Menu Zavřít

Čekání na zázrak

11. 4. 2002
Autor: Euro.cz

Český Telecom

bitcoin_skoleni

PRAHA (jpš) - V souladu s prognózami vláda nenašla vhodného kupce majoritního podílu v Českém Telecomu. Nedávná slova premiéra Miloše Zemana, že prodej 51 procent akcií by měl vynést alespoň 80 miliard korun, zůstala jen zbožným přáním. Nikdo ze tří finalistů soutěže je nevyslyšel.
Vláda však boj o miliardy nevzdává a s dvojicí konsorcií, která nabídla zhruba 60 miliard korun, bude ještě po celý duben vyjednávat o navýšení. Jde o uskupení Deutsche Bank/TDC/Blackstone Group a dále Swisscom/CVS Capital Partners a Spectrum Equity Partners. Obě skupiny musí předložit nové závazné nabídky do 26. dubna a vláda se jimi bude zabývat na svém zasedání 29. dubna. Ze hry vypadlo třetí finálové uskupení, v němž figurovali finační investoři Apax Partners, Doughty Hanson a Warburg Pincus vyjednávající s řeckým operátorem OTE.
Podmínkou zůstává, že uchazeči o akcie mohou být buď strategičtí telekomunikační investoři, nebo konsorcia tvořená finančními investory a minimálně jedním telekomunikačním operátorem. Kromě státního podílu je investorům nabízeno i 27 procent akcií, které od poloviny devadesátých let drží nizozemsko-švýcarské konsorcium TelSource (jež oznámilo odchod z ČR).
Exkluzivní vyjednávání s „vítězem tendru“ o navýšení kupní ceny nemůže ale zaručit lepší výsledek. V nedávné minulosti nepřineslo žádný výraznější efekt při prodeji Českých radiokomunikací a selhalo při prodeji společnosti ČEZ. Analytici nevěří, že by byl někdo ochoten kýžených 80 miliard korun zaplatit. Ministr financí Jiří Rusnok si však zřejmě již otevírá zadní vrátka, protože po středečním jednání vlády prohlásil, že nešlo o oficiální cíl vlády. Naznačil, že kabinet by se spokojil i s nižším navýšením. Výtěžek z prodeje by prý měl být použit na nákup stíhaček Gripen (ty mají stát zhruba 70 miliard korun).
„Pokud bude privatizace v Česku probíhat tímto způsobem i v budoucnu, tak se za chvíli do těch soutěží nikdo nebude vůbec přihlašovat,“ poznamenal pro týdeník EURO nejmenovaný odborník, který se podílel na přípravě jedné z „vítězných“ nabídek. Jak dodává, příprava jedné seriozní nabídky přijde asi na pět milionů dolarů. Tři finalisty tak lavírování vlády přišlo dohromady asi na patnáct milionů USD (cca půl miliardy korun).

  • Našli jste v článku chybu?