Menu Zavřít

Cas adventní s kardinálem a knížetem

17. 12. 2018
Autor: Euro.cz

V čase adventním dolehne jistá rozjímavost i na převážně bezvěreckou redakci, v rozhovorech proto vyhledává osobnosti, které mají víry na rozdávání. Kardinál Dominik Duka to má takříkajíc v popisu práce a rozmlouvá s mimořádnou vlídností o tom, co si z vánočního poselství vzít. Jak říká primas český, národ chodí na mši do kostela alespoň jednou za rok, zpívá koledy a prý se i na chvíli zklidní.

Karel Schwarzenberg byl kdysi krátce mým šéfem a zjevně nic neztratil ze svého specifického smyslu pro humor, pořád má auru ze zašlých časů a dnes už zcela ojedinělý přesah. Politika jej sice nebaví, ale dva lidé ho v ní drží: „Pan prezident a pan premiér.

To je silná motivace“ říká. Richtig.

V sérii materiálů se ohlížíme za tím, co přinesl uplynulý rok v tuzemské ekonomice, na burzách i v zahraničí. Brexit čím dál víc připomíná upachtěnou politickou tragikomedii. Člověk by nad ním už dávno mávl rukou, kdyby nešlo o tak velkou ekonomiku ao tak velké potenciální škody. Tento seriál už běží dlouho, zato ve Francii, bohaté zemi, jejíž obyvatelé jsou proslulí svým savoir-vivre, uměním fajnového užívání života, nabraly protesty velmi divný směr.

V tomto týdeníku Euro se dočtete, že erupce nespokojenosti, která zaskočila francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, je nejspíš výsledkem dlouho kumulované dávky menších změn, které většina populace vnímá jako příkoří smíchané s arogancí moci. Francouzské dějiny vědí, jak přerůstá protest v revoltu, ba i revoluci, nicméně pokřik výtržníků podpalujících budovu policejní prefektury v Le Puy-en-Velay, malém městě ve venkovské Auvergne: „Ugrilujeme vás jako kuřata“, je hodně mrazivý. Když později přiletěl Macron helikoptérou ohledat škody, uvítali jej: „My nejsme nikdo, ale to ty budeš taky.“

Tak si raději přečtěte něco praktického, neboť jsme pro vás připravili důkladnou analýzu cen elektřiny a plynu. Snad se vám s její pomocí podaří zorientovat se v plejádě tarifů a najít ten, který nezruinuje rodinný rozpočet, protože ta elektřina zdražuje přímo nekřesťansky. Ale jsme Češi, takže asi nebudeme pálit pneumatiky na náměstích, i když svítit se musí.

A na stromeček, německý vynález, který se u nás uchytil až někdy v polovině 19. století, si dejte tradiční skleněné ozdoby, neboť vězte, že česká ruční práce slaví comeback.

Na závěr skvostná esej o tom, jak bejvávalo, co se jedlo, co se pilo, a že toho nebylo málo. Ledacos z vánočních obyčejů jsme převzali, ale s dědou Mrázem svého času nepochodil Tonda Zápotocký. Děkujme Pánu, že takový Nikita Chruščov ani nezkoušel propagovat staroruský obyčej oběhnout třikráte stůl s pusou plnou vepřového, patřičně přitom chrochtaje. A že by se na to hodil. • P. S.

Přejeme vám krásné svátky a úspěšné finále roku 2018. Příští Euro vyjde mimořádně již ve čtvrtek 3. ledna 2019.

FIN25

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?