Češi začínají po několika letech klesajícího zájmu opět ve větší míře přecházet od jedné energetické společnosti k druhé. Operátor energetického trhu OTE zaregistroval za jedenáct měsíců letošního roku celkem 188 tisíc změn dodavatele plynu, což je o 10 tisíc více než za celý loňský rok.
V případě elektrické energie má OTE zatím data za leden až říjen. Za tu dobu vyměnilo dodavatele elektřiny 315 tisíc zákazníků. Ve stejném období loňského roku to bylo jen 237 tisíc změn. Ve zvýšené míře přecházejí k novému dodavateli velkoodběratelé a domácnosti, zatímco zájem malých firem a podnikatelů spíše stagnuje.
Jak zmínil energetický konzultant a ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor, zákazníky motivuje rostoucí rozpětí mezi výhodnými nabídkami a základními ceníky tradičních dodavatelů. „Zájem lidí roste ve chvíli, kdy změnou dodavatele ušetří aspoň tisíc korun za rok,“ říká Gavor.
Právě neochota tradičních energetických hráčů snižovat plošně ceníky pro malé odběratele znovu oživuje zájem o převod odběrného místa jinam. Domácnost s vytápěním na elektřinu může nyní ušetřit změnou dodavatele až 3500 korun, v případě domku s plynovým kotlem se jedná až o 14 tisíc korun.
Jak je zřejmé z pohledu do detailních dat správce energetického trhu OTE, i díky četným akvizicím nejrychleji letos na trhu roste Bohemia Energy a její dceřiné firmy. Na trhu s elektřinou dál posiluje innogy (dříve pod názvem RWE Energie) a v dodávkách plynu MND. Z menších dodavatelů stojí za zmínku růst firmy Dobrá Energie.
Dále čtěte:
Cena plynu klesne až o pět procent, uvádí ERÚ
Podpora obnovitelných zdrojů schválena. Češi si přijdou na 40 miliard
Miliarda bez soutěže? ERÚ prověřuje podezřelou firmu