Společnost Imoba vrátila dotace na chov zvířat, které od státu dostala farma Čapí hnízdo, jež pod Imobu spadá. Farma pobírala tyto dotace určené pro malé a střední podniky. Imoba je ale součástí koncernu SynBiol, který měl předloni tržby 3,4 miliardy korun.
Ministerstvo zemědělství dřív tvrdilo, že farma státní dotace nikdy nebrala. Z přehledu vyplacených podpor ale podle Hospodářských novin (HN) vyplývá, že Čapí hnízdo loni dostalo 21 290 korun na chov koz a ovcí, o rok dříve to bylo více než 30 tisíc korun. Podle pravidel o tyto dotace může žádat jen podnik, který má maximálně 250 zaměstnanců a roční obrat do 50 milionů eur (1,3 miliardy korun). Podmínkám vyhovuje Imoba, ale nikoliv SynBiol.
„Víme o této administrativní nesrovnalosti. V loňském roce byla provedena interní kontrola. Byly zjištěny administrativní nesrovnalosti u dotačních titulů kozy, ovce, krávy. Dotace v celkové výši 90 tisíc korun byly neprodleně vráceny dotačnímu orgánu. Přijali jsme opatření, aby se situace neopakovala,“ řekl mluvčí společností Imoba a Agrofert Karel Hanzelka.
Babiš předtím nechtěl věc komentovat. „Já se tím nebudu zabývat, protože já se SynBiolem nemám nic společného,“ reagoval premiér v demisi dopoledne na dotaz novinářů ohledně dotací pro Čapí hnízdo. Babiš byl do loňského února jediným akcionářem SynBiolu, poté společnost vložil do svěřenského fondu.
Státní zástupce vyhověl námitce Máchové na Babišovy výroky o ní |
---|
Státní zástupce vyhověl námitce státní zástupkyně Dagmar Máchové, která podala trestní oznámení na premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výrokům o ní. Výroky mohly podle státního zástupce naplňovat skutkovou podstatu trestného činu pomluvy a policie má zahájit trestní řízení. Babiš Máchovou v České televizi obvinil ze spolupráce s kmotry v kauze Neograph. Máchová to označila za lež a stěžovala si na postup policisty, který případ odložil, uvedl web Česká justice. |
Podle ministerstva je odpovědný žadatel, který podepisuje čestné prohlášení. Bez zvýšení byrokratické zátěže žadatelů podle něj nelze posoudit, jestli podmínky splňují. Neumějí to ani chovatelské svazy, které dotace přerozdělují. „Ročně vyřizujeme kolem čtyř a půl tisíce žádostí. Většinou jsou od drobných chovatelů,“ řekl HN předseda Svazu chovatelů ovcí a koz Vít Mareš. Potvrdil, že svaz od Imoby a Farmy Čapí hnízdo dostal v minulých letech žádost s čestným prohlášením, že podmínky splňují.
Čtěte komentář Pavla Párala:
Chudák zrůda
Jediným akcionářem SynBiolu byl do loňského února Babiš. Kvůli zákonu o střetu zájmů tehdy vložil akcie SynBiolu spolu s akciemi holdingu Agrofert do svěřenských fondů. Imoba v minulosti patřila pod Agrofert, Čapí hnízdo koupila v roce 2013.
Sedm let Čapí hnízdo bralo také dotace na hektar a podle počtu zvířat, které byly hrazené především z EU. Celkem farma dostala 2,7 milionu korun. Od roku 2015 má ale na tyto peníze nárok jen ten, kdo má alespoň třetinu příjmu ze zemědělství, což Imoba není, uvedly HN.
Čtěte také: