Menu Zavřít

Češi jsou extrémně konzervativní

19. 12. 2005
Autor: Euro.cz

Martin Burda

Přestože je investičních příležitostí pro širokou veřejnost poměrně dost, v Česku investuje pouze každý osmý člověk. „Český investor je extrémně konzervativní. Raději akceptuje výnos srovnatelný s inflací, než by byl ochoten podstoupit byť i minimální riziko s výhledem na daleko větší zisky,“ tvrdí Martin Burda, ředitel úseku Investiční produkty České spořitelny. Týdeník EURO s ním hovořil o možnostech investic, příchodu realitních fondů o vývoji na burze v příštím roce.

EURO: Většina retailových zákazníků má svoje peníze uloženy ve fondech peněžního trhu. Výnosy z těchto investic se již poměrně dlouho pohybují pod úrovní inflace, ovšem tok peněz směrem k zajímavějším příležitostem není příliš výrazný. Čím si to vysvětlujete?
BURDA:
Klienti jen ztuha akceptují i drobné výkyvy v hodnotě jinak stabilních fondů peněžního trhu. Snažíme se je přesvědčit, že jsou i lepší investiční programy, a doporučujeme jim podstatně pestřejší portfolio. Lidé musí přijmout skutečnost, že zajímavých výnosů mohou dosáhnout pouze podstoupením určitého rizika. Vždyť už pro pětiprocentní zhodnocení je v současné době nutné mít v portfoliu slušné zastoupení akcií, až v desítkách procent. Při vhodném rozložení úspor mezi stavební spoření, penzijní připojištění, životní pojištění a investice do podílových fondů není ale riziko ztráty nijak vysoké. Nicméně i u nás lidé už začínají svůj přístup pomalu měnit. Růst fondového trhu se pohybuje okolo dvaceti procent ročně, což je téměř dvojnásobné tempo než ve zbytku Evropy. Vyjádřeno v penězích, velikost fondového trhu je přes dvě stě miliard korun a do roku 2009 by měla přesáhnout čtyři sta miliard. Přeliv z depozit do fondů je v podstatě nezadržitelný.

EURO: Jaké tituly a z kterých trhů obchodujete ve svých fondech? BURDA: Všechny velké banky v Česku jsou vlastněny zahraničními bankovními skupinami. Ty převážně požadují získání dobrého postavení na lokálním trhu. V našem případě je zadání z Erste Bank trochu širší. Region, kterému rozumíme a investujeme v něm, je celá střední Evropa, hlavně země visegrádské čtyřky. Souvisí to i s počtem titulů, dostupných na české burze. Je jich příliš málo. Velmi bych uvítal další emise, jako jsem vítal příchod Zentivy. Potenciál vstoupit na burzu má hned několik firem. Další tituly ve SPADu by jí velmi prospěly.

EURO: Myslíte si, že růstový trend pražské burzy bude nadále pokračovat?
BURDA:
Letošní rok se už zřejmě opakovat nebude. Trh doslova vyletěl o desítky procent a nyní přichází čas pro určité korekce. Nevidím ale žádné signály k nějakému zásadnímu obratu trendu kapitálových trhů. Většina cílových cen například na ČEZ je přes osm set korun, dnes tyto akcie stojí o stokorunu méně. Nemyslím si, že by české akcie byly předražené. V minulosti analytici svorně tvrdili, že ceny Erste Bank a Komerční banky jsou nadhodnocené. Čas ukázal, že neměli pravdu. České banky byly koupeny mnohem levněji, než se ve střední Evropě prodávají dnes. Měřeno historickým pohledem na věc jsou nyní ceny skutečně vysoko, ale je třeba si uvědomit, že prodej banky v Rumunsku je dnes násobně rentabilnější než před třemi lety. Stojí za tím velmi silný zájem investorů, který byl dlouhodobě podporován nízkými úrokovými sazbami.

bitcoin školení listopad 24

EURO: Na český trh příští rok vstoupí nový nástroj – realitní fondy. Měly by nabídnout relativně nízké riziko a zajímavý výnos. Očekáváte nějaký výraznější přesun konzervativních investorů do těchto fondů?
BURDA:
Realitní fondy budou pro český trh znamenat dramatickou změnu. Výnosy z nich budou dlouhodobě vyšší než u fondů peněžního trhu. Fondy mohou jít i na blízké zahraniční trhy, jako jsou Slovensko nebo Maďarsko, a využít atraktivnější příležitosti, které se na těchto trzích oproti Česku nabízejí. Realitní fondy si zachovají poměrně slušnou likviditu a zároveň nízké riziko. V podstatě jediný potenciální problém může nastat v případě nekvalitní správy. Tento druh fondů může velmi zásadně posunout myšlení investorů a pochopitelně i jejich výnosy. Realitní fondy budou nepochybně největší investiční novinkou příštího roku.

EURO: Nedávno jste se stal předsedou UNIS (Unie investičních společností - pozn. redakce). S jakým programem budete svůj mandát vykonávat?
BURDA:
Mám velkou osobní ambici udělat z UNIS organizaci, která bude sdružovat všechny fondové správce bez rozdílu národnosti a všechny správce majetku. V UNIS neexistují pojmy jako velký a malý hráč. Profesní organizace má pomáhat vytvářet příznivé podmínky pro celý segment, komunikovat se zákonodárci a regulátorem a podporovat public relations - ne řešit tržní podíly svých členů. Unie plní také velmi důležitou samoregulační úlohu. Etický výbor dokáže usměrňovat například reklamní kampaně, které nejsou v mantinelech běžných norem. Zejména s příchodem realitních fondů musí UNIS sehrát aktivní roli při stanovování pravidel tohoto nově vznikajícího odvětví.

  • Našli jste v článku chybu?