ČSOB doufá ve vstřícnost nového ministra financí
Novou vládu netrpělivě očekávají aktéři hry o pozůstatky Investiční a Poštovní banky (IPB). Vedení ČSOB doufá - uvádějí informované zdroje, že nový ministr financí Bohuslav Sobotka bude k bance mnohem vstřícnější, než byl Jiří Rusnok, a navíc, že vymění šéfa České konsolidační agentury Pavla Řežábka, který je považován za hlavní brzdu v jednáních. Je zjevné, že kauza IPB se nyní chýlí k závěru a jde již jen o kontrolu nad takzvanými kajmanskými strukturami. Týdeník EURO získal informace, že všechna ostatní aktiva mají být převedena do České konsolidační agentury (ČKA) do 27. července.
Zápočty na cestě.
Shody bylo již dosaženo také u právně zpochybněných pohledávek v rozsahu zhruba deseti miliard korun. Jde především o zápočty známých Nemethových pohledávek, které údajně vznikly pražskému advokátovi nedodržením dohod o organizování sekuritizace aktiv vůči IPB, a nyní je má zaplatit ČSOB, respektive stát. S těmito pohledávkami se obchodovalo a jejich kupci je započetli proti nespláceným úvěrům IPB. Stalo se tak například v Setuze, kde podnik tímto sporným způsobem umazal dluh 1,8 miliardy korun. ČKA odmítala tato zpochybněná aktiva převzít, ale nyní změnila názor. Dohoda říká, že je převezme a vyplatí ČSOB jejich účetní hodnotu v případě, prokáže-li banka, že byly podány příslušné žaloby na neplatnost zápočtů a zároveň uzavře dohodu, že v případě, kdyby soudy potvrdily jejich platnost, pohledávky převezme zpět a vrátí zaplacené peníze. ČSOB by potom musela uplatňovat náhradu škody u ČNB, s níž má podepsanou dohodou o záruce za neevidované závazky zkrachovalé IPB.
První krok ke kajmanům.
Dalším dosud nepřevedeným aktivem jsou takzvané nehlasovací akcie fondů Tritton a Accord založené na Kajmanských ostrovech a Britských panenských ostrovech. Jde vlastně o obdobu našich podílových listů. Dohoda byla právníky obou stran parafována již 19. června. Jejich převod na ČKA musí schválit vláda a té byl již příslušný materiál předložen před několika týdny. Schválení lze očekávat v nejbližší době. Potom teprve může následovat fyzický převod. ČKA si slibuje, že po nabytí těchto „non voting shares“ se posílí její pozice a získá přístup k důležitým informacím, které mohou zásadně ovlivnit vyjednávaní s ČSOB.
Kontrola nebude zadarmo.
Hlasovací akcie, jejichž držitel vybírá investičního manažera fondů, a vlastně tak zásadně ovlivňuje hospodaření s jejich majetkem, totiž zůstanou stále pod kontrolou ČSOB. Ta trvá na tom, že je získala vlastním přičiněním a nejsou a nikdy nebyly součástí majetku IPB. Tudíž je nemusí předat státu. To však zpochybňuje jak Rusnok, tak Řežábek. Pochybnosti vzbuzuje zejména fakt, že tyto ovládací akcie získala ČSOB již zhruba dva týdny po krachu IPB.
ČKA vyzvala na počátku května ČSOB, aby předala neprodleně agentuře společnost Tee Square, která je držitelem hlasovacích akcií a odvolávala se na dokumenty, jež by měly dokázat, že ovládací akcie byly součástí majetku IPB. ČSOB tento požadavek odmítla a trvá na tom, že předá hlasovací akcie pouze v případě, že budou zohledněny její požadavky. Ty však nebyly dlouho známé a zdroje z ČKA říkají, že je ČSOB sdělila ČKA teprve na počátku června, a to velmi obecnou formou. Z dokumentu, který má týdeník EURO k dispozici, vyplývá, že ČSOB je ochotna předat kontrolu nad kajmany, pokud získá některé společnosti a další aktiva z jejich portfolia pro sebe, a to za dosud nejasných podmínek, které chce zjevně sama výrazně ovlivnit. Kromě toho požaduje součinnost v některých soudních a arbitrážních sporech.
ČSOB se dožaduje dohody o strategii dalšího postupu u následujících majetkových účastí a cenných papírů: IPB Leasing, Českomoravská hypotéční banka, MUZO, PVT, Jihočeské papírny, Kablo Elektro, Přerovské strojírny, BH Capital, akcie společností z projektu České sklo, podřízené dluhopisy IPB, podílové listy fondů PIAS a akcie zbytkové IP banky. Jde tedy o majetkové účasti, které patřily přímo do skupiny IPB, jako je třeba leasingová společnost či hypoteční banky, ale také o firmy, v nichž se ČSOB pokusila o restrukturalizaci. Sem patří především transakce známá jako České sklo. Pro tuto transakci ovšem již vznikla zvláštní společnost Czech Glass Holdings, která je fakticky oddělena od kajmanské struktury a vzniká otázka, jak budou vypořádány majetky do ní vyvedené. Velmi podstatné je pro ČSOB získat také kontrolu nad IP Bankou. Zatím přes kajmanské struktury kontroluje jen minoritní podíl, nicméně měly by v ní skončit i akcie, kterými má Nomura zaplatit za směnky v kauze České pivo. Pokud by se podařilo ČSOB získat tyto akcie, měla by v IP Bance jasnou majoritu a mohla by zastavit soudní spory, které by mohly zpochybňovat celou transakci s majetkem IPB.
Součástí dohody o předání kontroly nad kajmany má být také závazek ČKA týkající se zachování kontinuity a právní pozice v běžících soudních, trestních a správních řízeních. Jde především o kauzu České pivo, pochybné transakce s podřízenými dluhopisy, spor v kauze Tchecomalt, spory v řešení podnikatelské skupiny Antonína Charouze, již zmíněnou kauzu Nemethových pohledávek a problematiku společnosti Markin Asset Management.