Menu Zavřít

Češi i Slováci si připomínají 49 let od ruské invaze

21. 8. 2017
Autor: wikimedia

Česko si připomnělo 49 let od ruské invaze ze srpna 1968. Pietní akce se konaly na několika místech. Pamětníci vpádu vojsk Varšavské smlouvy se shromáždili před Českým rozhlasem v Praze. Oběti tehdejších událostí si lidé připomněli také na pražském Václavském náměstí a v Brně. Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) zdůraznil význam spolehlivých spojenců a členství v NATO. Poukázal i na zradu tehdejších elit v čele státu. Vzpomínkové akce se uskutečnily i v Bratislavě.

Vojska pěti zemí Varšavské smlouvy překročila československé státní hranice v noci z 20. na 21. srpna. Násilně tím skončil pokus o reformu tehdejšího socialistického Československa. Do konce roku 1968 si invaze vyžádala podle nových poznatků historiků 137 mrtvých, další stovky lidí byly zraněny.

Jména všech obětí z roku 1968 i zastřelených demonstrantů z prvního výročí invaze v roce 1969 dnes zazněla u sochy sv. Václava na Václavském náměstí, kde pietní shromáždění uspořádal spolek Bez komunistů.cz. Hrdinství lidí, kteří se postavili okupantům, bylo připomenuto i před budovou Českého rozhlasu. Při jeho obraně v ranních srpnových hodinách 1968 zemřelo několik Čechoslováků. Věnce u vchodu do rozhlasu položili například Hamáček nebo místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

„Připomínáme si hrdinství prostých občanů tváří v tvář okupační armádě. Připomínáme si, že svoboda není samozřejmá a může se rychle ztratit,“ řekl Hamáček. Události roku 1968 podle něj ukázaly to nejlepší, co v lidech bylo. Zároveň se ale staly obžalobou zrady a zbabělosti tehdejších elit, které stály v čele Československa. Podotkl, že krize může přijít náhle a Česko poté bude potřebovat ve svém čele lidi, kteří dohlédnou dále než jen za svůj zájem. Za tehdejší problém označil chybějící spojence a vyzdvihl proto členství České republiky v Severoatlantické alianci. Připomněl slova Johanna Wolfganga Goetha, že kdo spí v demokracii, probudí se v diktatuře. „Proto, prosím, nespěme,“ dodal.

Výročí si dnes připomněli i Slováci, mimo jiné položením věnců a shromážděním v Bratislavě. Pietní vzpomínka bez účasti politických špiček se uskutečnila v centru metropole u pamětní desky připomínající tři zastřelené na začátku vojenské invaze. Premiér Robert Fico na jiné akci řekl, že Slovensko zaplatilo velkou daň v podobě normalizace a že hodlá podporovat rozvoj svobody a demokracie na Slovensku.

Okupaci připomnělo i shromáždění v Bratislavě

Položením věnců a shromážděním si dnes připomenuli oběti ruské okupace Československa i Slováci v Bratislavě. Pietní vzpomínka bez účasti politických špiček se uskutečnila v centru metropole u pamětní desky připomínající tři zastřelené na začátku vojenské invaze v srpnu roku 1968. Premiér Robert Fico na jiné akci řekl, že Slovensko zaplatilo velkou daň v podobě normalizace a že hodlá podporovat rozvoj svobody a demokracie na Slovensku.

„Invaze do Československa se zúčastnilo 27 divizí a více než půl milionu vojáků. Každý odpor (veřejnosti) proti mnohanásobné přesile byl zbytečný. Střelba do davu si vyžádala dohromady 108 mrtvých a 500 těžce zraněných,“ řekl v projevu šéf slovenského Ústavu paměti národa Ondrej Krajňák. Instituce, jež je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů, se zabývá kromě jiného zkoumáním období nesvobody.

bitcoin školení listopad 24

Podle Krajňáka úkolem sovětských vojsk během následného pobytu v Československu bylo vyvolat u obyvatel strach a respekt. „Po okupaci byl zvolen nový prezident, Gustáv Husák - normalizátor. Opět se potvrdilo, že komunistická strana je nereformovatelná,“ uvedl Krajňák, jenž také připomněl čistky na vedoucích postech v úřadech a v závodech, zavedení cenzury či nařízení kontroly na církvemi.

Přečtěte si o novém zjištění historiků:

Skočil z okna a pak se oběsil. Obětí okupace přibylo


  • Našli jste v článku chybu?