Menu Zavřít

Ceny nemovitostí rostly i navzdory koronaviru. Nájem v Praze je ale nejnižší za tři roky

26. 5. 2021
Autor: Redakce
  • Starší byt v Praze se poprvé prodal za více než 100 tisíc korun za metr čtvereční, ceny rostly i v jiných krajích

  • Za nájem v Praze momentálně zaplatíte nejméně od roku 2018, v Brně nájemné naopak rostlo

  • Průměrná cena bytu v České republice je v současnosti 80 tisíc korun za metr čtvereční


Otázka dostupnosti bydlení už nějakou dobu trápí celou řadu Čechů, zejména ti mladí na vlastní byt či dům totiž mnohdy ani zdaleka nedosáhnou. A zdá se, že růst cen nezastavila ani koronavirová krize. Naopak přinesla řadu rekordů. Starší byt v hlavním městě se poprvé prodal za více než 100 tisíc korun za metr čtvereční. Za tuto cenu bylo přitom v roce 2018 možné pořídit byty v novostavbě. Rostly i ceny v Brně, kde se poprvé přehouply přes 70 tisíc korun za metr, těsně pod hranicí 60 tisíc se pak zastavily ceny bytů ve Středočeském kraji.

„Rostoucí ceny jasně demonstrují chuť Čechů investovat do nemovitostí. V momentě, kdy se běžné lokality staly cenově hůře dostupné, vsadili na rekreační objekty. To dokázalo průměrnou cenu bydlení vyhnat o desítky procent za tři měsíce – což je naprosto bezprecedentní situace,“ vysvětluje generální ředitel online služby umožňující prodej a pronájem nemovitostí Bezrealitky Hendrich Meyer. Například v Libereckém kraji se cena bytů a apartmánů určených k rekreaci vyhoupla za jediný kvartál o třetinu na 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Cena staršího bytu v Praze poprvé překonala milník 100 tisíc korun za metr čtvereční. Zdroj: Bezrealitky

Podobné je to i v Královéhradeckém kraji, kde díky poptávce po bytech v Krkonoších a Orlických horách stouply ceny na 58 tisíc za metr, což odpovídá 19% mezikvartálnímu růstu. Ceny se zvedaly i v Pardubickém, Ústeckém a Olomouckém kraji. „Bude velice zajímavé sledovat, o kolik a jestli po letní sezoně a kompletním uvolnění restrikcí ceny klesnou. Pokud ne, budeme svědky zcela nové cenové hladiny v regionech, které na výraznější růst zatím nebyly zvyklé,“ říká Meyer s tím, že průměrná cena bytu v Česku se momentálně drží na 80 tisících korunách za metr.

V Praze ceny nájmů klesly, v Brně naopak rostou

V případě nájemního bydlení došlo naopak k dalšímu propadu. Konkrétně se ceny vrátily na úroveň, na které byly počátkem roku 2018. Tedy alespoň v Praze. „Průměrný pražský nájem je tak možné pořídit za 261 korun na metr, v případě modelového 75metrového bytu tedy nájemce ušetří asi 2 tisíce korun měsíčně oproti situaci před začátkem koronavirové krize,“ píše se v tiskové zprávě Bezrealitky.

Potvrzuje to i realitní odborník Jan Hájek ze společnosti Quantum reality: „Prvotní šok a následné utlumení aktivit jsme loni na jaře zaznamenali i v realitních službách, včetně pronájmu nemovitostí. Lidé se obávali nemoci, zastavily se prohlídky,“ říká.

Majitelé bytů ke krátkodobým pobytům podle Hájka vyčkávali, jak se situace vyvine: „Po této stagnaci, která byla cítit napříč obory, došlo na realitním trhu postupně k uvolňování těchto bytů do nabídky pro bydlení. Rostoucí nabídka bytů k dlouhodobému pronájmu ve městech a lokalitách, které jsou závislé na krátkodobých pobytech, ať už jde o turistiku, studium, lázeňství nebo pracovní cesty, postupně vedla k poklesu cen pronájmů.“ V centru Prahy došlo ke snížení nájemného až o 60 %.

 

Výše nájmu v Praze klesla na 261 korun za metr čtvereční. Zdroj: Bezrealitky

V Brně je pak situace zcela opačná. Po mírném poklesu v loňském kvartálu se ceny nájmů opět zvýšily. Momentálně se pohybují na rekordních 236 korunách za metr čtvereční. Zájem o nájemní bydlení však neustupuje. „V prvním kvartálu letošního roku se v celém Česku přes Bezrealitky pronajalo 12,5 tisíce bytů,“ uvádí tisková zpráva s tím, že podobné množství se pronajímalo i v předchozích kvartálech.

Podle údajů služby Bezrealitky najde většina bytů svého majitele do 14 dnů.  „A doba hledání se výrazně zkrátila i v regionech – v tomto ohledu hodně prospěla digitalizace nájemního trhu i skutečnost, že do nabídky nepřestaly proudit nové nemovitosti ani rok po pádu krátkodobých pronájmů,” říká Meyer z Bezrealitky.

bitcoin_skoleni

Do konce roku by se ale trh s nájemními byty měl vrátit na ceny před pandemií. Alespoň podle Jakuba Zámiše z online kalkulačky Odhad-zdarma.cz, která určuje tržní výši nájmu bytů i domů. Ve studijních a turistických lokalitách dojde do konce roku ke snížení nabídky a k návratu většiny majitelů zpět ke krátkodobým pronájmům, myslí si Zámiš. „I když veřejně ještě změna nemusí být vidět, tedy nabídka se ještě nemusí snižovat, reálně už k ní dochází. Na trhu je patrné vyčkávání majitelů na návrat sezony, turistů a studentů. Nejen soukromí majitelé, ale i některé hotely se rozhodly v době pandemie část pokojů uvolnit pro dlouhodobé pronájmy, třeba i na jeden rok. Tuto nabídku však už nyní stahují,“ uzavírá. 

  • Našli jste v článku chybu?