Menu Zavřít

ČEPS ve čtvrtletí meziročně stoupl zisk o třetinu, výnosy ale kvůli náporům z Německa klesly

30. 5. 2017
Autor: Blažek Tomáš/archiv mf

Provozovateli energetické přenosové soustavy ČEPS vzrostl v letošním prvním čtvrtletí meziročně zisk před zdaněním o třetinu na 948 milionů korun. Celkové výnosy klesly o 27 procent na zhruba 4,6 miliardy korun. Výnosy však snížila instalace nákladných transformátorů k regulaci "zelené" energie z Německa.

„Zásadní podíl na snížení výnosů a rovněž i nákladů měla operace s cennými papíry, o jejichž prodeji ve výši 1,7 miliardy korun bylo účtováno v prvním čtvrtletí roku 2016. V roce 2017 jsou tedy finanční výnosy a rovněž náklady zhruba o tuto částku nižší,“ vysvětlila mluvčí společnosti Barbora Peterová.

ČEPS upozornil na opatření, která zavedl v prvních třech měsících roku pro udržení stability sítě. Podle firmy pomohlo mimo jiné lednové zprovoznění prvních dvou transformátorů v rozvodně Hradec u Kadaně. Druhé dva spustí do konce letošního června. Transformátory pomáhají zvládat nápory elektřiny z Německa, které souvisejí s výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů, především s nevyrovnanou produkcí elektřiny z německých větrných parků. Investiční náklady projektu by podle ČEPS neměly přesáhnout dvě miliardy korun. „Za první čtvrtletí byly transformátory využity ve 48 dnech,“ upřesnil předseda představenstva ČEPS Jan Kalina.


Konec jádra: Němci musí stavět záložní plynové elektrárny

Paroplynová elektrárna v bavorském Irschingu


ČEPS dodal, že 24. ledna po poledni zaznamenal maximum zatížení elektrizační soustavy. Bylo to 11.769 MW, o téměř 500 MW více než při dosavadním rekordu z února 2012. „Příčinou dosažení nového historického maxima bylo velice chladné počasí. Průměrná měsíční teplota byla o téměř pět stupňů nižší, než je teplotní normál pro leden,“ uvedl ředitel sekce Dispečerské řízení ČEPS Miroslav Šula.

Firma dodala, že přenosová soustava ČR je posilována i díky evropským dotacím. Uvedla, že dosud získala v rámci financování projektů společného zájmu z programů Evropské komise přes čtyři miliony eur (přes 105 milionů korun).

ebf - tip - debata

ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden s 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů.

O energetice dále čtěte:

Blackoutová ozvěna. Praha není připravena na delší výpadek elektřiny

ČEPS plánuje 25 projektů. Evropská investiční banka na ně půjčí 3 miliardy


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).