Menu Zavřít

Družstvo Svatopluk podá stížnost k Ústavnímu soudu. Babiš se chce stát zprostředkovatelem

25. 7. 2018
Autor: čtk

Bytové družstvo Svatopluk, jehož členové, bývalí klienti H-Systemu, mají být vystěhováni z osmi domů v Horoměřicích u Prahy, podá stížnost k Ústavnímu soudu. Dnes večer budou právníci jednat i o dalších možnostech odvrácení vystěhování. Chystají se i na jednání s konkurzním správcem firmy, zprostředkovatelem jednání bude premiér Andrej Babiš (ANO). Členové Svatopluku mohou dostat příspěvek od státu a soukromý podnikatel jim nabízí byty. Možnosti pomoci zjišťuje i Středočeský kraj.

Svatopluk musí podle verdiktu Nejvyššího soudu (NS) zveřejněného v úterý do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích. Týká se to asi 60 rodin. Poškozených v kauze H-System je dohromady více než tisíc.

„Není to úplně jednoduchá věc stížnost k Ústavnímu soudu, pokusíme se, aby byla co nejlepší, aby měla nějakou šanci na úspěch,“ řekl za družstvo Martin Junek. Na základě stížnosti může ústavní soud odložit vykonatelnost rozhodnutí Nejvyššího soudu o vyklizení domů. Je to sice výjimečné opatření, přesto letos Ústavní soud rozhodl o odkladu nejméně v 16 kauzách různého charakteru. Ústavní soud se zatím nechtěl k možnému postupu vyjadřovat, podle mluvčí soudu žádnou stížnost v souvislosti s vystěhováním lidí z Horoměřic neobdržel.

Družstvo Svatopluk
Družstvo založila část poškozených klientů H-Systemu v říjnu 1997 s cílem pokračovat ve výstavbě domů i za cenu dalších investic. Tehdejší konkurzní správce H-Systemu Karel Kudláček jim to za určitých podmínek povolil. Jeho nástupce Monsport ale později vyzval obyvatele domů, aby nemovitosti vyklidili a umožnili jejich prodej. Členové družstva s ním od roku 2000 vedou soudní spory, aby se vystěhovat nemuseli. V minulosti soudy žalobu správce zamítly, mimo jiné pro rozpor s dobrými mravy. NS nyní dospěl k opačnému závěru. Podle NS jsou nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů neplatné. Družstvo pokračovalo ve stavbě na pozemcích H-Systemu a investovalo do cizího majetku. NS konstatoval, že družstvo šlo do rizika, když pro to nemělo souhlas konkurzního soudu.

Lidé, kterých se rozhodnutí NS týká, si domy po krachu firmy H-System sami dostavěli a nechtějí je vyklidit. Tvoří ale jen část poškozených z kauzy H-System a podle NS má konkurzní správce Josef Monsport právo zpeněžit domy ve prospěch všech věřitelů. Babiš se dnes s ministrem spravedlnosti Janem Kněžínkem postupně setkal s Monsportem a představiteli družstva. „Obě strany mají finanční představy, které jsou dost vzdálené. Ptali jsme se, co pro ně můžeme udělat, v tuto chvíli nás požádali o mediaci. Pan Monsport souhlasil a měli bychom se všichni sejít asi v pondělí,“ uvedl Babiš.


Komentář Pavla Párala: Nesmrtelný H-systém

 Páral


Monsport i představitelé družstva účast Babiše vítají. „My měli v minulosti vždy problém s ním (konkurzním správcem Monsportem) komunikovat, protože jeho zastupovali advokáti, a ti s námi jednat nechtěli,“ řekl Junek. „Zejména ze strany pana ministra jsem viděl, že zcela souhlasí s mojí argumentací, že jinak to nejde, pohybujeme se v režimu konkurzního zákona a já nemůžu vytáhnout z moře věřitelů a bývalých klientů H-Systemu jednu skupinku a obdarovat je a druhým vysvětlovat, že na ně nevyjde,“ uvedl po schůzce Monsport.

Lidé, kteří se mají vystěhovat, by mohli získat mimořádný příspěvek od státu na řešení krizové situace až 51 150 korun. „Peníze by mohli použít například na úhradu nákladů spojených se stěhováním nebo zaplacení kauce bytu,“ uvedla kandidátka na ministryni Jana Maláčová (ČSSD). Kraj chystá materiál, který by měl zahrnovat možné řešení v podobě finanční pomoci, řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Starosta Horoměřic Zdeněk Babka (ODS) oznámil, že dostal nabídku od soukromého podnikatele, který by lidem poskytl osm garsonek na Kokořínsku za minimální nájem. Podle obyvatel domů je to hezké gesto, stěhovat se ale nechtějí.


O kauze H-System dále čtěte:

Soudce H-Systemu: Obyvatel domů je mi líto, ale zavinili si to sami

Pomoc pro klienty H-Systemu: od státu mohou dostat 50 tisíc

Hamáček nabízí pomoc klientům H-Systemu. Vnitro jim poskytne 17 bytů

Klienti H-Systemu definitivně prohráli, 60 rodin musí vyklidit své domy

 Nedostavěné domy projektu H-System

bitcoin_skoleni


Družstvo Svatopluk si mohlo před časem domy i s pozemky podle konkurzního správce odkoupit za 140 milionů korun. Na jednu z 56 rodin, kterých se to týká, by tak připadalo doplatit 2,5 milionu. Znalecký posudek před lety ocenil osm domů včetně velkých pozemků v Horoměřicích na 230 milionů, z toho hodnota dostavby činila 90 milionů, řekl Monsport. Družstvo ale podle něj nabídlo jen 20 milionů, což věřitelský výbor tehdy jednohlasně odmítl. O dnešních cenách odmítl správce spekulovat.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení.

Spory v kauze H-System se táhnou od 90. let
Listopad 1993 - Podnikatel Petr Smetka založil stavební firmu H-System. Firma měla stavět cenově dostupné rodinné domky.
1995 - Začala výstavba prvních domků ve Velkých Přílepech a Horoměřicích u Prahy. Do svého krachu H-System dokončil stavbu zhruba 30 rodinných domů.
Září 1997 - H-System se dostal do potíží a jeho věřitelé podali návrh na konkurz. Byl vyhlášen v listopadu 1998.
Říjen 1997 - Část poškozených klientů H-Systemu založila Stavební bytové družstvo (SBD) Svatopluk s cílem pokračovat ve výstavbě i za cenu dalších investic. Správce konkurzní podstaty H-Systemu Karel Kudláček jim to za určitých podmínek povolil. Kudláčkův nástupce Josef Monsport ale později vyzval obyvatele dostavěných domů, aby nemovitosti vyklidili a umožnili jejich prodej. Z takto získaných peněz měly být uspokojeny pohledávky všech věřitelů H-Systemu, tedy i těch klientů, kteří ve stavbě nepokračovali. Členové SBD Svatopluk vedou od roku 2000 s Monsportem soudní spory, aby se vystěhovat nemuseli.
Prosinec 1999 - Policie obvinila v souvislosti s krachem H-Systemu z podvodu Smetku a tři někdejší manažery H-Systemu Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmu.
Srpen 2001 - Na Smetku a tři exmanažery H-Systemu byla podána obžaloba pro podvod a další trestné činy. V kauze přišlo minimálně 1095 lidí o více než 980 milionů korun.
19. února 2004 - Městský soud v Praze vyměřil Smetkovi 12 let vězení. Vítkovi, Eliášovi a Tůmovi soudce uložil devět a půl roku vězení. Představitele SBD Svatopluk Krále a Středu uznal soud vinnými z poškozování věřitele. Oběma uložil podmíněné tresty v délce tří a dvou let.
Leden 2013 - Kvůli amnestii prezidenta republiky soud zastavil stíhání Vítka, Tůmy a Eliáše. Smetky se amnestie netýkala. Verdikt v září 2013 potvrdil Nejvyšší soud.
19. března 2014 - Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) řekl, že správci konkurzní podstaty v kauze H-System postupovali minimálně nesprávně a že majetek H-Systemu byl rozprodán pod cenou. Na advokáty Iva Mráze, Josefa Monsporta, Hanu Marvanovou a Evu Hodačovou podal trestní oznámení. Protikorupční policie ale koncem roku případ odložila.
4. června 2015 - Pražský vrchní soud zamítl žalobu správce konkurzní podstaty Monsporta o vyklizení domů v Horoměřicích. Monsport podal dovolání k Nejvyššímu soudu.
30. října 2016 - Zakladatel H-Systemu Smetka byl po 12 letech propuštěn z vězení. Odpykal si celý trest.
23. dubna 2018 - Okresní soud Praha-západ odročil projednávání žaloby na konkurzní správce H-Systemu, ve které družstvo Svatopluk žaluje Ivu Ištvánkovou a Josefa Monsporta o zhruba 2,6 milionu korun jako náhradu za investici do dostavby domu, který konkurzní správci následně prodali.

  • Našli jste v článku chybu?