Jejich oborem je podniková logistika materiálu a výrobků. Jejich pracovní silou je tým robotů a elektromechanických pomocníků. A v pokladně jim právě zacinkalo pět milionů korun od českého spolku investorů. Členové Venture Club se totiž přes Venture Club Invest rozhodli rozšířit své portfolio do oblasti technologií a poskytnout Evropskému centru pro robotiku CCOE půjčku.
Společnost, která mimo jiné založila CCOE Industrial Lab, finance využije na výstavbu nového robotizačního centra, což firmě zajistí výrobu a dodávky pro partnery, jež právě řeší robotizaci průmyslové logistiky. Na projekt má zmíněný podnik dvě léta – po této době se investoři rozhodnou, zda využijí konverzi do podílu, nebo si vezmou úrok a jistinu. Ve hře je však i opak, tedy další navyšování investice. První požadovanou částku se totiž podařilo dát dohromady během týdne, a pokud v robotech uvidí příležitost více členů klubu, mohli by k současným pěti milionům přihodit svoji podporu i oni.
Venture Club totiž sdružuje dvě stovky investorů nejen skrze sdílené hospodaření s prostředky, ale také je sbližuje po sociální stránce, a to především na společné online investiční platformě. Skupina se zaměřuje na vyhledávání, organizování, spoluřízení investic, společenskou a vzdělávací činnost a svým členům zprostředkovává networking. Od roku 2016 přes klub prošly investice o objemu přes 390 milionů korun. Mezi zastřešované projekty patří například všeobecné zdravotní pojištění psů a koček PetExpert, developerský projekt výstavby 108 bytů Klíčanka, projekt pro influencery a značky LaFluence či automobilka ZEBRA Group.
Roboti se musí začlenit do týmu
Navazování nových spoluprací považují členové za výzvu. „Společnost CCOE jsme navštívili v jejím hostivařském provozu, kde jsme si naživo prohlédli práci, kterou firma dělá. Fungují jako velice schopná konstrukční kancelář s opravdu skvělým potenciálem,“ říká Petr Šedivý, CEO Venture Club Invest a předseda výboru Venture Club.
CCOE zjednodušeně řečeno vyvíjí technologická řešení pro oblast zpracovatelského průmyslu a lehkého strojírenství. V závislosti na konkrétní situaci umí dopředu stanovit ekonomické přínosy automatizace pro zákazníka. Mezi nejžádanější produkty firmy pak patří vývoj průmyslových automatů nebo prototypy speciálních strojů pro chemický či potravinářský sektor.
Technologické návrhy pro konkrétní firmy zahrnují například robotickou cykloidní převodovku, bisférický kloub, logistické řešení pomocí přepravních AGV robotů, ale i speciální reaktor pro interesterifikaci margarínu s vícezónovým mícháním. Spojení navržení hardwaru s naprogramováním softwaru je přitom u CCOE samozřejmostí – sériovou výrobu ale musí zajistit další firmy.
Nahradí nás stroje?
Mimo vše výše zmíněné vlastní společnost též patent na zařízení Lift-Point, jež po podnicích převáží materiály či výrobky, díky čemuž se dělníci vyhnou spoustě nachozených kilometrů. Vedení CCOE vytyčilo samo sobě za úkol integrovat roboty do vnitropodnikové logistiky zákazníků.
V Hostivaři tedy Šedivý viděl moderní vývojové centrum, kde se testuje řada prototypů logistických přístrojů majících nahradit část ubíjející práce nejen ve skladových prostorech. „Fungují jako velice schopná konstrukční kancelář s opravdu skvělým potenciálem. Projektu Evropského centra pro robotiku věříme a jsme rádi, že tuto investiční příležitost můžeme poskytnout právě členům našeho klubu – prostřednictvím půjčky přes SPV společnost Venture Club ERC, připravenou pro budoucí akvizici,“ pochvaluje si investor.
V rámci nového projektu spolufinancovaného Evropskou unií se CCOE dále plánuje zaměřit na vývoj a výrobu víceosé robotické ruky a liftpointu pro roboty OMRON. Český robot má svým protějškům ze zahraničí konkurovat jak kvalitou, tak především cenovou dostupností. Kloub ruky je přitom vlastním vynálezem firmy, který experti navrhli tak, aby jeho převodovka dokázala unést i extrémní zátěž. Pracovat bude především ve strojírenství a automotive.
CCOE se veze na trendu automatizace logistických operací, v rámci něhož stále více firem hledá nové a nové způsoby, jak nahradit chybějící lidskou pracovní sílu. Svoji flotilu robotických vozítek mezi prvními zaměstnala například Zásilkovna. Proto je rozvíjející se obor robotiky zajímavý i pro investory. „Věříme, že spolupráce s Venture Club po dvou letech neskončí a najdeme další investiční možnosti,“ doufá Jaroslav Šobr, Chief Designer CCOE.