Menu Zavřít

Ceny nemovitostí opět porostou. Dražší zřejmě budou i nájmy, ty upřednostňuje stále více Čechů

25. 7. 2023
Doba čtení: 5 minut
Autor: Depositphotos
  • Za vlastní nemovitost si po roční pauze Češi opět připlatí. Zdražování nejvíce pocítí obyvatelé metropole
  • Cena se pravděpodobně zvýší i v případě nájmů, v některých oblastech by si zájemci mohli připlatit i o 10 procent víc
  • Kvůli drahému bydlení bude trend nájemního bydlení pomalu nabírat na síle, v této otázce se tak poprvé začneme přibližovat Západu

Po ročním propadu stoupají ceny tuzemských nemovitostí opět vzhůru. Na mnoha místech v Česku navíc rostou takovým tempem, že dosavadní zlevnění prakticky mažou. Zdražování je aktuálně znát třeba v Praze, kde metr čtvereční ve starším bytě stojí více než 117 tisíc korun. 

Na vině je dle portálu Bezrealitky posílená poptávka, kterou podpořil mimo jiné obnovený zájem o hypotéky a i nadále přiškrcená nabídka. Do prodejů se totiž stále dostávají spíše nemovitosti, jejichž majitele tlačí čas – třeba kvůli dědickému řízení či složité finanční situaci.

„Ukázalo se, že na realitním trhu peníze stále jsou – klesající ceny a jarní výprodeje přilákaly nejen domácnosti, ale i institucionální investory, kteří začali nakupovat i prodávat,“ zmiňuje Hendrik Meyer, šéf skupiny EHS a Bezrealitky. „Na druhou stranu není možné přehlížet rozevírající se nůžky mezi dobrými nemovitostmi a těmi ostatními, které naopak nepřestávají ztrácet hodnotu,“ dodává.

Vlastní byt jako nedostižný sen. Čechy stojí bydlení nejvíce z celé EU, vynaložit na něj musí téměř patnáct ročních platů
Přečtěte si také:

Vlastní byt jako nedostižný sen. Čechy stojí bydlení nejvíce z celé EU, vynaložit na něj musí téměř patnáct ročních platů

A co víc, už nyní se dle něj dá říct, že minimálně v případě pražských nemovitostí ceny i nadále porostou. A to navzdory skutečnosti, že je zde nabídka stále větší než poptávka. Roli podle Meyera hraje mimo jiné fakt, že jsou zájemci o bydlení ochotní si za lepší nemovitosti připlatit: „Pokud na trh nepřijde zásadní finanční nejistota, není v Praze momentálně moc důvodů k dalšímu poklesu.“

Už několikátý kvartál v řadě se navíc ukazuje, že majitelé pražských nemovitostí prodej raději pozdrží, než aby je udali za nižší cenu. „Z mého pohledu se tak do konce roku můžeme dostat v nabídkových cenách pražských secondhandových bytů k hranici 125 tisíc korun za metr čtvereční, tedy zhruba na úroveň pražské novostavby roku 2021,“ říká.

Prodat pod cenou? To raději vůbec

Kombinace nízké rozmanitosti nemovitostí v metropoli s rostoucími cenami ještě více podpořila oblibu pražského okolí, kam spadá třeba Beroun, Kladno či Kolín. Do takzvaného metropolitního prstence přesídlil ve druhém kvartálu opět rekordní počet domácností. Vysoká poptávka pak samozřejmě nezůstala bez odezvy a ceny vyletěly na nová maxima. V případě rodinných domů zájemci nově zaplatí 65 tisíc za metr čtvereční, u bytů skoro osmdesát.

Přemýšleli jste někdy o pořízení nemovitosti v zahraničí?

Největší zájem byl ke konci prvního pololetí především o rekonstruované panelákové byty, silnější byl ale také segment městských činžáků. „Středočeský region nyní čeká zásadní emancipace. Pokud dokáže vedení měst na situaci adekvátně reagovat, mohou vzniknout nová lokální centra a vazba na hlavní město se bude postupně uvolňovat,“ předpovídá Meyer s tím, že by se tak do řady menších měst a vesnic mohla z Prahy vrátit mladá a nadprůměrně bohatá generace.

I z toho důvodu považuje za klíčové posílení dopravních vazeb, a to zejména ve formě hromadné dopravy: „Vzdálenost při volbě lokality totiž nehraje takovou roli jako rychlost dojezdu do pražského centra.“

Kolem Brna je nejlevněji za dva roky

V jihomoravském kraji, kde bývají ceny nemovitostí zpravidla druhé nejvyšší, aktuálně pokračuje trend zlevňování, a to už déle než rok. Vůbec poprvé se svou cenou navíc přibližují právě kraji Středočeskému. Na začátku léta se starší byt prodával v průměru za 80,5 tisíce koruny za metr čtvereční, tedy zhruba o 15 procent méně než před rokem touto dobou. Důvody jsou zřejmě dva – nižší počet kvalitních bytů v nabídce a opětovný návrat Jihomoravanů k rodinným domům, kterých je v nabídce aktuálně nadprůměrné množství a k tomu stojí nejméně za posledních 24 měsíců.

„Jihomoravské oblasti jsou tradičně ‚domkářské‘, a přestože v posledních třech letech stoupaly na oblibě i byty, nyní se situace opět obrací. Určitým překvapením je, že zájem je v tomto případě i o starší nemovitosti vyžadující zásadní rekonstrukci,“ vysvětluje Meyer, což poukazuje na fakt, že jsou kupující ochotni si za konkrétní požadavky, jakým je třeba lokalita, připlatit. Nicméně podobně jako v Praze i v Brně ceny bytů do konce roku opět vystřelí vzhůru, i když pravděpodobně ne tak prudce jako jinde.

Rostoucí trend nájemního bydlení

Tak trochu v souladu s očekáváním rostly ceny nájemního bydlení. Zatímco v Praze se ustálilo pod hranicí 340 korun za metr čtvereční, ve Středočeském kraji pak vzrostlo na částku 248 korun. V Brně a Jihomoravském kraji zaznamenaly statistiky po jarním propadu stagnaci. Celkově se však růst pohybuje hluboko pod inflací, což odráží nejen slábnoucí kupní sílu obyvatel, ale také ustálení poptávky. Ta je i nadále vysoká, zůstává ale konstantní, což pomáhá harmonizovat nájemní ceny.

Oprav dům (nejen) po rodičích s dotací až 1 milion Kč. Jaké jsou podmínky, abyste ji získali?
Přečtěte si také:

Oprav dům (nejen) po rodičích s dotací až 1 milion Kč. Jaké jsou podmínky, abyste ji získali?

Podle Meyera se dá očekávat, že začátkem druhého pololetí dojde v některých oblastech opět k prudkému růstu. Týkat by se to mohlo zejména Středočeského kraje a krajských univerzitních měst, jako jsou Plzeň, Olomouc nebo Hradec Králové. Další výrazný růst nájmů však předpokládá i v Praze.

„Majitelé bytů a stále více také domů totiž budou reagovat na zvýšený nárůst poptávky, která bývá nejvyšší v září. A opět se pokusí sanovat rostoucí náklady na provoz nemovitosti. Do konce roku by se tak na mnoha místech mohlo nájemné zvýšit opět o zhruba deset procent,“ míní.

bitcoin_skoleni

Kup teď, nebo vůbec. Češi v obavách, že nedosáhnou na vlastní bydlení, slevují ze svých nároků
Přečtěte si také:

Kup teď, nebo vůbec. Češi v obavách, že nedosáhnou na vlastní bydlení, slevují ze svých nároků

Potenciálním pronajímatelům pak hraje do karet také skutečnost, že zájem o vlastní bydlení v Česku bude postupně opadávat a trh se v tomto ohledu začne pomalu více přibližovat Západu. „Nastává doba, kdy bydlet v pronájmu vyjde mnohem levněji než si vlastní bydlení pořídit. Samozřejmě ten, kdo má hotovost, nakupuje. Většina těch, kteří myslí na pořízení nového bydlení pomocí hypotéky, bude v současnosti dvakrát přemýšlet,“ vysvětluje hlavní ekonom společnosti Videobydleni.cz Jakub Veverka.

Při aktuálních hypotečních sazbách kolem šesti procent vychází splátka úvěru s náklady na bydlení až o 15 procent dráž než v případě nájmu. „Tento ukazatel platí především u větších bytů 3+1 a 4+1. Tradičně silně poptávané menší byty mají tento rozdíl menší, a to právě z důvodu vysoké atraktivity investorů a jejich vyšších marží, kterých dosahují u menších bytových jednotek,“ doplňuje Veverka s tím, že na portálu zmíněné společnosti představuje poptávka po nájmu již teď 87procentní podíl.

  • Našli jste v článku chybu?