Jaderné elektrárny
PRAHA (mtc) - Instalovaný výkon jaderných elektráren na celém světě vzrostl v roce 2005 o 1130 MWe. Elektřina vyrobená z jádra představuje šestnáct procent průměrné světové produkce a nadále lze počítat s jejím nárůstem. Světová asociace pro atomovou energii uvádí, že v současné době je v provozu celkem 443 reaktorů, které disponují instalovaným výkonem okolo 370 000 MWe.
V loňském roce začaly produkovat elektřinu dva nové reaktory, japonský Higashidori a indický Tarapur, po delší přestávce začal do sítě opět dodávat energii kanadský reaktor Pickering a byla zahájena výstavba nových reaktorů ve Finsku a v Pákistánu. Naopak uzavřena byla jaderná zařízení v německém Obrigheimu a švédském Barsebäcku.
Z údajů Světové asociace pro atomovou energii vyplývá, že se ve světě přípravuje výstavba 41 jaderných bloků. Nejvíce jich má vzniknout v Japonsku (dvanáct reaktorů), které po léta patřilo k největším odpůrcům jaderné energetiky, a v Číně (devět reaktorů). Výhledově se počítá s rozšířením jaderných zařízení o dalších 113 nových reaktorů. Největší podporu má výstavba jaderných elektráren kromě Asie také v Jižní Africe, USA a v Rusku.
To hodlá do roku 2010 uvést do provozu jaderný reaktor nové generace v elektrárně Bělojarsk, jak uvedl ředitel ruské státní agentury pro jadernou energii Rosatom Sergej Kirijenko. Ve srovnání s nynějším bělojarským reaktorem se zvýší výkon o více než padesát procent. Výrazné zrychlení vývoje jaderné energetiky podporuje ruský prezident Vladimír Putin.
V Česku společnost ČEZ uvažuje o výstavbě nové jaderné elektrárny, či o rozšíření zdroje v Temelíně. Generální ředitel ČEZ Martin Roman očekává, že rozhodnutí by mohlo padnout ještě letos.