Menu Zavřít

Češi se nestarají o to, jak budou bydlet v důchodu

16. 2. 2012
Autor: profit

Průzkum Raiffeisen stavební spořitelny z ledna 2012 ukázal, že většina dnešních čtyřicátníků a padesátníků neřeší otázku, jak budou bydlet ve stáří. Před problémem zavírají oči a neuvědomují si, že na vhodné bydlení v penzi by měli myslet už dříve.

Foto: Profimedia.cz

Ideálně v době, kdy nejsou omezeni ani financemi ani zdravotním stavem. Rekonstrukce si totiž často vyžádá i nákladnější stavební úpravy. Raiffeisen stavební spořitelna se jako první mezi finančními institucemi rozhodla toto téma otevřít k široké diskusi a chce prostřednictvím dlouhodobého projektu „PRO budoucnost“ přispět k řešení přehlíženého celospolečenského problému.

Jak vyplývá z aktuálního průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny, otázku bydlení v penzi drtivá většina čtyřicátníků a padesátníků neřeší. „V horizontu do pěti let to plánuje řešit pouze 17 % z nich. Zdá se, že řešení problémů s bydlením lidé odkládají až na dobu, kdy nastanou,“ uvádí Hans-Dieter Funke, místopředseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny. Přitom více než polovina respondentů hodnotí své současné bydlení jako pro seniora nevyhovující. Největší problém vidí v dostupnosti (schody, výtah).

 Kdy plánujete bydlení ve stáří řešit?

(zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna)

Otázku bydlení v penzi je však nutné řešit dříve, ne až ve chvíli, kdy si to zdraví vyžádá. Stáří klade na bydlení úplně jiné nároky. Škála věcí, které je pak potřeba upravit, je skutečně široká. Raiffeisen stavební spořitelna připravila brožuru, která popisuje problematická místa v bytě a navrhuje možná řešení včetně orientačního vyčíslení nákladů na rekonstrukci a možností, jak ji financovat.

Úpravy bytu pro bezpečný pohyb seniora nejsou levnou záležitostí. Velkou zátěží se mohou stát zvlášť v důchodovém věku, kdy většině z nás klesá příjem. Podle průzkumu dvě třetiny současné generace 40 až 50letých soudí, že možná budou mít v důchodu určité problémy s financováním nákladů na bydlení. Již dnes totiž ukrajují velkou část z jejich rodinného rozpočtu. V důchodu se mohou náklady stát dokonce neúnosnými.

Jako jednu z možností, jak financovat nové bydlení nebo úpravy stávajícího, uvedla polovina respondentů stavební spoření. „Stavební spoření je ideální produkt pro vytvoření finančního zázemí, díky němuž si můžete v jakémkoliv věku upravit byt podle aktuálních potřeb. Má-li člověk úspory, je získání úvěru snazší a výhodnější. V připravované úvěrové nabídce jsme mysleli i na seniory. Na úvěry teď snadněji dosáhnou i lidé ve věku 60 až 65 let,“ říká Hans-Dieter Funke.

Typický vývoj nákladů na bydlení (% podíl z příjmu domácnosti, bez výdajů za topení a teplou vodu) v průběhu života u nájemců a majitelů

(zdroj: Raiffeisen Wohn Bausparen)

MM25_AI

Průzkum také ukazuje na nedostatek mezigenerační solidarity Čechů. Dříve bylo běžné, že spolu v jedné domácnosti žilo více generací. Postupem času se však ze společného soužití stalo pouze nouzové řešení. „Ve společné domácnosti s rodiči bydlí pouze 13 % dotázaných a jen 7 % plánuje v důchodovém věku bydlet se svými dětmi. Navíc přes 50 % respondentů vůbec neřeší bytové potřeby rodičů. Nepřipouští si, že by to mohl být problém,“ říká Hans-Dieter Funke.

Jak dokládají výsledky průzkumu, bydlení seniorů je přehlížený celospolečenský problém. Raiffeisen stavební spořitelna chce přispět k jeho řešení, proto se rozhodla nejen apelovat na lidi v předdůchodovém věku, ale také začala spolupracovat s Diakonií ČCE. Senioři, jejichž byt není uzpůsoben jejich fyzickému stavu, jsou totiž nuceni přestěhovat se do pobytového zařízení sociálních služeb. „Staří lidé jsou daleko více citově vázáni na místo, v němž strávili celý život. Bydlet v prostředí, které je nám důvěrně známé, kde máme přátele a příbuzné, je důležitou hodnotou, která tvoří kvalitu života nejen ve stáří,“ říká David Šourek, ředitel Diakonie ČCE.

  • Našli jste v článku chybu?