Menu Zavřít

Byznys za hranicí zákona

22. 5. 2012
Autor: Euro.cz

Hongkong je rájem protřelých developerů. Nejsilnější rodinná firma Kwokových teď ale čelí obvinění z korupce

Při pohledu na impresivní panorama Hongkongu se nedá přehlédnout mrakodrap rodiny Kwokových. Tři z nejvyšších budov bývalé britské kolonie, která přešla v roce 1997 pod správu Číny, postavila jejich developerská společnost Sun Hung Kai Properties (SHKP). Stejně jako 137 metrů dlouhou surrealistickou repliku Noemovy archy s hotelem nebo zábavním parkem uvnitř.
Bratři Thomas, Raymond a Walter, kterým je dnes přes šedesát, byli po většinu dosavadního života věrně oddáni nejen své dominantní matce, ale také evangelické církvi. Po svém otci Kwok Tak-sengovi zdědili realitní byznys, který jim díky specifickým hongkongským pravidlům a také správným konexím léta pohádkově vynášel. Ze SHKP se postupně stala největší developerská společnost v Asii. Až do letošního března byli Kwokovi podle časopisu Forbes s majetkem ve výši 18,3 miliardy dolarů 27. nejbohatší rodinou světa. Dnes už to neplatí. Všechny tři bratry mezitím zatkli kvůli podezření z korupce.
Nejprve si muži zákona koncem března přišli pro Thomase a Raymonda, kteří se dělili o dvě nejvyšší funkce ve firmě. Den poté klesly akcie Sun Hung Kai Properties o třináct procent, čímž se tržní hodnota firmy snížila o 4,9 miliardy dolarů. Počátkem května zatkli i nejstaršího Waltera. Oficiálně sice také zastával ředitelský post, žádnou výkonnou mocí však nedisponoval, rodina ho před lety z vedení vyšachovala. Jeho zatčení přesto poslalo akcie SHKP dolů o dalších pět procent.
Bratři jakoukoli vinu popírají, zaplatili kauci a nyní jsou vyšetřováni na svobodě. Společně s nimi se však v největším korupčním skandálu novodobého Hongkongu namočil i donedávna velice distingovaný čtyřiašedesátiletý Rafael Hui, kdysi vysoký úředník administrativní oblasti. Hui patřil mezi veterány státní služby, roky pracoval ještě pod britskou vlajkou. Mezi lety 1995 až 2000 zastával post ministra financí a od roku 2005 až 2007 působil ve funkci vrchního tajemníka, což bývala druhá nejvyšší funkce hned po guvernérovi. Nebylo však žádným tajemstvím, že měl poměrně úzké vazby na rodinu Kwokových.

Rodina nade vše

Život klanu Kwokových připomíná telenovelu na asijský způsob. Šťavnaté příběhy hlavních aktérů se točí kolem velkých peněz, nechybí ani zrada mezi sourozenci, vydírání a manželská nevěra. Jeden z bratrů údajně trpí mentální nemocí, na scéně se objevuje osudová žena a vše vyvrcholí pučem v rámci rodiny. To ovšem není konec, o ten se zřejmě postará až soud.
Impérium SHKP založil v Hongkongu v roce 1963 patriarcha Kwok Tak-seng, který pocházel z Čung-šangu, z jihočínské provincie Kuang-tung. Obchody s nemovitostmi mu šly, tržní cena podniku rostla, již v roce 1972 šla firma na burzu. Koncem loňského prosince dosahovala její hodnota 30 miliard dolarů a po americké Simon Property Group Inc. (vlastnící v USA nákupní centra) se tak stala druhou největší realitní společností na světě.
Po smrti otce v roce 1990 byl novým CEO jmenován nejstarší a do té doby i matkou nejvíce protežovaný Walter Kwok. Ten se však o sedm let později stal obětí únosu prominentního gangstera Cheung Tze-keunga. Mafián, který měl díky své pověstné rozhazovačnosti přezdívku Big Spender, umístil Waltera do dřevěné klece, kde jej pouze ve spodním prádle věznil celý týden. Matka Kwong Siu-hing vydírání podlehla a zaplatila v přepočtu 77,3 milionu amerických dolarů, což bylo i na poměry Hongkongu rekordní výkupné. Cheung si však peníze dlouho neužíval, o rok později byl dopaden na pevnině a záhy také popraven.
Stará paní a dva mladší bratři ovšem později pojali podezření, že incident a především špatné zacházení únosců Waltera natrvalo poznamenalo. Alespoň tímto způsobem situaci prezentovali novinářům v roce 2008, když jej pod záminkou, že trpí bipolární poruchou (a že permanentně lže) definitivně odvolali z vedení společnosti. Ve skutečnosti je však k tomu vedly jiné důvody. Odmítali se smířit s tím, že se Walter snažil do představenstva SHKP prosadit i přes jejich protesty vlastní dlouholetou milenku. Nejstarší z bratrů Kwokových byl sice oficiálně ženatý, nikdy se však nevzdal své pravé lásky, kterou byla o pět let starší právnička Ida Tong Kam-hingová, alias hongkongská Camilla. V mladí se s ní musel rozejít, když mu otec nepovolil sňatek.
Do čela SHKP se po rodinném puči postavila téměř osmdesátiletá Kwong Siu-hingová. Ve funkci setrvala až do loňského prosince, kdy ji vystřídali synové Raymond a Thomas. Dlouho se však ze svých pozic neradovali.

Kartely parcelují

Existuje podezření, že nynější vyšetřování bratrů Kwokových a Rafaela Huiho souvisí s mocenskými třenicemi uvnitř samotné rodiny. Walter se totiž odmítal smířit s potupným sesazením z funkce a vypisoval stížnosti, které pak rozesílal na nejrůznější adresy včetně Nejvyššího hongkongského soudu. V jednom z nich upozorňoval například na podezřelý nákup pozemku, v němž měl sehrát roli vysoký státní úředník. A právě tím mohl otevřít pomyslnou Pandořinu skříňku.

Hongkong je sice institutem Heritage Foundation již osmnáctý rok po sobě vyhodnocován jako hospodářsky nejsvobodnější ekonomika světa, žádný z porotců však zřejmě na ostrově dlouhodobě nežil, neplatil nehorázně přemrštěné nájemné a ani nekupoval předražené potraviny. Na svědomí to mají kartely, které si trh v Hongkongu jednoduše mezi sebou rozdělily. Obchod s nemovitostmi ovládá hrstka domácích realitních hráčů. Konkrétně v rezidenčním bydlení nyní v Hongkongu dominují tři společnosti, a sice zmiňovaná Sun Hung Kai, Cheung Kong a Henderson Land. „Letos dohromady nabídnou 54 procent z 20 398 soukromých bytů, které se postupně dostanou na ostrově do prodeje,“ odhaduje firma Barclays Capital.

Pro zajímavost, koncem roku 2011 disponovala společnost SHKP celkem 4,34 milionu metrů čtverečních zastavěné bytové plochy (z části šlo o projekty ve výstavbě) a dalších 2,42 milionu metrů čtverečních vlastnila v podobě pozemků na území Nových Teritorií (část Hongkongu v blízkosti hranice s pevninskou Čínou), které budou již brzy uvolněny k zástavbě. V lokalitě, kde je jedna z nejvyšších hustot obyvatel a jedny z nejvyšších cen pozemků na světě, se jedná o skutečně královské mění. K tomu by se však rodina Kwokových nedopracovala nebýt těch „správných“ kontaktů na nejvyšších místech.

MM25_AI

Rozhořčená ulice

Dalším specifikem Honkongu je totiž provázanost miliardářů s tamní vládou. O těchto nadstandardních vztazích si šušká celé město. Mezitím se stále více rozevírají pomyslné nůžky mezi bohatými a chudými. Každý třetí obyvatel Hongkongu starší 65 let a každé čtvrté tamní dítě žije v chudobě.
V březnu vyšly tisíce rozzlobených obyvatel do ulic. Pobouřil je výlet místního „premiéra“ Donalda Tsanga, který si odskočil soukromým letadlem na ostrov Phuket. Vše včetně cesty, tamního pobytu a luxusních večeří na jachtě šlo na účet nejmenovaného hongkongského miliardáře. Nutno dodat, že Tsang v té době již moc neriskoval. Právě končil své druhé funkční období. Hongkong navíc nemá všeobecné volební právo. Nový nejvyšší představitel zvláštní administrativní oblasti Leung Čchun-jing byl opět vybrán skupinou věrných volitelů, mezi nimiž mají ti nejbohatší developeři své zástupce. Sympatizant Pekingu před svým nástupem slíbil obyvatelům města více levnějších bytů. Mnozí doufají, že s jeho nástupem se dlouholeté vazby developerů a vysokých státních úředníků aspoň částečně zpřetrhají. Silní hráči, jako byli donedávna i Kwokovi, se ale z vybojovaných pozic nebudou chtít stáhnout dobrovolně.

  • Našli jste v článku chybu?