Menu Zavřít

Češi prohýří ročně v hazardu miliardy

19. 8. 2009
Autor: profit

V Česku je dvaapůlkrát víc hracích automatů než v sousedním Německu. Obce se snaží herny dostat alespoň co nejdál od škol nebo historických center měst.

Autor: Jakub Stadler

Zákony ovšem těžce a pomalu dohánějí rychlý rozvoj technologií, takže na videoloterní terminály nebo sázky přes internet jsou samosprávy zatím krátké. Obce nemají pravomoc je povolit ani zakázat a nedostávají z jejich provozu ani podíl na zisku. Situaci by mohl změnit nový herní zákon, v jaké podobě ale bude přijat, je pořád nejasné. Strážci obecních pokladen navíc nezastírají, že z provozu hazardu mohou mít i slušný příjem. Lidé loni prosázeli neuvěřitelných takřka 130 miliard korun. Část z těchto peněz (4,2 miliardy korun) přitom posílila i příjmy měst a obcí.

Anketa Profitu: Mají obce samy kontrolovat hazard na svém území? 1) Ano, lépe znají sociální situaci 2) Ne, mohou podlehnout vidině zisku

ANO

Linda Vavříková majitelka Alegria

Nemám hlubší znalosti této problematiky, ale obecně jsem pro přenášení pravomocí na obce. V nejhorším budeme mít svoje české Las Vegas.

ANO

Milan Knížák generální ředitel Národní galerie

Jsem přesvědčen, že by bylo nejlepší, kdyby obce hospodařily po všech stránkách co nejsamostatněji.

NE

Robert Váhala spolumajitel řeznictví Váhala

Jsem proti hazardu vůbec. Doufám ale, že přes lákavý přínos do rozpočtu se naši obecní zastupitelé postarají spíš o své občany než o výdělek.

ANO

Jakub Bernady majitel Conti Real

Právě na samosprávách jsou zastupitelé nejlépe hlídáni svými voliči. Takže věřím, že budou vědět, kde herny povolit.

MM25_AI

ANO

Markéta Reedová náměstkyně pražského primátora

Obce mají lepší představu o dopadech hazardu na obyvatele i snahu věci řešit. Centrální úřady se nemusejí potýkat s konkrétními tragickými dopady.

  • Našli jste v článku chybu?