Menu Zavřít

Čas nás tlačí

30. 4. 2002
Autor: Euro.cz

Appian hledá partnera pro privatizaci ČEZ

Šéf Appian Group - vlastníka Mostecké uhelné - Jacques de Groote je přesvědčen, že těžba hnědého uhlí může i v budoucnu úspěšně konkurovat Temelínu. Má to však dvě podmínky. Tou první je Spojení Mostecké uhelné se Severočeskými doly a druhou možnost investovat jednu miliardu dolarů do nové elektrárny, která by měla absorbovat významnou část těžby mosteckého hnědého uhlí. De Groote říká: „Hovořil jsme o tom s premiérem Zemanem a ministrem Grégrem například během jejich státní návštěvy Spojených států v Chicagu. Vedeme s vládou dialog, o němž si myslím, že je velmi pozitivní, a v posledním období byl i velmi konstruktivní. Jsme otevřeni ještě dalším aktivitám v energetickém sektoru v České republice. Jak možná víte, uskutečnili jsme již i jiné investice, například do teplárny v Otrokovicích. A chtěli bychom v tomto směru dále pokračovat. Ovšem pouze v rámci jasné vládní strategie v energetickém sektoru.“

EURO: V Čechách se v poslední době často hovoří o tom, že uhelné společnosti by se měly starat nejen pouze o těžbu uhlí, ale přímo o prodej elektrické energie. Měly by uhlí nechávat elektrickým firmám pouze přepracovat. Může Appian Group nabídnout struktury, které jsou schopné obchodovat v evropském měřítku? DE GROOTE: Vaše otázka se vztahuje k situaci, která nastane po privatizaci ČEZ, a také k příležitostem, které se nabízejí v okolních zemích. My jsme komerčně založená a fungující společnost. To znamená, že využíváme příležitostí tak, jak se nabízejí. Nevytváříme si nějaké abstraktní plány pro sebe samé, ale snažíme se využít z příležitostí maximum v okamžiku, kdy se objeví.
Kdyby se objevily možnosti dalších akvizic jak do dolů, tak elektráren, určitě bychom je zvážili a rozhodli se na základě konkrétních okolností, konkrétní situace na trhu.
Ale obecně jsme otevření dalším příležitostem jak v Česku, tak v okolních státech.

EURO: Privatizace ČEZ může trvat hodně dlouho, může probíhat i jiným způsobem, než o jakém se dnes mluví. Mohou nastoupit různé fúze. Jak chce firma zaměřená na těžbu uhlí konkurovat konsolidujícímu se energetickému sektoru v Evropě, který se za pár let bude skládat ze tří čtyř velkých firem? DE GROOTE: Nemáme a priori žádné stanovisko. Chceme si vybudovat pozici důležitého hráče na energetickém trhu, který je vertikálně integrován v regionu střední a východní Evropy. Budeme - když to bude potřeba - ochotni zvážit i případné aliance. Jsme tomu otevřeni, protože sami sebe nepovažujeme čistě za těžební firmu, to znamená, že jsme ochotni uvažovat o případných aliancích a budovat dlouhodobé investice. Jejich součástí mohou být i efektivní partnerství s jinými výrobci.

EURO: Myslíte si, že vaši perspektivu v Česku může zásadním způsobem ovlivnit výběr partnera pro ČEZ? DE GROOTE: Zřejmě ovlivní. Jsem názoru, že se v této chvíli již neuvažuje o prodeji ČEZ jako celku. To znamená, že v budoucnu můžeme očekávat řadu potenciálních partnerů. Sami jsme zvědavi, jak se tato situace vyvine, a budeme ji sledovat. Naším cílem nadále zůstává rozvíjet aktivity ve středoevropském regionu z dlouhodobého hlediska a využívat všech příležitostí, které tento region může nabídnout. To, kdo se stane hlavním partnerem ČEZ, může mít skutečně vliv na naše rozhodnutí, zda se s ním nějakým způsobem spojit, či nikoliv. Rozhodně bychom o takové možnosti neuvažovali v případě, že by to byl subjekt, který by tíhl k uzavření dolů, protože naším cílem je dlouhodobě a ziskově rozvíjet naše současné investice.

MM25_AI

EURO: Vyhledává Appian partnery, se kterými by se ucházel o privatizaci ČEZ? DE GROOTE: Vytvořili jsme si v tomto ohledu několik důležitých kontaktů.

EURO: Velkou roli hraje čas, a ten vzhledem k náběhu Temelína působí proti těžebním společnostem. Navíc jakékoliv rozhodování o energetické politice momentálně brzdí nadcházející volby. Vidíte to jako problém? DE GROOTE: Rozhodně musím souhlasit s tím, že čas nás tlačí a nelze jenom pasivně čekat. Tuto skutečnost jsem zdůraznil i při rozhovoru s premiérem Zemanem. Musíme něco velmi rychle podniknout. Především bychom měli usilovat o zmíněnou reorganizaci sektoru a umožnit integraci současných dolů, což jsme sami už navrhli. Dále podporovat konkurenceschopnost uhelných společností vůči konkurenci z Evropské unie a vůči jaderné energetice, konkrétně Temelínu. Všechno toto je potřeba rozhodnout velmi rychle a my se samozřejmě musíme snažit chránit uhelný sektor a chránit investice, které jsme do něj vložili. Věříme, že v této zemi, ať zvítězí jakákoliv strana ve volbách, existuje politický konsenzus, že je třeba podporovat investice do této oblasti. My jsme o tom s vládou již zahájili dialog. Rozvíjí se poměrně dobře a jsme optimističtí v tom smyslu, že po volbách bude dialog pokračovat.

  • Našli jste v článku chybu?