Pražský magistrát si nechá vypracovat procesní audit nakládání s městským majetkem. Chce odhalit nedostatky v evidenci majetku nebo jeho netransparentní a problematická využití. Přidělení veřejné zakázky za téměř 800 tisíc korun firmě PricewaterhouseCoopers schválili pražští radní. Město chystá také kompletní soupis městských budov.
„Měli bychom mít v brzké době nějakou zprávu o tom, jaké budovy město vlastní a kde jsou městské instituce v nájmu,“ řekl radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO) minulý týden na jednání výboru pro kulturu.
Město v poslední době řešilo několik případů nevýhodných pronájmů prostor pro potřeby města nebo naopak městského majetku. V červnu například rada upravila smlouvu o nájmu Škodova paláce. Budovu, kde sídlí většina magistrátních úředníků, má město pronajatou od roku 2006 za částku 4,4 miliardy korun. V polovině června však pražští zastupitelé schválili úpravu dohody týkající se Škodova paláce.
Za sídlo magistrátu zaplatí Praha nižší nájemné a ušetří tak kolem 800 milionů korun. Za slevu na nájemném se však Praha zavázala k několika ústupkům, mimo jiné přišla o opční právo a prodloužila nájemní smlouvu o 18 měsíců. Dlouholetý pronájem Škodova paláce tak skončí v roce 2028.
Město řeší také spor s Generálním finančním ředitelstvím o prostor Divadla Komedie. Město si ho pronajímá, aktuálně v něm ale nemůže udělat úpravy nutné k tomu, aby v něm mohlo divadlo hrát.
Novou smlouvou nedávno upravilo také provoz památníku heydrichiády v kostele Nejsvětější Trojice, který město vlastní. Nově kostel pronajímá církvi a kryptu, kde se skrývali parašutisté po atentátu na protektora Reinharda Heydricha, spravuje Vojenský historický ústav.