Menu Zavřít

Cena ropy klesla o dvě procenta, je na desetiměsíčním minimu

22. 6. 2017
Autor: ČTK

Ceny ropy na světových trzích se ve středz propadly o více než dvě procenta a sestoupily na minima za deset měsíců. Trh neudržel dočasné zisky po údajích o poklesu zásob ropy v USA a brzy znovu převládly obavy investorů z převisu nabídky nad poptávkou. Ropa nyní směřuje k nejhlubší pololetní ztrátě za 20 let.

Brent v závěru obchodování ztratil 2,6 procenta na 44,82 dolaru za barel a krátce předtím sestoupil až na 44,35 dolaru, nejníže od loňského srpna. Americká lehká ropa WTI sestoupila o 2,3 procenta na 42,53 dolaru a předtím klesla na 42,05 dolaru, rovněž minimum za deset měsíců. Od počátku roku ceny ztratily asi 20 procent, což by znamenalo nejvýraznější pololetní pokles od prvního pololetí 1997, poznamenala agentura Reuters.

Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) uvedl, že zásoby ropy na americkém trhu minulý týden klesly o 2,5 milionu barelů, což bylo o něco více, než odhadovali analytici v anketě agentury Reuters. Víc než se čekalo se snížily také zásoby benzinu, které předešlý týden nečekaně vzrostly.

Ceny se po zprávě EIA zpočátku přehouply do kladného pásma, brzy ale obnovily pokles. Údaje o zásobách podle analytiků na vnímání situace na trhu nic podstatného nezměnily.

Roční vývoj ceny ropy: Crude Oil Chart Zdroj: iEconomics.com

„Zásoby ropy a benzinu v USA jsou výrazně nad svými pětiletými průměry, což bude ceny dál oslabovat,“ řekl analytik Abhishek Kumar z londýnské společnosti Global Gas Analytics. „Těžba ropy v této zemi se přitom navzdory nedávnému poklesu cen dál zvyšuje,“ dodal. Podle EIA vzrostla těžba v USA minulý týden o dalších 20 tisíc barelů na 9,35 milionu barelů denně.

Navzdory snižování těžby v rámci dohody Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších producentů zůstávají zásoby i na globálním trhu ropy a ropných produktů nad dlouhodobými průměry. Íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne dnes řekl, že OPEC zvažuje výraznější omezení těžby, zatím ale vyčká, aby mohl zhodnotit vliv dosavadního snížení produkce.

„Investoři chtějí důkazy, že škrty v rámci OPEC mění situaci na trhu, a nedostávají je. Trh teď hledá bod, kdy se těžaři z USA ocitnou pod tlakem, a zatím tam ještě není,“ řekl Anthony Headrick z americké makléřské firmy CHS Hedging.

EBF24

OPEC se na konci května rozhodl prodloužit dohodu o omezení těžby o devět měsíců, což znamená do března příštího roku. Pokračuje tak stav, kdy OPEC a další signatáři dohody v čele s Ruskem v prvním pololetí dodávali na trh o zhruba 1,8 milionu barelů ropy za den méně než loni na podzim. V květnu signatáři plnili dohodu zatím nejvyšším tempem od jejího loňského sjednání, ukázaly úterní údaje.

Dále čtěte:

Odhady spotřeby ropy v roce 2040: Svět bude potřebovat více. Nebo taky ne

Rusko podle dohody omezuje těžbu ropy. Ta letos poprvé klesla pod 11 milionů barelů denně


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).