Vyzrávání všech segmentů trhu pokračuje
Prosincová návštěva nejbohatšího muže planety Billa Gatese v Praze jako by podtrhovala vesměs úspěšný rok informačních technologií (IT) v České republice. Domácímu trhu s osobními počítači se vyhnuly negativní světové trendy, stoupal takřka o patnáct procent, zahraniční výrobci počítačů a technologičtí investoři stále jeví zájem o českou pracovní sílu a internet již používá více než čtvrtina dospělé populace.
(Ne)úspěšná politika.
V sektoru státní správy se letos podařilo několik projektů dokončit, nebo alespoň posunout blíže k cíli. Až na drobná omezení je již plně funkční katastr nemovitostí na internetu, také elektronický podpis by mohl být brzy uveden do praxe. Začátkem října vstoupilo v platnost nařízení vlády o jeho použití ve státní správě a byla také vydána dlouho očekávaná prováděcí vyhláška k zákonu o e-podpisu. O pár týdnů později byly rovněž zřízeny první elektronické podatelny pro komunikaci s orgány státní správy.
Ovšem ne vše se zcela povedlo. Projekt Internet do škol, do nějž má ministerstvo školství do roku 2005 investovat 4,4 miliardy korun, se zpozdil už při výběru dodavatele. Studenti základních a středních škol se proto prvních počítačů dočkají až v únoru příštího roku. Dobře nevypadá ani další, doposud úspěšná část programu státní informační politiky - projekt zavádění internetu ve veřejných knihovnách. V rozpočtu pro příští rok se pravděpodobně nenajdou peníze pro pokračování akce, díky níž má více než tisícovka malých obcí připojení na internet. Popularita tohoto média v Česku stále stoupá, poslední průzkumy říkají, že ho pravidelně používá 26 procent české populace.
Táhly banky.
Na českém trhu osobních počítačů by se mělo v letošním roce prodat přibližně o patnáct procent více zařízení než vloni. Odhady společnosti IDC hovoří přibližně o 340 tisících jednotek PC. „Za hlavní důvod zotavení trhu považujeme především poptávku firem z bankovního sektoru. Zatímco v předchozím roce bankovnictví v IT stagnovalo, letos se projevil vliv privatizace,“ řekl týdeníku EURO ředitel IDC pro oblast střední a východní Evropy, Středního východu a Afriky Steven Frantzen. Domnívá se, že trh PC bude v příštím roce ovlivněn nejvíce sektorem školství, bude prý záležet hlavně na tom, zda bude ministerstvo pokračovat ve vzdělávacích projektech.
Žebříčku největších dodavatelů „pécéček“ stále kraluje Compaq Computer, následován společností Dell. „Letošní rok byl z pohledu IT v Česku typickým rokem dalšího vyzrávání. Pokračuje konsolidace ve všech segmentech trhu, jak na straně dodavatelů, tak i zákazníků. Neustává také obrovský tlak na ceny i náklady společností,“ soudí generální ředitel společnosti Compaq Jan Zadák. Zajímavostí letošního roku je koupě domácího producenta Tesco trading, kterého pohltila společnost ProCA, v loňském roce trojka českého trhu s počítači. „Rozhodně to pro nás znamená vylepšení pozice, především v segmentu státní správy a bankovnictví,“ tvrdí marketingový manažer firmy Tomáš Kudweis.
Šéfredaktora časopisu Computerworld Karla Taschnera zaujaly hospodářské výsledky poboček nadnárodních dodavatelů. „České filiálky firem jako IBM, Hewlett-Packard nebo Compaq byly úspěšnější než například Američané,“ řekl týdeníku EURO. Potěšil ho také fakt, že Češi si polepšili v žebříčku nejrychleji se rozvíjejících technologických firem „Fast 50.“ Zatímco vloni se mezi padesáti nejvíce rostoucími společnostmi ve středoevropském regionu objevilo sedm českých jmen, letos jich bylo již patnáct.
„Pozitivní je také zvýšený zájem zahraničních výrobců o kompletaci a produkci počítačů v České republice. Naopak nelegálního softwaru přibylo, a to o jedno procento na současných třiačtyřicet,“ shrnuje Taschner.