Menu Zavřít

Ceny ropy letí opět strmě vzhůru, pohonné hmoty budou následovat. Mohou za to nepokoje na Blízkém východě i Moskva

18. 1. 2022
Autor: Depositphotos
  • Barel severomořské ropy Brent se v posledních dnech vyšplhal na cenu 88 dolarů. Jde o nejvyšší hodnoty za posledních sedm let

  • Důvodem je pondělní útok jemenské povstalecké skupiny Húsíů na cíle ve Spojených arabských emirátech, které patří k jedněm z největších světových těžařů. Dalším limitujícím faktorem je pak pomalá produkce ze strany Ruska a dalších

  • Dle některých ekonomů bude ropa v průběhu letošního roku nadále zdražovat. V návaznosti na to by cena benzínu v Česku mohla atakovat hranici 40 korun za litr


Ačkoliv se vloni na podzim zdálo, že by řidiči po měsících zdražování mohli u čerpacích stanic ušetřit – tedy alespoň relativně -, závěr roku a také první tři lednové týdny je z této plané naděje rychle vyvedly. Ceny ropy na světových trzích totiž opět stoupají, a ještě dále stoupat budou. V úterý ráno se v případě severomořského Brentu nacházely na úrovni 88 dolarů za barel, což je nejvýše za posledních sedm let. Může za to mimo jiné nejnovější vývoj na tradičně neklidném Blízkém východě.

„Bezprostředním důvodem je dronový útok jemenských povstalců ve Spojených arabských emirátech,“ potvrdil hlavní ekonom společnosti Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Terčem skupiny Húsíů se během pondělka staly tři cisterny s palivem, které se tou dobou nacházely v jedné z průmyslových čtvrtí metropole Abú Dhabí, napsala zpravodajská agentura Reuters. V důsledku výbuchu zahynuly dle dostupných informací tři osoby a dalších šest bylo zraněno. Požár prý propukl rovněž v těsné blízkosti tamního mezinárodního letiště.

Cena severomořské ropy Brent je aktuálně nejvýše od října 2014. Zdroj: Trading economics

„Spojené arabské emiráty jsou třetím největším producentem ropy v rámci kartelu OPEC. Nejde však jen o ropné dodávky z Emirátů. Útok může ,dát k ledu‘ jednání mezi Teheránem a Washingtonem ohledně resuscitace jaderné úmluvy z roku 2015. Obchodníci s ropou sázeli ve velkém na to, že k obnově úmluvy dojde, což následně již letos na světový trh vrátí nyní sankcionovanou íránskou ropu. To by světové ceny ropy stlačilo. Nyní je tento scénář v ohrožení, neboť Teherán jemenské povstalce podporuje dlouhodobě a soustavně a těžko ze sebe sejme spoluodpovědnost,“ vysvětlil dále Kovanda.

Přeshraniční útoky jemenských povstalců bojujících po boku Íránu proti devítičlenné koalici vedené Saúdskou Arábií nejsou ničím novým. Aby ale cílili na území Spojených arabských emirátů, které jsou její součástí, je poněkud neobvyklé.

Rijád a spol. podnikly před sedmi lety do Jemenu invazi. Stalo se tak poté, co padla místní vláda prezidenta Hádího. Vojska SAE zde v rámci této pozemní operace působila dlouhé čtyři roky.

Znovu hrozí benzín za 40 korun

Vedle znepokojivého vývoje na Blízkém východě je však za opětovně rostoucími cenami ropy potřeba hledat i něco jiného. Na jedné strany to jsou postupně odeznívající následky koronavirové krize jdoucí ruku v ruce s restartem jednotlivých ekonomik, na straně druhé pak její stále poměrně omezená nabídka.

„Nabídku ropy na světovém trhu zásadně oslabuje Rusko, které v příštích šesti měsících nakonec uskuteční nejspíše jen poloviční nárůst své produkce v porovnání s navýšením, na němž se ,na papíře‘ dohodlo s kartelem OPEC a dalšími tradičními těžaři,“ nechal se slyšet Kovanda. Problémy se zvyšováním produkce navíc mají podle něj i další: „Důvodem je dlouhotrvající nejistota spojená s vývojem pandemie a související podinvestování těžebních kapacit. Podinvestování nastává i v důsledku rostoucího tlaku na rozvoj zelených zdrojů, mezi něž ropa samozřejmě nepatří.“

Černé zlato v černých číslech. Analytik XTB Jiří Tyleček objasňuje, co stojí za letošním výrazným nárůstem cen ropy
Přečtěte si také:

Černé zlato v černých číslech. Analytik XTB Jiří Tyleček objasňuje, co stojí za letošním výrazným nárůstem cen ropy

Jak daleko celá situace nakonec zajde, je přirozeně velmi obtížné predikovat. Ekonomové z americké banky Goldman Sachs ovšem již v tuto chvíli otevřeně hovoří o možnosti, kdy by ještě letos jeden barel severomořské ropy Brent vyšel i na více než 100 dolarů. Pakliže by se tak doopravdy stalo, museli by tuzemští řidiči (a nejen oni) sáhnout podstatně hlouběji do kapsy. „Nelze vyloučit, že pohonné hmoty v ČR začnou opět výrazněji zdražovat, a to až k úrovni 40 korun za jeden litr benzínu již v nadcházejících měsících,“ uzavřel Kovanda.

MM25_AI

Litr Naturalu 95 zdejší řidiče aktuálně vyjde v průměru na 35,85 koruny, nafta podle serveru mBenzin.cz pak stojí průměrně 34,70 koruny za litr.

  • Našli jste v článku chybu?