Menu Zavřít

Ceny v únoru stouply o 2,5 procenta. Nejvíc zdražilo palivo a potraviny

9. 3. 2017
Autor: Profimedia.cz

Meziroční inflace v únoru zrychlila růst na 2,5 procenta z lednových 2,2 procenta. Stejně jako v lednu zdražily především pohonné hmoty a potraviny. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,4 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Meziroční inflace se druhý měsíc drží nad dvouprocentním inflačním cílem centrální banky.

Největší vliv na meziroční zvýšení cenové hladiny měly podle statistiků ceny potravin a nealkoholických nápojů. Vývoj cen potravin v únoru ovlivnilo zejména výrazné zrychlení meziročního růstu cen zeleniny na 17,3 procenta z 5,2 procenta v lednu. Značně se změnila třeba cena brambor. Zatímco v lednu o 4,5 procenta zlevňovaly, v únoru o 18,7 procenta zdražily.

Na růstu se podílely také ceny v dopravě, kde zrychlilo zdražování cen pohonných hmot na 16,8 procenta z lednových 11,6 procenta. Oproti loňsku se zvedly také ceny služeb, stravování a ubytování. V oblasti bydlení zdražilo čisté nájemné o 2,5 procenta, vodné o 2,2 procenta, stočné o 2,4 procenta a mírně také elektřina - o 0,3 procenta.

Zlevnily naopak meziročně zemní plyn o 7,1 procenta a teplo a teplá voda o 0,5 procenta. Klesly například i ceny přístrojů a spotřebičů pro domácnost o 1,5 procenta nebo pracích prostředků o 11,6 procenta.


Čtěte komentář Luboše Hegera k „bohatství“ v Česku:

Kocourkov vyhlásil hranici bohatství: 36 tisíc Kč

Lubomír Heger


Meziměsíčně také rostly ceny potravin, třeba u brambor o 24,1 procenta a u plodové zeleniny o 28,1 procenta. Mírnějším tempem pokračoval růst cen pohonných hmot, které oproti lednu zdražily o 0,7 procenta. Zlevnily naopak například oděvy a obuv, zemní plyn, teplo nebo pivo.

Analytici: Inflace ukazuje na rychlejší konec intervencí
Údaje o únorové inflaci by měly podle analytiků přimět ČNB, aby ukončila devizové intervence dříve než kolem poloviny roku. Podle jejich názoru by tak měla učinit na počátku druhého čtvrtletí. Inflace totiž podle ekonomů v dalších měsících ještě poroste a ani v delším výhledu nehrozí, že by opět klesala směrem k nule.

„Rostoucí inflační tlaky budou podle našeho názoru motivovat ČNB k dřívějšímu ukončení kurzového závazku, a to zkraje druhého čtvrtletí. Za celý letošní rok očekáváme průměrnou inflaci ve výši 2,5 procenta a nelze vyloučit, že růst cen v některých měsících překoná tři procenta,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Ekonomika podle něj již začíná vykazovat známky přehřívání, na což by měla ČNB reagovat zpřísněním své měnové politiky.

„Kurzový závazek by měl být co nejdříve zrušen, jednak při současném vývoji ekonomiky nedává smysl, a navíc hrozí, že se inflace vymkne kontrole,“ uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. Podle ní stejně tak nedávají v kontextu vývoje inflace a nezaměstnanosti žádný smysl ani nulové úrokové sazby. Růst sazeb ovšem letos neočekává.
Analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský upozornil, že únorová inflace převýšila odhad ČNB o čtyři desetiny procentního bodu, což vytváří prostor pro ukončení režimu intervencí dřív než v polovině roku. „Rychlejší cenový růst se navíc jeví jako dlouhodobě udržitelný. Nebylo by tedy pro nás velkým překvapením, pokud by již zhruba za měsíc ČNB intervenční režim opustila,“ uvedl.

Růst mírně překonal odhady analytiků. Ti odhadovali, že meziroční inflace zrychlí na 2,4 procenta. Ekonom firmy Roklen Michal Šoltés upozornil, že se jedná o druhý měsíc, kdy inflace překonala inflační cíl České národní banky (ČNB).

Stabilní zhruba dvouprocentní inflací centrální banka podmiňovala ukončení devizových intervencí, které zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR. Guvernér ČNB Jiří Rusnok nedávno oznámil, že intervence budou pokračovat nejméně do konce prvního čtvrtletí.

Vývoj inflace za poslední rok:


source: tradingeconomics.com

MM25_AI


O inflaci v Evropě čtěte více:

Inflace v Německu stoupla v únoru nejvýše za čtyři a půl roku

Inflace v Řecku se přiblížila pětiletému maximu. Vystoupala na 1,5 procenta

Zboží v maloobchodě


  • Našli jste v článku chybu?