Menu Zavřít

Češi přes crowdfundingové platformy loni proinvestovali přes tři miliardy korun. Nejvíce je zajímaly reality

8. 3. 2024
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Investown
  • Crowdfundingové investování je v tuzemsku na vzestupu. Vyplývá to z tiskové zprávy Investownu, jedné z platforem, jež se dané problematice věnují
  • Jen během loňského roku poskytli Češi tímto způsobem přes tři miliardy korun, předloni to bylo třikrát méně
  • Zpopularizovat oblast pomohlo mimo jiné vydání licence České národní banky, tu získaly celkem tři zdejší crowdfundingové služby

Češi stále častěji investují skrze crowdfundingové platformy. Od roku 2022 přes ně poslali více než čtyři miliardy korun, přičemž jen loňský rok se na výsledné částce podílel hned ze tří čtvrtin. A podle tiskové zprávy společnosti Investown bude trend pokračovat i nadále – do konce dekády má crowdfunding růst o 56 procent ročně. „Crowdfundingové investování je u nás relativní novinka. Rychle se však rozvíjí a čísla rostou,“ uvádí spoluzakladatel a šéf zmíněné platformy Alan Pock.

Popularizaci segmentu pomohlo třeba vydání licence České národní banky, díky čemuž si oblast crowdfundingu získala důvěru více lidí. Třeba i proto, že podle jednoho z pravidel licence musí platformy na svém webu zveřejňovat veškeré statistiky o financovaných projektech. „Díky tomu se tak jedná o velmi transparentní způsob investování,“ říká Pock, jehož Investown patří mezi jednu ze tří tuzemských služeb, které dotčenou licenci obdržely. 

Láska k cihle

Loni svým klientům zdejší crowdfundingové platformy vydělaly přes 300 milionů korun. Češi skrze ně pomohli zafinancovat mimo jiné desítky developerských projektů, čímž urychlili jejich výstavbu. „Jen za loňský rok jich v Česku bylo celkově přes sto. V letošním roce odhadujeme, že to bude až třikrát víc,“ přibližuje spoluzakladatel Investownu s tím, že proinvestovaná částka skrze crowdfunding roste každým měsícem.

Investiční crowdfunding bez licence je už minulostí. Získaly ji tři české platformy, zbytku hrozí pokuty
Přečtěte si také:

Investiční crowdfunding bez licence je už minulostí. Získaly ji tři české platformy, zbytku hrozí pokuty

Zejména oblíbené jsou u Čechů ty projekty, za nimiž jsou vidět hmatatelné fyzické statky – tedy typicky třeba budovy. „Ačkoli lze crowdfundingovou platformu přizpůsobit prakticky čemukoli, s ohledem na investice jsou nejčastější reality. Dává to smysl, minimálně v Česku, kde je cítit láska k cihle,“ vysvětluje Pock. 

K tomu, aby člověk skrze některou z platforem investoval, navíc nemusí být milionář. Konkrétně do nemovitostí vkládají lidé i „pouhé“ stovky korun: „Navíc s tím, jak se u spořicích účtů budou nadále snižovat úroky, stane se crowdfunding jednou z nejvýnosnějších investic v rámci minimálně rizikových produktů. Mimo zajímavé zhodnocení ale přinášíme i další inovace, například ‚okamžité úroky‘, kdy investor obdrží první výnos v řádu dnů po investici.“

Aby developeři nebyli odkázaní jen na banky

Okrem finančních výdělků může hromadné financování investujícím přinést i jiné výhody. Pro investory, developery a celé společnosti mohou zmíněné platformy například představovat jednu z možných cest, jak se rozvíjet. Dotýká se totiž nejrůznějších odvětví, na něž se zájemci mají možnost zaměřit. Známé jsou například charitativní počiny, podpora umělců či vývojářů nebo právě reality.

MM25_AI

Konkrétně Investown je na českém trhu od roku 2019 a dle vlastních slov si klade za cíl naučit Čechy, že investovat do nemovitostních úvěrů lze snadno, bez starostí i bez zmíněných milionů na účtu, a to s průměrným zhodnocením 10 procent. Zároveň chce finančně podpořit budování nemovitostí na českém trhu, kde byli developeři dosud odkázáni na bankovní úvěry a větší investory.

Investown míří za hranice. Více než 10procentní roční zhodnocení na crowdfundingových investicích do realit nově nabídne i Slovákům
Přečtěte si také:

Investown míří za hranice. Více než 10procentní roční zhodnocení na crowdfundingových investicích do realit nově nabídne i Slovákům

A protože se to v Česku zatím relativně daří, rozhodlo nedávno vedení startupu o expanzi na sousední Slovensko. „Na Slovensku vidíme ohromný potenciál pro crowdfundingové investování a zároveň nás láká eurový trh. Proto jsme zahájili expanzi právě zde,“ uvedl v únoru druhý spoluzakladatel Investownu a jeho současný provozní ředitel Peter Maslík s tím, že ve hře je rozšiřování i na další trhy eurozóny.

  • Našli jste v článku chybu?