Ceny neomezených mobilních tarifů v Česku jsou až dvojnásobné ve srovnání s jinými zeměmi EU. Spolu s Řeckem, Maltou, Bulharskem a Maďarskem se Česko řadí mezi nejdražší unijní země. Uvedli to zástupci spotřebitelské organizace dTest. Podle asociace tuzemských mobilních operátorů je srovnání účelové a zavádějící.
dTest porovnal ceny srovnatelných neomezených tarifů v tuzemsku a v zahraničí a vyšlo mu, že v jiných zemích uživatelé platí za stejné služby i méně než poloviční částky nebo dostanou za své peníze výrazně více.
„Například v Rakousku nabízí jeden z operátorů v rámci neomezeného tarifu kromě volání a SMS i jedenáctkrát větší objem dat než u nás, a navíc můžete posílat neomezené množství SMS v zemích EU a USA. To vše za méně než polovinu české ceny,“ uvedl vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený.
Podle tajemnice Asociace provozovatelů mobilních sítí Martiny Tocháčkové je porovnání konkrétních tarifů obtížné. „Aby se analytik dobral objektivních výsledků, je třeba vzít v úvahu řadu dalších faktorů, například dostupné pokrytí a rychlosti, zda je tarif dostupný stejným skupinám zákazníků, zda je nebo není časově omezený. Například v dostupném pokrytí a rychlostech je ČR na špici v evropském i celosvětovém srovnání, na rozdíl od některých srovnávaných zemí.
Britové platí téměř polovinu
Operátoři O2, Vodafone i T-Mobile v Česku nabízejí neomezené volání a SMS do všech sítí v ČR včetně balíčku s objemem 1,5 GB dat shodně za 749 Kč. Polský T-Mobile poskytuje neomezený tarif s pěti GB dat za v přepočtu 305 korun, Orange za 244 Kč. Ve Velké Británii u Vodafone zákazníci pořídí za 471 Kč měsíčně neomezený tarif s datovým balíčkem ve výši pět GB, včetně neomezeného volání, SMS a dvou GB dat v rámci EU. V Nizozemsku T-Mobile nabízí neomezený tarif za 582 Kč měsíčně včetně neomezeného roamingového volání v zemích EU a USA.
Přečtěte si, jak je na tom Česko a další s kvalitou potravin oproti západnějším sousedům: Nižší kvalita za vyšší cenu. Čechům začíná vadit dvojí metr na trhu potravin |
V Německu klienti zaplatí za neomezené tarify podobnou cenu jako v ČR. Samozřejmou součástí všech balíčků jsou však i roamingové služby v rámci EU v ceně tarifu. U Vodafone je neomezený tarif za cenu 730 Kč měsíčně. K neomezenému volání, SMS a jednomu GB dat v rámci země však zákazník dostane i roamingové služby v EU v ceně tarifu do výše 500 minut, 500 SMS a možnost čerpání dat do výše domácího datového balíčku. Na Slovensku se ceny pohybují výše než v ČR, společnost 4ka ale za 811 korun nabízí vedle neomezeného volání a SMS také neomezený objem dat.
Více služeb za stejnou cenu
„Operátoři zjevně neměří všude stejným metrem. Přičemž nelze argumentovat oblíbenou frází o rozdílných životních nákladech v rámci EU, neboť paradoxně ceny ve vyspělých evropských zemích jsou buď výrazně nižší než u nás, nebo je za srovnatelnou cenu nabízeno výrazně větší množství služeb,“ dodal Zelený.
Na ceny má podle operátorů vliv také to, kdy byly ve které zemi prodané licence. Rychlost uvedení nové technologie znamená, že struktura všech služeb, ale také chování zákazníků, jsou pohledem jednoho časového okamžiku velmi rozdílné. „Sektor telekomunikací se vyznačuje tím, že jde o silně regulované odvětví s velmi rychlým investičním cyklem. Hustota zalidnění a reliéf krajiny významně ovlivňují nákladovou stránku budování sítí; náklady na poskytování stejných služeb v rovinatém Polsku nebo Finsku nejsou srovnatelné s ČR. A například v hornatém Švýcarsku zákazník získá za stejnou cenu třikrát menší množství dat než u nás,“ dodala Tocháčková.
V Česku je přes 14 milionů aktivních SIM karet. Z toho devět milionů tvoří smluvní zákazníci operátorů a zbytek předplacené karty.