Pro většinu manažerů se ODS v důsledku změny ve vedení strany stala důvěryhodnější
Myslíte si, že se ODS po svém kongresu 19. a 20. června stala důvěryhodnější stranou?
- Ano 70,9 %
- Ne 19,9 %
- Nevím 9,2 %
Kongres Občanské demokratické strany, který se uskutečnil 19. a 20. června v pražském hotelu Clarion, obměnil její nejužší vedení a novým předsedou zvolil Petra Nečase. První místopředsedkyní strany se stala dlouholetá členka ODS Miroslava Němcová. Dalšími místopředsedy pak exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, někdejší vicepremiér pro EU Alexandr Vondra, lídr severomoravské kandidátky Pavel Drobil a předseda brněnské organizace ODS Pavel Blažek. V důsledku této změny se ODS stala důvěryhodnější stranou pro 70,9 procenta manažerů.
Patří mezi ně i tento respondent: „Kongres ODS ,zahájil‘ očistu této strany. Nelze však stoprocentně říct, že je důvěryhodnější než před týdnem. Uskuteční-li se však všechny plány, které vycházejí i z obměněného personálního vedení strany, v souladu s volebním programem i se základními normami morálky a zájmy České republiky, bude možné říct, že ODS je na prahu přerodu.“ Optimistická je i další kladná odpověď: „Nedovedu si představit větší krok k důvěryhodnosti. Teď bude důležité, aby po něm následovaly další – například nominace schopných a slušných lidí na ministerské a náměstkovské funkce, kteří nejsou napojeni na kmotry.“
Jednoznačně se nedokáže rozhodnout další manažer: „Vždy je třeba hodnotit výsledky a nedat na momentální dojem. Současný lídr občanských demokratů Petr Nečas, Alexandr Vondra ani Miroslava Němcová nejsou v politice novými tvářemi, ale až jejich činy ukážou, zda lze ODS pod jejich vedením považovat za důvěryhodnější a především úspěšnější stranu. Značně také bude záležet na personálním výsledku komunálních a senátních voleb. Čas přinese odpověď.“
Určité pochybnosti se objevují i v následující kladné odpovědi: „Stala, ale jen pokud jde o očekávání dalších činů – například odstavení kmotrů a dalších podezřelých a odpudivých lidí od politického vlivu, výraznější pravicové zaměření, potlačení korupce či zastavení ,dojení‘ státu. Na konečné hodnocení je brzy. Uvidíme, jak bude nové vedení vypadat v praxi.“
Záporně odpovídá následující respondent: „V ODS je silná ,podnikatelská‘ část, pro kterou je politika pouze prostředkem k přeměně veřejných peněz v soukromé. Druhá, ,politická‘ část je mocensky i finančně slabší. Nyní ji vede Petr Nečas a nečekaně a překvapivě získala politickou moc. Nečase však nepodporuje žádná významná finanční skupina, a proto bude jeho pozice vratká. Pokud se mu nepodaří přesvědčivě vyhrát podzimní senátní a komunální volby, bude smeten. A znovu se začne mluvit o velké koalici, která je pro ,podnikatelskou‘ část ODS, ČSSD i TOP 09 nejlepším řešením. I pokud však Nečas volby vyhraje, bude jeho pozice neustále oslabována a ,velké peníze‘ nakonec zvítězí. Je skutečně překvapivé a pozitivní, že si voliči začali uvědomovat svou sílu, a proto budoucnost vidím optimisticky. To však nastane až po přidělení poslední mnohamiliardové státní zakázky.“
Podobně kritická i optimistická je tato odpověď: „Jde pouze o první vlnu, ale nějak to začít muselo. Kmotři však zase najdou nějakou cestu, jak tahat za nitky, a proto je třeba je vymést i v komunálních volbách. A také určitě nedošlo na všechny. Třeba v Plzeňském kraji je veřejným tajemstvím, že za vším se má hledat podnikatel a vlivný straník Roman Jurečko. Všichni poněkud rychle zapomněli, že třeba loni navštívil s Jiřím Pospíšilem Toskánsko a jsou spolu v čilém styku. Takových případů by se asi našlo víc. Proto vzhůru k dalšímu pořádnému průvanu. Bude to jen dobře.“
Kladný názor zaujímá i další manažer: „ODS sice na kongresu proces své očisty a zvýšení důvěryhodnosti zahájila, ale velmi bude záležet na tom, jak v něm bude před podzimními volbami pokračovat na komunální úrovni. Pokud se i na ní dokáže rozejít s lidmi, kteří svou příslušnost ke straně chápali jen jako nástroj, jenž jim pomůže k moci a bohatství, její vítězství může být drtivé. Lze předpokládat, že ČSSD teď bude chvíli tápat a hledat novou tvář a programové ukotvení, které jí evidentně chybí. TOP 09 není na komunální úroveň příliš zaměřená, a proto očekávám významné zisky ODS a VV, které z komunální úrovně vzešly.
Hlavními faktory současného vývoje u nás je Řecko a to, že významná část veřejnosti pochopila, že populismus je pro dnešní socialistické a odborové ,bossy‘ drahým osobním výtahem k moci.“
Odpovídalo 151 manažerů