Menu Zavřít

Čau Karle, ty bejku

13. 8. 2012
Autor: Euro.cz

Palubní deník

Olympijská myšlenka v české praxi Pohodovou atmosféru v Českém olympijském domě, vybudovaném v Londýně během 30. letních her, si užívali návštěvníci jak ve veřejně přístupné části Českého domu, tak i prominentní hosté ve VIP salonku. Úspěšní olympionici se vždy přišli podělit o svou radost z medaile či úspěšného výsledku, Plzeňský Prazdroj tekl proudem a uvolněná nálada prostupovala celým „českým prostorem“.

Přítomní politici, náměstci ministrů či poslanci v daný moment zapomněli na barvu svých legitimací a VIP zóna ze všeho nejvíce připomínala Rotary club, kde se česká byznysová elita setkává s politickou špičkou. V okamžiku, kdy do salonku vstoupil miliardář Karel Komárek v doprovodu vlivného šéfa parlamentního rozpočtového výboru Pavla Suchánka (to je ten, co se vloni proslavil „výletem“ do Dubaje), rozčísl poklidné dění v Českém domě hluboký hlas předsedy ČSTV Miroslava Jansty: „Nazdar chlapi, čau Karle, ty bejku, rád tě zase vidím!“ Přátelské souznění Jansty, člena ČSSD a vlivného právníka, s miliardářem a vlivným poslancem za ODS jen dokumentuje, jak tuzemská politická a byznysová špička pojala olympijskou myšlenku za svou – pod kruhy jsme si všichni rovni, bez ohledu na rasu a politickou či náboženskou příslušnost. Baron Pierre de Coubertin by měl nepochybně radost.

Když se honí zajíc Krade se všude, a kdo to neví, musí se mu to sdělit. Hospodářské noviny si tak například vzaly minulý týden na paškál uplácení zdravotníků farmaceutickými výrobci.

Na tom by nebylo vůbec nic špatného, naopak.

Zvlášť v dnešní době, kdy se honba na korupčníky a korumpátory těší mimořádné pozornosti mas. Než se zacílí na konkrétní jména, chtělo by to ale trochu jemnější síto. Například tajemník Národní imunizační komise Jozef Dlhý je pranýřován kvůli tomu, že se zúčastnil konference, již zorganizovala 1. lékařská fakulta kromě dalších s podporou farma gigantu GlaxoSmithKline. Logice poněkud uniká několik detailů. Zmíněné sympozium se konalo v listopadu 2009, vakcinační komisi zřídila tehdejší ministryně Dana Jurásková o rok později. Sympozium se konalo u příležitosti 100 let od narození epidemiologa Karla Rašky. Dlhý na něm opravdu přednášel, ale na pozvání univerzity a na žádost syna uvedeného zakladatele moderní české epidemiologie, a to o virové žloutence. A teď má na krku aféru, že je na výplatní listině GlaxoSmithKline. Mimochodem, zmíněná komise žádná závazná doporučení v podstatě nepřijala. Vyjma rady, že by se proti tuberkulóze měly očkovat rizikové skupiny novorozenců.

Lump od pohledu Možná by u některých kolegů novinářů ale i představitelů různých občanských sdružení a policistů mohla uspět společnost Openspace, která nabízí analýzu charakterových rysů člověka z jeho tváře. Používá k tomu metodu fenotypologie vyvinutou v posledních dvaceti letech experty KGB. Jako vzorek nabízí nyní médiím typologii Davida Ratha.

MM25_AI

Z popisu vyplývá, že jde o osobu vysoce inteligentní, konzervativní, milující peníze a štítící se práce. Fenotypologie zkrátka evidentně funguje. A tím, že KGB už o dost více než dvacet let neexistuje, se přece nenecháme zmást. Každopádně pro politiky je nová technologie pohromou. Postavíte fenotypologa před volební billboard a je vymalováno. Prostě lump od pohledu. I když někdy se může stát, že mnoho politických stran v předvolebním boji tuhle převratnou metodu používá už dávno.

l

  • Našli jste v článku chybu?