Menu Zavřít

Čechům se do Košic nechce

4. 12. 2006
Autor: Euro.cz

VÝCHODNÍ SLOVENSKOTrochu jako zjevení působí na východním Slovensku malá vesnička Kechnec s tisíci obyvateli, ležící na hranicích s Maďarskem přibližně dvacet kilometrů od Košic. Zatímco v celém Košickém kraji dosahuje nezaměstnanost téměř sedmnácti procent, zde se drží na pouhých šesti procentech.

VÝCHODNÍ SLOVENSKO

Trochu jako zjevení působí na východním Slovensku malá vesnička Kechnec s tisíci obyvateli, ležící na hranicích s Maďarskem přibližně dvacet kilometrů od Košic. Zatímco v celém Košickém kraji dosahuje nezaměstnanost téměř sedmnácti procent, zde se drží na pouhých šesti procentech.

VESNICE S VYBAVENÍM METROPOLE

Asi v žádné podobně velké české obci bychom také neobjevili moderně vybavené zdravotní středisko, sportovní centrum či kongresový sál na obecním úřadě. Plány místního pana starosty Jozefa Konkolyho, který je ve své funkci již dvacet let, jsou však do budoucna ještě velkolepější. Má tu vzniknout akvapark a také takzvaná integrovaná evropská škola, která bude poskytovat vzdělání od mateřské školy až po školu vysokou.

Vesnici a s ní související průmyslový park, který je hlavním faktorem dramatického rozvoje obce, navštívili před třemi týdny také čeští podnikatelé v rámci mise pořádané ministerstvem průmyslu a obchodu.

PROČ NĚMCI ANO A ČEŠI NE

Přestože je východ Slovenska ekonomicky výrazně slabší než zbytek země, už i na Košicko a Prešovsko si nacházejí cestu významní zahraniční investoři. České ministerstvo průmyslu a obchodu uspořádalo misi z toho důvodu, že české firmy na tuto část Slovenska trochu pozapomněly. Příležitosti jsou zde podle ministerstva pro export i pro české investice, ať už v rámci některého průmyslového parku či mimo něj.

Příležitost získat na východním Slovensku nové zákazníky vidí například Nožířské výrobní družstvo ze Sedlčan či společnost Intos Žebrák, která vyrábí obráběcí stroje. Náměstek ředitele Svazu výrobců a dodavatelů strojírenské techniky Leoš Mačák se domnívá, že se českým výrobcům přesunout výrobu na východ Slovenska nevyplatí. „Vidíme však velké možnosti dodávat naše stroje do nových továren, kterých tu zejména díky zahraničním investorům začíná přibývat,“ doplňuje Mačák.

MM25_AI

Naopak Pavel Doležal, český manažer žijící již více než dvacet let v Košicích, si myslí, že by tuzemské firmy měly využít zdejší, oproti Česku až o třicet procent levnější pracovní sílu. „Česko si neuvědomilo, že Slovensko už není součást společné republiky, ale je to cizí stát. Proč tady ve velkém začínají investovat firmy z Německa, Francie či Belgie, a Češi ne? Jednoduše zaspali a mají nyní poslední šanci naskočit do rozjetého rychlíku,“ myslí si Doležal.

Podle prodejního manažera společnosti Intos Miroslava Bereckého je východní Slovensko zajímavé také pro navázání kontaktů na další východní trhy, jako je Ukrajina či Polsko. Luboš Kozmon ze slovenské agentury pro rozvoj investic a obchodu Sario se domnívá, že nezájem českých investorů může být způsoben tím, že pro ně neznamená přesunutí výroby na východ Slovenska tak velké snížení nákladů jako například pro německé investory.

  • Našli jste v článku chybu?