Menu Zavřít

Centrální bance hrozí, že bude muset dál platit za zkrachovalou Agrobanku

19. 4. 2015
Autor: Jan Hrouda, Euro

Připravovaný prodej české GE Money Bank spolu s jejími evropskými sestřičkami nabízí vzpomínku na divoká devadesátá léta českého bankovnictví. GE Money se totiž u nás zrodila z trosek Agrobanky zkrachovalé v roce 1997, po níž zůstala čtyřicetimiliardová ztráta v bilanci ČNB a soudní spory, z nichž část není uzavřena ani po osmnácti letech. A kromě solidního a státem garantovaného základu pro GE z ní vyrostla i podstatná část impéria miliardáře a uhlobarona Pavla Tykače.

Tykač ovládl Agrobanku, největší z finančních domů vzniklých po revoluci z privátních peněz, v roce 1995. Měl tehdy za sebou svou akci známou jako „třetí vlna privatizace“, v níž se pokusil ovládnout řadu bank a investičních společností a nákup Agrobanky byl vrcholem, který mu umožnil financovat řadu kontroverzních transakcí, z nichž několik se ocitlo v pozdějších letech před soudem.

Celoživotní úspory

Právě tyto transakce, pro banku velmi riskantní a ztrátové, byly důvodem, proč ČNB v roce 1996 vyhlásila v Agrobance nucenou správu. Správcem byl jmenován pracovník bankovního dohledu Jiří Klumpar, který z depozit a úvěrů zaručených státem a ČNB vytvořil zdravou banku, kterou za půl miliardy prodal americké společností GE Capital. To bylo v té době hodnoceno jako úspěch a vstup vysoce bonitní americké banky jako začátek nového rozvoje českého bankovnictví.

Vice se doctete v pondělním vydani týdeníku Euro


Čtěte také:

Pavel Tykač dostane za Agrobanku přes 230 milionů

bitcoin školení listopad 24

Likvidace Agrobanky se zřejmě protáhne

  • Našli jste v článku chybu?