Menu Zavřít

CEFC dokončuje v Česku investice za 31 miliard, plánuje další za deset

14. 11. 2016
Autor: ČTK

Čínská investiční skupina CEFC Group (Europe) Company již v Česku investovala 22,8 miliardy korun. Dokončované investice činí dalších 30,7 miliardy korun, nově plánované pak přesahují deset miliard korun, řekla viceprezidentka skupiny Marcela Hrdá.

Investice z kategorie dokončovaných, kam patří například navýšení podílu v J&T Finance Group z 9,9 procenta na 50 procent, získání 100 procent ve fotbalové Slavii, nákup administrativního komplexu Florentinum, TCM Centra či TSS Group, plánuje podle Hrdé dokončit v prvním kvartálu roku 2017. Vesměs se čeká na schválení regulatorních orgánů či antimonopolního úřadu, dodala.

Hrdá upozornila, že CEFC Group (Europe) Company, která zastřešuje evropské aktivity CEFC a byla oficiálně založena 16. června 2015, nyní v Česku zaměstnává už přes čtyři tisíce lidí a při dokončení investic v avizovaném rozsahu stoupne jejich počet na 10 tisíc.

„CEFC se věnuje základním pilířům svého podnikání, začala své investice ve financích, v budoucnu bude určitě působit v energetice. V mezidobí firma investovala také do cestovního ruchu, průmyslu a plánuje přibrat letectví,“ uvedla Hrdá. Připomněla, že CEFC se snaží přivádět ke svým společnostem partnery z Číny, jako je tomu například v případe Pivovarů Lobkowicz. U této firmy navýšila společně s J&T Property Equity podíl ze 77,8 procenta na sto procent a plánuje expanzi na čínský trh.

Poslední akvizicí CEFC je Florentinum. Čtěte více:

Další akvizice CEFC: od Penty kupuje Florentinum za 7,6 miliardy

 Florentinum

Podle Hrdé je CEFC spokojena se svou investicí do letecké společnosti Travel Service, která plánuje otevření dalších linek. Získaný většinový podíl v internetovém prodejci zájezdů Invia stoupl na 75 procent. Upozornila také na to, že CEFC, která v Praze koupila hotely Mandarin Oriental a Le Palais Art hotel, dokončuje akvizici dalších dvou hotelů. „Předpokládáme vytvoření takzvaných turistických okruhů a investice do hotelů v dalších významných českých městech a také ve Vídni a v Budapešti,“ doplnila Hrdá.

Investice, nebo akvizice?

CEFC zveřejněním investičního plánu zřejmě reaguje na zprávy z posledních týdnů , podle kterých čínské firmy v Česku investují zatím spíše v sektorech s nižší přidanou hodnotou, a spíše než o investice „na zelené louce“ a vytváření nových pracovních míst jde o akvizice zaběhnutých firem. Také objem čínského kapitálu v základním jmění českých firem klesá. Například podle analýzy poradenské společnosti Bisnode takto letos klesl o 616 milionů korun na 5,21 miliardy korun, tedy o deset procent.

Přímo do CEFC se opřel ministr financí Andrej Babiš. „Pro mě samozřejmě ta skupina není moc transparentní, je to skupina, kterou tady vylobovali lidé spjatí s ČSSD a investuje do soukromých společností. To samozřejmě výnos pro Českou republiku není žádný,“ řekl předseda hnutí ANO.

CEFC v Česku dále investovala v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media. Převzala také strojírenský a metalurgický podnik Žďas ve Žďáru nad Sázavou spolu s jeho dceřinou společnost TS Plzeň a získala také majoritní podíl v německé společnosti ŽĎAS SGS.

Skupina CEFC China Energy Company Limited působí především ve financích, energetice a průmyslu. Založena byla počátkem 80. let a dnes je největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně.


Dále čtěte:

MM25_AI

Ztráta na úvod. Čínská CEFC loni v Evropě prodělala 120 milionů

Čínská CEFC převzala žďárskou strojírnu Žďas


  • Našli jste v článku chybu?