Palubní deník
Přeskočený Budvar Ivan Fuksa do ČA (Českého Aeroholdingu), Marek Šnajdr do ČD (Českých drah), Petr Tluchoř do ČEZ. Trochu to vypadá, jako by premiér Petr Nečas vybíral trafiky pro bývalé rebely podle abecedního seznamu státních firem. Tuto domněnku zpochybňuje jenom fakt, že při důsledném dodržování abecedy by Fuksa nejspíše skončil v Budvaru. Mimochodem pro zemědělci poměrně respektovaného exministra by to byla celkem logická destinace. Jen do těch Českých Budějovic je přece jen dál než na Ruzyni.
Ale raději dočkejme času. Tento týden se vymění vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny a uvidíme, zda v jejím čele stane člověk blízký zdravotnickému expertu ODS Šnajdrovi a Hegerův člověk mu bude někde koukat na prsty, nebo to bude obráceně. Ono od fáčů a cédéček ke kolejím a pražcům je přece jen trochu daleko. A ten rozpočet je také párkrát větší než na nádraží.
Uhelný stres Už jen měsíc má Czech Coal na uzavření dohody s ČEZ na dodávky uhlí pro elektrárnu Počerady. Pokud ji mít nebude, nebude mít ani odbyt pro své uhlí. Firma Pavla Tykače má zatím pro příští rok zajištěn prodej jen 400 tisíc tun z běžně těžených čtrnácti milionů tun. Šéf ČEZ Daniel Beneš je zřejmě odhodlán hnát situaci až do krajnosti a na cenové požadavky Tykače přistoupit nehodlá a raději realizuje již déle diskutovaný krizový scénář, kdy se mají zcela zastavit Chvaletice a ušetřené uhlí má posloužit v Počeradech, které by byly postiženy zastavením Tykačových dodávek v případě neuzavření smlouvy.
Další uhlí by mohl, byť za citelně zvýšených nákladů, dodat německý důl Mibrag patřící do skupiny Energetický a průmyslový holding. Kalkuluje se také s tím, že by ČEZ mohl podat žádost o předběžné nařízení soudu, kterým by byl Czech Coal donucen pokračovat v dodávkách uhlí i po skončení smluv. Naděje, že Pavel Tykač zhodnotí svou investici do hnědouhelných dolů, tak velmi klesá.
Ukazuje se, že odstřelení Martina Romana z místa hlavy ČEZ jeho zájmům příliš nepomohlo, protože Beneš se zdá být stejně tvrdohlavým protihráčem. Že by se zase někde nabíjely kanony? Doba je zlá a volby se blíží. Pakul vlasti Kongresové centrum Praha (KCP), stoprocentní dceřinou společnost Magistrátu hlavního města Prahy, opouští obchodní ředitel Michal Ambrož – po sedmnácti letech v ředitelských funkcích a desetiletém angažmá v někdejším Pakulu. O jeho odchodu rozhodlo minulý týden představenstvo pod vedením známého horolezce Zdeňka Hrubého.
Ambrožovi, který mluví plynně několika světovými jazyky, zlomily vaz jeho preference. Udržoval sice výborné kontakty s velkými zahraničními hráči v oboru kongresového ruchu, horší už to bylo se získáváním domácí klientely. S tou měl Ambrož problémy, a tuzemské subjekty zase s ním.
Nového obchodního ředitele zatím Kongresové centrum hledat nebude, a to přinejmenším do doby, než radní a management podniku vyhodnotí analýzu ohledně svého dalšího fungovaní. Na žádost akcionáře ji sepisuje firma profesora Michala Mejstříka. Poznámka pro nezasvěcené: posudek má načrtnout, jestli bude zadlužené a ztrátové KCP viset na krku Praze, či státu a zda prodá část svého majetku. l