Každý rok se s příchodem sváteční sezóny zvyšuje tlak na profese, které přispívají k tomu, aby se zakoupené dárky pod stromečkem ocitly včas, bez poškození a zkrátka takové, jaké si je dotyčný přál. Tempo, jakým zaměstnanci v obchodech a skladech pracují, se tak koncem roku zákonitě výrazně zvyšuje. Ale přestože tito lidé čelí nadměrnému stresu i dlouhým směnám, jejich mzdy zůstávají často podhodnocené.
Na to, kolik si zaměstnanci zmíněných profesí v průměru vydělají, se podíval internetový portál Platy.cz, který se specializuje na srovnávání výše mezd a platů napříč segmenty, profesemi a pracovními pozicemi. Například takový prodavač/prodavačka si dle statistik v letošním roce přijde na průměrných 28 655 korun hrubého měsíčně, což je o 1357 korun více než loni.
„Jedná se o průměrnou celkovou mzdu včetně odměn, provizí a započítaného případného třináctého platu,“ přibližuje Miroslav Dravecký z Platy.cz. U příbuzné profese v podobě pokladní bývá výdělek o něco vyšší, konkrétně v průměru odpovídá 30 150 korunám. Oproti loňsku se jedná o nárůst ve výši 1988 korun.
Online dárky nakupuje většina Čechů
Další vytíženou oblastí je během svátku segment e-commerce, a to zejména v posledních letech, kdy počet takto nakupujících spotřebitelů výrazně stoupá. Podle dat Českého statistického úřadu se podíl těchto lidí za posledních devět let více než zdvojnásobil na necelých 63 procent. A nadpoloviční většina v online prostředí řeší i nákupy vánočních dárků. Dle loňského průzkumu společnosti GLS pořizuje všechny nebo minimálně většinu dárků na e-shopech 53 procent Čechů.
Jsou podle vás pracovní pozice, jako jsou pokladní a prodavačky, dostatečně finančně ohodnoceny?
S rostoucí oblibou online nákupů graduje i tlak na zaměstnance z této oblasti, ať už jde o samotné internetové obchody, sklady, či firmy zajišťující kompletní logistiku. Poptávka po jednotlivých pozicích v tomto segmentu tak koncem roku roste, přičemž co do velikosti odměn jsou potenciální zaměstnavatelé oproti výše zmíněným oblastem o poznání štědřejší.
„To potvrzuje například pozice řidič vysokozdvižného vozíku, který letos bere 37 370 korun, což je o 2822 korun více než loni,“ konstatuje Dravecký. Co se týká další exponované profese, a sice skladníků, ti si aktuálně v průměru přijdou na 33 888 korun, tedy meziročně o necelých sedmnáct stovek více.
Kupní síla domácností je stejná jako v roce 2018
Pokud jde o srovnání s průměrnými výdělky v Česku, ve třetím čtvrtletí stoupla průměrná nominální mzda o sedm procent na 45 412 korun. Reálný růst byl ale o něco nižší. Po zohlednění inflace odpovídal 4,6 procenta. I tak každopádně reálná mzda rostla již třetí čtvrtletí v řadě. Na druhou stranu, podle analytiků zvyšování reálných mezd ještě stále nepokrylo předchozí dva roky propadu, v současnosti tak kupní síla domácností odpovídá třetímu čtvrtletí roku 2018.
„Celkově zůstává český trh práce relativně napjatý. Jeho postupné ochlazování je zatím patrné hlavně ve statistikách volných pracovních míst. Nadále slabé předstihové indikátory z tuzemského i německého průmyslu ale nenaznačují, že zejména v tomto odvětví by kompenzace předchozího propadu reálných mezd měla pokračovat rychlejším tempem než doposud,“ komentuje Jaromír Gec z Ekonomického a strategického výzkumu Komerční banky s tím, že na celoroční bázi letos s kolegy očekává růst nominálních mezd v rozmezí šest a půl až sedm procent a v příštím roce zpomalení pod šest procent.
Pokud jde o otevřené pracovní pozice ve zmíněných segmentech, největší poptávka je aktuálně po prodavačích. Jen na portálech Práce.cz, Jobs.cz a Pracezarohem.cz je vyvěšeno přes 5300 pracovních nabídek. Ve velkém firmy shánějí i pokladní. Ty poptávají ve více než 3100 inzerátech. „Co se týče logistiky, nejžádanější je skladník/manipulant, řidič a logistik,“ uzavírá Tomáš Pavlíček z portálu Prace.cz.