Menu Zavřít

Čeká USA odklon od jaderných zdrojů navzdory tomu, že je dotují Japonci?

30. 9. 2017
Autor: Redakce

Před 11 lety přebírala Toshiba s velkou slávou americký Westinghouse. O 11 let později ji málem stáhl ke dnu. Nyní Westinghouse bojuje o záchranu v bankrotovém režimu. K jeho smůle však byly ukončeny práce na výstavbě dvou bloků jaderné elektrárny VC Summer v Jižní Karolíně.

Japonci „dotují“ šesti miliardami dolarů americké jaderné reaktory, a přece ze čtyř amerických rozestavěných reaktorů za 50 miliard dolarů zůstaly už jen dva.

V USA byly rozestavěny čtyři jaderné reaktory AP1000, dva ve VC Summer a dva ve Vogtle, všechny od firmy Westinghouse, která spadá pod japonský koncern Toshiba. Výstavba těchto čtyř amerických bloků AP1000 započala v roce 2013, nicméně jejich osud je nejistý.

Respektive VC Summer už ho má zpečetěný – dál se stavět nebude.

VC Summer jde k ledu

Letos 31. července bylo oznámeno rozhodnutí pozastavit výstavbu dvou bloků navržených firmou Westinghouse v jaderné elektrárně VC Summer (hotovo z 35 procent). Poté, co byly zveřejněny odhady, že by výstavba dvou bloků přišla na více než 25 miliard dolarů. Oproti 11 miliardám uváděným v kontraktu uzavřeném v roce 2008.

V roce 2014 si nechalo konsorcium SCE&G a státní Santee Cooper (spoluvlastníci projektu VC Summer, pozn. red.) zpracovat analýzu, která se týkala strojírenství, stavebnictví a správy projektu. Bohužel tato zpráva společnosti Bechtel zdůraznila „závažné problémy“ v projektu jaderné elektrárny VC Summer.

Na problémy navíc upozornila už v únoru 2016. O 18 měsíců dříve, než byla výstavba dvou reaktorů AP1000 v lokalitě Fairfield County v Jižní Karolíně letos v červenci definitivně zrušena.

Potíže, jako jsou chybné stavební plány, chybné návrhy, nedostatečné řízení a nízká pracovní morálka, byly popsány v nezávislé analýze společnosti. Podle auditu Bechtelu, týkajícího se hodnocení projektu jaderné elektrárny VC Summer, byla zjištěna řada závažných problémů, kterým projekt čelil:

- vztah mezi partnery konsorcia (firmami Westinghouse Electric Company a Chicago Bridge & Iron) je napjatý, což je do značné míry způsobeno obchodními problémy;

- zatímco plány i harmonogramy dodané konsorciu vypadají sjednocené, neodrážejí skutečný stav projektu;

- konsorcium postrádá integraci řízení projektu potřebnou pro úspěšný výsledek projektu;

- nedostatek plánovaných vizí, cílů a odpovědnosti mezi vlastníky a konsorciem;

- podrobný inženýrský návrh není dosud dokončen, což následně ovlivní zadávání zakázek i celou výstavbu;
vydané pokyny nejsou často konstruktivní, což vede k významnému počtu změn a následným zpožděním;

- dohled vlastníků není možný v reálném čase, s přiměřenými náklady a s přihlédnutím k harmonogramu.

Analytici Bechtelu proto doporučili už v roce 2016 vytvoření nového, dosažitelnějšího plánu projektu. Místo toho byl ale VC Summer letos v létě ukončen a šest tisíc jaderných odborníků šlo „na dlažbu“.

Konflikt WEC a CB&I zaplatí Toshiba

Že stavba nejde zcela hladce, bylo jasné už v době, kdy si spoluvlastníci projektu zadávali u Bechtelu nezávislou analýzu.

Už od roku 2014 se Westinghouse Electric Company (WEC) a Chicago Bridge & Iron (CB&I) přely o vinu na zpoždění výstavby. CB&I se nakonec „podařilo“ problémy i se svojí dceřinou společností prodat v roce 2016 WEC.

Problémy však tento podnik stejně dostihly. Koncem března letošního roku proto pod jejich tíhou požádal o ochranu před věřiteli podle kapitoly 11 zákona o bankrotech. Doufal, že mu bude umožněna strategická restrukturalizace uprostřed „finančních a stavebních problémů“ v jeho projektech amerických elektráren s bloky AP1000.

Aby japonská Toshiba zažehnala hrozbu ukončení projektu VC Summer, o němž se již nějaký čas šuškalo, dohodla letos v létě, že majitelům elektráren zaplatí 2,168 miliardy dolarů za zpoždění ve VC Summer a 3,7 miliardy za zpoždění ve Vogtle. Navíc ve vedení obou firem – Westinghousu i Toshiby – došlo k výměně manažerů, což mělo být blýskáním na lepší časy.

Vogtle jede dál

Zatímco tedy VC Summer jde k ledu, druhý projekt WEC zatím žije. Jaderná elektrárna Vogtle společnosti Georgia Power (postaveno ze 44 procent) se staví poblíž města Waynesboro v Georgii.

Letos 31. srpna předložila společnost Georgia Power společně s komisí Georgia Public Service Commission doporučení ohledně dokončení výstavby třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Vogtle jako nejekonomičtější volbu pro zákazníky.

Z původního odhadu nákladů ve výši 13,3 miliardy dolarů nicméně společnost aktuálně uvádí, že dosáhnou 19 miliard, přičemž po zahrnutí úroků z úvěrů tato částka míří k 25 miliardám. Společnost očekává, že třetí blok zahájí komerční provoz v listopadu roku 2021 a čtvrtý blok ho bude následovat v listopadu 2022.

bitcoin školení listopad 24

Očekávané náklady za dva reaktory však opět šplhají do výšin. Na začátku výstavby si totiž nikdo cenovku 25 miliard dolarů nepředstavoval.

Článek vyšel na webu Peak.cz


  • Našli jste v článku chybu?