Menu Zavřít

Byznys kolem charity

29. 4. 2011
Autor: Euro.cz

Slovensko

bitcoin školení listopad 24

Slovensko si na rozdíl od Česka řeklo v Bruselu o pořádně výživný příděl potravinové pomoci na charitu. Zatímco Praha požádala o skromných 401 tun obilí, Bratislava si z „unijního“ zajistila pro chudinu 45 tisíc tun. To je lákavé sousto i pro potravináře, kteří zrno zpracují na mouku a těstoviny. Státní zakázka se na Slovensku odehraje v režii českých firem. V tendru zvítězila pražská společnost Euromills-Trade ve spojení se dvěma tamními mlýny a výrobcem těstovin Europasta z jihočeského Boršova nad Vltavou.
„Dodáme 10 012 tun mouky a stejné množství bezvaječných těstovin,“ představuje majitel Euromills-Trade Robert Daduliak vítěznou nabídku na zpracování 45 tisíc tun obilí. Spolumajitel a generální ředitel Europasty Pavel Hrdina počítá s tím, že s dodávkami těstovin začnou v polovině května. Firma, jež má na Slovensku pobočku Ideál, se v potravinovém programu angažuje také v tuzemsku. „V porovnání se slovenským kontraktem je to pro nás v Česku okrajová záležitost,“ poznamenává Hrdina.
Slovensko se do potravinového programu EU zapojilo poprvé. O zakázku soutěžili tři zájemci. Neuspěla mlýnsko-pekárenská firma MPC Cessi ze Spišské Nové Vsi, která chtěla vyrobit zhruba o třetinu méně mouky a těstovin než vybraný Euromills-Trade s Europastou. Třetí uchazeč, Penam Slovakia ze skupiny Agrofert nabídl 3600 tun mouky a stejné množství těstovin, tedy jen asi třetinu z množství, jež dodá vítěz.
Unijního programu, na který jde letos 480 milionů eur, to je kolem 12 miliard korun, letos využívá dvacet členských zemí, mezi nimi Francie, Itálie či Belgie. Slovensko nakrmí nejpotřebnější za téměř pět milionů eur, což je v přepočtu více než 120 milionů korun. Praha si řekla o 120,5 tisíce eur, tedy zhruba o tři miliony korun.
Záleží na jednotlivých zemích, komu chtějí potraviny rozdat. Pomoc je určena rodinám v obtížné situaci, starším lidem s nedostatečnými prostředky, bezdomovcům, zdravotně postiženým, ohroženým dětem, uchazečům o azyl i pracujícím s minimálními příjmy. V Česku dostanou potraviny jen bezdomovci, kteří přespávají v azylových domech nebo navštěvují denní centra pro lidi bez přístřeší.

  • Našli jste v článku chybu?