Menu Zavřít

Ceny ropy po americko-britských útocích na jemenské povstalce mírně rostou. Na další prognózy je ale zatím brzy, říká analytik

12. 1. 2024
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Depositphotos
  • USA spolu s Velkou Británií provedly v noci na pátek vojenské raketové útoky na cíle v Jemenu ovládané tamním separatistickým hnutím Hútíů
  • Má jít o reakci na jimi prováděné útoky na obchodní lodě plující Rudým mořem, údajně napojené na Izrael
  • Na nejnovější vývoj už zareagovaly i finanční trhy. Cena ropy Brent se blíží hranici 80 dolarů za barel

Spojené státy americké a Velká Británie zahájily za podpory několika dalších zemí v noci na pátek vojenské údery na pozice jemenských separatistů Hútíů na území tohoto blízkovýchodního státu. S odkazem na vyjádření politických lídrů obou zemí, prezidenta amerického prezidenta Joea Bidena a britského ministerského předsedy Rishiho Sunaka, o tom informovala agentura Reuters.

Údery, které byly vedeny ze vzduchu i z moře, mají být společnou reakcí na pokračující útoky ze strany Hútíů, jež cílí na obchodní lodě proplouvající Rudým mořem, údajně napojené na Izrael. Separatisté se jejich prostřednictvím snaží vyjádřit podporu palestinskému hnutí Hamás, s nímž vede židovská země válku, která je pro změnu reakcí na jím spáchaný teroristický útok z loňského 7. října, během něhož přišlo o život více než tisíc lidí. Konflikt se odehrává především v palestinském Pásmu Gazy, přičemž dosud během něj podle informací pocházejících od Hamásem řízených úřadů zemřelo přes 23 tisíc civilistů, napsal server ABC News.    

Cena ropy zatím přidala dvě a půl procenta

Obavy z rozšíření blízkovýchodního konfliktu mezi Izraelem a Íránem podporovaným Hamásem panují de facto již od říjnového teroristického útoku. Pakliže by se tak stalo, mělo by to podle mnohých analytiků řadu ekonomických dopadů, především by se to odrazilo na zvýšení cen ropy na světových trzích.

Cena této strategické suroviny začala po nočních odvetných útocích na Hútíe skutečně stoupat. Barel severomořské ropy Brent se v pátek ráno prodával za zhruba 79,5 dolaru (1784 korun), což představuje přibližně 2,5procentní zdražení vůči stavu ve čtvrtek.

Severomořský Brent v pátek ráno připisoval zhruba 2,5 procenta. Autor: Trading Economics

Zdražila také lehká americká ropa WTI, přičemž i ona přidala přes noc přibližně dvě a půl procenta. Jeden její barel se během pátečního rána obchodoval za 74 dolarů (asi 1661 korun).

Zdražila i americká lehká ropa WTI, a to rovněž zhruba o dvě a půl procenta. Autor: Trading Economics

Nutno podotknout, že jak Brent, tak WTI se aktuálně stále prodávají o poznání levněji, než jak tomu bylo ještě loni v září. Tehdy se jejich ceny pohybovaly na úrovni 94, respektive 91 dolarů. 

Další vývoj je zatím nejasný

Otázkou zůstává, jak bude ropa, respektive její cena na nastalé události reagovat dále. Podle ekonoma Khoon Goha ze singapurské pobočky banky ANZ, který má na starosti asijský trh, se však na ni zatím odpověď hledá jen velmi těžko.

„Myslím si, že v tuto chvíli je příliš brzy na to říct, jaký to (americko-britská reakce) bude mít dopad. Trhy aktuálně zaujímají pozici ,počkáme a uvidíme‘, a proto jsme prozatím žádné velké reakce neviděli,“ nechal se slyšet pro Reuters.

Zpátky do Suezu. Kontejnerový gigant Maersk znovu přesměroval své lodě, aby se vyhnul jemenským povstalcům v Rudém moři
Přečtěte si také:

Zpátky do Suezu. Kontejnerový gigant Maersk znovu přesměroval své lodě, aby se vyhnul jemenským povstalcům v Rudém moři

Washington dle zmíněné agentury uvedl, že rozhodně nemá v úmyslu současnou situaci v Rudém moři nijak eskalovat. Pokud by se ale konflikt nakonec doopravdy „masivně vyhrotil“, pak je analytik ANZ toho názoru, že ze situace budou těžit tradiční bezpečné přístavy. Za ně označil například americké dluhopisy nebo měny, jako je japonský jen či švýcarský frank.

bitcoin_skoleni

Benzín i nafta mohou zdražit, zatím ale jen o pár korun

Že bezprostřední reakce na světových trzích byla spíše mírná, si myslí i analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. „Severomořský Brent se zatím udržel pod 80dolarovou úrovní. Částečně to bylo způsobeno vysokým očekáváním tohoto kroku, nicméně svůj vliv má také aktuální dostatek suroviny na trhu, který zajišťuje růst těžby v posledních měsících, primárně v zemích mimo OPEC+, a zároveň nižší než očekávaný nárůst poptávky,“ napsal v komentáři pro Euro.cz s tím, že situace se ale skutečně může začít vyhrocovat: „Ve čtvrtek jsme byli svědky obsazení tankeru a jeho únosu do Íránu, takže zde vidíme zřetelnou snahu o rozšíření regionálního konfliktu, který by pro ropu neznamenal nic dobrého.“

A co nejnovější události ve vodách Rudého moře znamenají pro vývoj cen pohonných hmot na tuzemských čerpacích stanicích? „V extrémním případě by mohly problémy být ještě vyšší, než jsme byli svědky po napadení Ukrajiny. Rozbuškou pro explozi cen by byla například otevřená konfrontace mezi USA a Íránem. Pravděpodobnost výrazných problémů ale zatím není vysoká. Očekávám tak růst cen benzínu i nafty v řádu maximálně málo jednotek korun,“ uzavřel.

  • Našli jste v článku chybu?