Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic v uplynulém týdnu nepatrně klesly, benzin Natural 95 zlevnil v průměru o devět haléřů na 34,86 Kč, nafta o osm haléřů na 34,08 Kč. Vyplývá to z pondělních údajů společnosti CCS.
Foto: Profimedia.cz
„Poklesu distribučních marží jsme se nedočkali, a proto ani zlevnění u našich čerpacích stanic nebylo nijak velké. Hlavním důvodem poklesu cen tak byla silnější koruna,“ uvedl Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum. Cena ropy Brent v uplynulém týdnu mírně vzrostla. „Vzhůru zamířila i cena nafty na burze v Rotterdamu. V průběhu uplynulých dnů navíc začala oslabovat koruna. Zlevňování se proto v následujících dnech zastaví a budeme svědky mírného růstu cen,“ očekává Čermák. Zdražení podle něj bude pravděpodobně o něco vyšší v případě nafty. „Pokud by došlo k poklesu distribučních marží, tak bychom se mohli dočkat i stagnace,“ dodal analytik.
Nejlevnější benzin je k dostání v Libereckém kraji (34,41 Kč), poslední místo stále patří jižní Moravě (35,41 Kč). Nejvíce klesly na Karlovarsko (o 22 haléřů), naopak v Olomouckém kraji o pouhý haléř.
V případě nafty se na první místo dostal Olomoucký kraj (33,67 Kč), nejdražší je stejně jako u benzinu Jihomoravský kraj (34,66 Kč), ke kterému se přidal ještě Zlínský kraj. Největší pokles cen zaznamenali motoristé na Královéhradecku (o 19 haléřů), naopak v Plzeňském kraji zůstala nafta na stejné úrovni, jako před týdnem.
Meziměsíčně zlevnily Natural 95 a nafta v průměru shodně o 25 haléřů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je nejprodávanější druh benzinu dražší o 2,53 Kč (7,8 %), nafta o 2,89 Kč (9,3 %).
Ceny nejprodávanějších druhů pohonných hmot klesly také na sousedním Slovensku. Benzin Natural 95 zlevnil o 0,013 na 1,462 eura (35,28 Kč), nafta o 0,013 na 1,344 eura (32,43 Kč). V pondělí o tom informoval server Natankuj.sk.
Průměrné ceny Naturalu 95 a nafty se vypočítávají z reprezentativního vzorku transakcí na karty CCS uskutečněných na všech terminálech na čerpacích stanicích v akceptační síti CCS v České republice, kterou k září 2010 tvořilo 2182 čerpacích stanic. Průměrné ceny se získávají jako podíly jednotkových cen za pohonné hmoty na všech terminálech v České republice, respektive v příslušném kraji, a celkového počtu terminálů. Hodnoty neovlivňuje využívanost čerpací stanice motoristy ani objem načerpaných pohonných hmot.