Je to předvolební kauza, soudí stíhaný podnikatel
Obvinění, která počátkem minulého týdne proti němu vznesla česká policie, považuje Viktor Kožený za protiprávní. „Přesto ale doufám, že se do České republiky ještě jednou podívám,“ řekl ve středu (31. července) při telefonickém rozhovoru z Baham pro týdeník EURO.
EURO: Státní zástupce vás a Borise Vostrého obvinil z miliardového podvodu, navíc můžete být stíhán jako uprchlík. Jaké je vaše reakce? KOŽENÝ: Je to pokračování zatykače bývalého premiéra Miloše Zemana. Jde o politickou kauzu, která nemá s realitou cokoliv společného. Navíc je obvinění naprosto nezákonné a protiprávní. Nikdo nemůže říci, že se spolupráci s českou stranou vyhýbám, naopak probíhala přes bahamský soud. Česká strana dokonce přiznala na Bahamských ostrovech, že nemohu být stíhán jako uprchlý. To mám i písemně. Je vidět, že postup, který dnešní vláda zvolila, odpovídá starým móresům z minulé doby, kdy účel světil prostředky.
EURO: To znamená? KOŽENÝ: Neberou si žádné servítky, co se týká dodržování práva. A pokud jim to vyhovuje, tak právo obrátí naruby. Každý, kdo se na případ objektivně podívá pochopí, že případný proces, pokud k němu někdy dojde, nebude férový a korektní.
EURO: Takže všechno je politická hra a snaha zvednout volební preference? KOŽENÝ: Naprosto jednoznačně předvolební kauza. Všichni víme, že popularita sociální demokracie silně klesá, toto obvinění není žádná náhoda. Navíc v době, kdy se premiér Špidla rozhodl porušit jedny ze základních pilířů demokracie. A to je separace třech základních mocí, exekutivní, soudní a zákonodárné.
EURO: Takže si myslíte, že premiér Špidla prosadil žalobu na Koženého? KOŽENÝ: Nevěřím na náhody. Nepřekvapuje mě, že odvinění bylo načasováno jen několik hodin poté, co se premiér Špidla rozhodl být i ministrem spravedlnosti. Co je ale pozoruhodné, že v České republice, která se chystá na vstup do Evropské unie, je vůbec něco takového možné. V normálně fungující demokracii je naprosto nemyslitelné, aby premiér byl současně i ministrem spravedlnosti.
EURO: Hodláte se hájit u českých soudů? KOŽENÝ: Momentálně se řídím radami svých právníků, jejich názor je takový, že postup české strany je nezákonný a protiprávní. Tak bude hodnocen i ve zbytku světa. Pokud Špidla a sociální demokracie chce vzít moji loutku, postavit ji na hranici a pak upálit, to může klidně udělat. Ale já si myslím, že to tam také i skončí.
EURO: Takže na vznesená obvinění nehodláte vůbec reagovat? KOŽENÝ: Nějaké kroky určitě podnikneme, nechci je ale avizovat dopředu. Samozřejmě využijeme pro obranu všech možností, které existují, to je jednoznačné. Doufám, že se do Česka opět někdy vrátím, a možná i nějakým způsobem do politického procesu. Vše ukáže čas a bylo by předčasné o tom dnes spekulovat.
EURO: Můžete to alespoň nějak konkretizovat? KOŽENÝ : Současní pánové se snaží dělat všechno proto, abych jim jejich kožich nevyprášil při volební kampani.
EURO: Předseda Ochranného sdružení malých akcionářů Karel Staněk tvrdí, že jste se zmocnil majetku ne za jedenáct, ale za čtyřicet miliard korun. KOŽENÝ: Je to absolutní nesmysl. Výroků pana Staňka je mnoho a jsou velmi účelové. Mohu pouze komentovat období, kdy jsem v Čechách působil. Během té doby všichni akcionáři Harvardu, kteří požádali o výplatu, byli uspokojeni, nenastal nejmenší problém. Tak se dělo ještě nějakou dobu poté, co jsem odešel do zahraničí. Pokud dnes existují problémy s Harvardským průmyslovým holdingem, tak se na ně musíte zeptat současného vedení.
EURO: Takže nemůžete zasahovat do výplaty akcionářů? KOŽENÝ:V žádném případě.
EURO: Čím se vlastně v současnosti živíte? KOŽENÝ: Dělám běžnou komerční činnost jako nezávislý investiční bankéř, poskytuji služby v oblasti finančního sektoru a poradenství. Tak jak jsem to dělal celý život, vše běží docela úspěšně.
EURO: Na kolik odhadujete svůj současný majetek? KOŽENÝ:V podstatě žádný majetek nemám, o ten se rozdělili právníci a moje žena. Teď funguji tak, že výnosy a provozní náklady mé firmy se pokrývají. Což vystačí na rozumný život.
EURO: Ale nezažíváte příliš šťastné období. Máte obstavený majetek v Londýně, na Bahamách. Rozvádíte se a teď vás česká policie stíhá jako uprchlíka… KOŽENÝ: Že poslední léta pro mou osobu nebyla jednoduchá, vědí všichni. Myslím si, že velké problémy začaly krizí na kapitálových trzích ve východní Evropě a tím, co se stalo v Ázerbájdžánu. Bohužel, součástí podnikaní, zvláště v oblasti otevírajících se trhů, je obrovské riziko, člověk může přijít o všechno. Jak se však říká, po dešti přijde opět sluníčko.