Zadlužení českých domácností od roku 2000 stouplo osminásobně. Na konci loňského roku už dlužily bankám 973,5 miliardy korun.
Autor: Martin Siebert
Podle Českého statistického úřadu relativní zadluženost českých domácností, vyjádřená poměrem půjček k hrubým příjmům, přes rychlý růst zůstává oproti eurozóně jen poloviční a není proto riziková. Přes 70 procent objemu úvěrů obyvatelstvu tvoří úvěry na bydlení. „Z makroekonomického hlediska není situace ohledně zadlužení českých domácností nijak dramatická. Hlavní podíl na úvěrech poskytnutých domácnostem tvoří hypotéky, které lze označit za dobré dluhy,“ uvedl analytik Broker Consulting Jan Šimek.
Dalších více než 100 miliard korun si však lidé půjčili od leasingových a splátkových společností na spotřební výdaje, což z pohledu jednotlivých domácností může znamenat problém. „Jde o relativně nový jev ve společnosti a zejména v nízkopříjmových skupinách obyvatelstva, kde častěji dochází k předlužení a následnému zkolabování rodinného rozpočtu. K tomu přispívá kultura spotřeby, kdy novodobou modlou je mít se za každých okolností velmi dobře nebo dokonce nadstandardně,“ dodal Šimek.