Menu Zavřít

ČEŠI A GOLF PATŘÍ K SOBĚ

30. 7. 2001
Autor: Euro.cz

Pro výuku je nejlepší profesionál

Zvýšený zájem o golf s sebou přináší nejen poptávku po dalších hřištích, speciálním vybavení, ale také po možnostech naučit se golf hrát. Ten, kdo se jednou postavil s golfovou holí k míčku a zkusil si švih, poznal, že netradiční pohyb, spočívající v rotaci okolo osy vlastního těla, není nic snadného.

Každý začátečník se na počátku svého snažení pokouší vyhledat pomoc toho, kdo je s hrou seznámen. Zcela nejefektivnější je využít služeb profesionálního trenéra. Dnes se ke golfové výuce používá standardního metodického postupu jako u ostatních sportů. Prezident České profesionální golfové asociace(PGAC) Tomáš Teissing říká, že obyvatelé naší republiky mají pro golf vhodné antropologické předpoklady podobně jako pro tenis. To se například projevuje i v tom, že jako základní hendikep je v České republice stanoveno číslo 36, na rozdíl od Německa nebo Švédska, kde je základní hendikep 54. Jinými slovy: Češi jsou schopni obstát v silnější konkurenci.

Využití odborníků při výuce golfu se samozřejmě odráží i na naší golfové mládeži, jak potvrzují umístění z letošního Mistrovství světa družstev v Berlíně. Tam se ženy umístily na 28. místě a muži na 32. místě z 59 soutěžících států, což je pro český golf solidní výsledek.

Profesionálové, kteří se golfovou hrou živí, jsou rozděleni do dvou skupin. První jsou „playing–pro , tedy ti, kteří pouze hrají, a druzí „teaching–pro , což jsou ti, kteří vyučují.

V roce 1990 vznikla Profesionální golfová asociace, sdružující profesionální trenéry golfu. Zakládajícími členy byli Miroslav Němec, Jiří Zavázal, Jaroslav Peterka, Karel Skopový a Petr Němec. Prvním prezidentem byl Miroslav Němec, jehož v roce 1993 na tomto postu vystřídal Tomáš Teissing.

bitcoin školení listopad 24

PGAC vstoupila v roce 1992 do Evropské golfové asociace. Ta má dnes dvacet jedna řádných evropských členů a tři státy přidružené – Jihoafrickou republiku, Spojené arabské emiráty a Nový Zéland. Podmínkou členství v PGA of Europe je za prvé Teaching Ability – vlastní vzdělávání uchazečů o trenérství golfu (tři roky školy) a za druhé Playing Ability – golfové schopnosti. V roce 1999 byla česká PGA uznána jako plnohodnotná organizace s vlastní tříletou výukou nových členů.

Od letošního roku existuje možnost získat trenérskou licenci ve spolupráci s Karlovou univerzitou, kde bude probíhat výuka obecné části jako u ostatních sportů. Dohled nad dovednostní částí vzdělávání budoucích golfových trenérů zůstane i nadále pod patronací české asociace pod vedením Petra Němce, viceprezidenta PGAC. Touto změnou bude mimo jiné vyhověno novele živnostenského zákona.

  • Našli jste v článku chybu?