Menu Zavřít

Čaputová kritizovala Čínu za porušování lidských práv a zadržování aktivistů

10. 7. 2019
Autor: čtk

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová kritizovala Čínu za zhoršování situace v oblasti lidských práv a za zadržování lidskoprávních aktivistů. Vyjádření si od ní dnes vyslechl čínský ministr zahraničí Wang I, který je na návštěvě Slovenska.

„Vyjádřila (Čaputová), v souladu se společnou pozicí EU, znepokojení a obavy ze zhoršující se situace v oblasti ochrany lidských práv v Číně a ze zadržování právníků a lidskoprávních aktivistů, jakož i z postavení etnických a náboženských skupin,“ uvedla kancelář slovenské prezidentky.

Čaputová na sociální síti zase napsala, že šéfa čínské diplomacie informovala, že ochranu lidských práv vnímá jako „nezbytný základ naší svobody“. Dodala, že na letošek připadá 30. výročí takzvané sametové revoluce a pádu Berlínské zdi, které otevřely Slovensku cestu k demokracii a ke svobodě.

Slovenská prezidentka uvedla, že vzájemný dialog s Čínou by měl být založen na hodnotách, které Slovensko jako člen EU vyznává. Vyjádřila rovněž očekávání ohledně pokroku v lidskoprávním dialogu mezi EU a Čínou, kterou zároveň ocenila za podporu globálního úsilí v boji s klimatickými změnami.

Wang I jednal v Bratislavě také se svým slovenským kolegou Miroslavem Lajčákem, který zmínil zájem Slovenska na zvýšení exportu svých výrobků do Číny. Lajčák také ocenil podepsání protokolu o vývozu slovenského mléka a mléčných výrobků do Číny a vyjádřil přesvědčení, že obě země v blízké budoucnosti podepíšou i dohodu o vzájemném uznávání vysokoškolských diplomů a akademických titulů, jakož i program kulturní spolupráce.

Mají se vrcholní představitelé států vyjadřovat k lidským právům v Číně?

„Čína představuje jednoho z klíčových aktérů na poli mezinárodní politiky. Máme zájem udržovat s vámi dialog v souladu s politikou EU na základě principu jedné Číny,“ řekl Lajčák podle tiskového odboru slovenského ministerstva zahraničí.

Čaputová se jako jediná z nynějších vedoucích politiků Slovenska vymezila vůči Číně v otázce dodržování lidských práv. V roce 2016 se tehdejší slovenský prezident Andrej Kiska zase sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, který v rámci cesty po Evropě navštívil Slovensko. Čína, která dalajlamu považuje za separatistu prosazujícího nezávislost Tibetu, tehdy kvůli zmíněné schůzce pohrozila blíže neupřesněnou odvetnou reakcí.

Přečtěte si také:

Čaputová se dostala do sporu s Ficem. Nepodlehnu politickému tlaku, říká prezidentka

bitcoin školení listopad 24

„Vraťme Slovensko všem lidem“. Kiska představil novou stranu, vymezil se vůči Směru

Čaputová se ujala úřadu prezidentky. V prvním projevu vyzvala společnost k jednotě

  • Našli jste v článku chybu?