Jeden z nich zemřel již téměř před deseti lety a druhý si vloni naordinoval předčasný důchod. Přesto za sebou zanechali tak výraznou stopu, že se o nich na vysokých školách budou studenti učit ještě velmi dlouho. Řeč je pochopitelně o Stevu Jobsovi a Jeffu Bezosovi, dvou výstředních šéfech dvou veledůležitých technologických korporací, které formovaly, respektive nadále formují, moderní svět.
K oběma z nich měl blízko jiný významný muž amerického, a vlastně i globálního, byznysu – bývalý CEO Twitteru Dick Costolo. Se šéfem Amazonu se setkal na osobní schůzce v roce 2010, tedy v době, kdy uvedenou funkci přebíral po jednom ze spoluzakladatelů oblíbené sociální sítě Evanu Williamsovi.
Společně s ještě další nejmenovanou osobou na ní probírali možnou budoucí strategii svých firem, přičemž právě onen dotyčný se podle Costola zmínil o způsobu vedení, jaký svého času zastával legendární Steve Jobs. Zakladatel Applu věřil, že inovace vznikne jen tehdy, řekne-li předtím člověk tisícům možných nápadů ne. Přístup dnes již bývalého šéfa Amazonu však byl diametrálně odlišný.
„Bezos se na tu osobu podíval a řekl, že on by vlastně rád vyzkoušel všechno,“ nechal se Costolo slyšet v podcastu s novinářkou Karou Swisherovou z listu The New York Times. „A pak nasadil ten svůj typický úsměv, který je tolik nakažlivý, a řekl: ,Hele, mě můj tým musí ve skutečnosti přemlouvat, abych něco neudělal‘.“
Ne každý risk je zisk
Server Business Insider v souvislosti se způsobem vedení obou výše zmíněných pánů připomíná fakt, že Bezosův riskantní styl řízení nejednou dostal Amazon do pořádných patálií. Stačí vzpomenout například na nechvalně proslulý chytrý mobil Fire Phone z první poloviny uplynulé dekády. Americká společnost tehdy zákazníky lákala na technologii simulující 3D displej. Tento marketingový tah se však s přílišným pochopením ze strany spotřebitelů nesetkal. Celý projekt skončil pouhý rok po uvedení mobilu na trh velkým finančním fiaskem v důsledku vyrobených, leč neprodaných zařízení.
O několik let později Bezos ve svém každoročním dopise směřovaném akcionářům společnosti napsal, že si za vlastním stylem vedení pevně stojí, a zdůraznil, že riziko k podnikání zkrátka a dobře patří. „Pokud se velikost vašich selhání postupně nezvyšuje, pak svými inovacemi nikdy žádnou díru do světa neuděláte,“ uvedl tehdy.
Čistě z osobního pohledu se Bezosovi jeho způsob řízení firmy vyplatil na výbornou, na několik dlouhých let z něj totiž učinil nejbohatšího muže planety. Teprve vloni jej svým jměním překonal šéf automobilky Tesla a také vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk. Byl to však sám rodák z Albuquerque, kdo se již dávno předtím snažil od následování vlastního příkladu (i příkladu jiných šéfů) všechny ostatní odradit.
„Fakt, který si každý musí zapamatovat, je, že existuje mnoho způsobů, jak být úspěšný. Přečíst si něčí manažerské zásady nebo jeho biografii a pak podle toho řídit firmu je špatně. Ublíží to vám i všem ostatním okolo. Buďte sami sebou a nesnažte se firmu řídit tak, jako to dělal váš předchůdce nebo člověk před ním,“ převyprávěl Costolo rady, jež před 12 lety od Bezose dostal.
„A myslím si, že pokud se tím Parag (Agrawal) bude řídit, bude se mu s přehledem dařit,“ uzavřel s odkazem na nově dosazeného šéfa Twitteru, který se vedení společnosti chopil loni v listopadu poté, co se této funkce vzdal další z jeho spoluzakladatelů Jack Dorsey.