Menu Zavřít

Česká diplomacie vyjednala v Sýrii propuštění dvou Evropanů, letěl pro ně Hamáček

9. 8. 2018
Autor: čtk

Česko vyjednalo v Sýrii propuštění dvou uvězněných pracovníků německé humanitární organizace, oznámilo dnes ministerstvo zahraničí. Pro propuštěné muže vyrazil dnes brzy ráno speciál, který je přepravil do Prahy. Na palubě letadla byl také ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček (ČSSD).

„Jsem rád, že se nám podařilo vyjednat se syrskou stranou propuštění obou mužů, a že jsou v pořádku. České velvyslanectví v Damašku již poněkolikáté v posledních letech prokázalo svou důležitou roli, kterou hraje ve prospěch zemí EU, ale i dalších států,“ uvedl Hamáček.

Podle webu Aktuálně.cz byli muži ve vězení několik měsíců. Dvojice byla zadržena kvůli nelegálnímu překročení syrské hranice. Jednání o propuštění, která vedla česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi, trvala několik týdnů.

Česká republika je jedinou členskou zemí EU, která v Damašku drží diplomatické zastoupení na nejvyšší úrovni. Ostatní státy své velvyslance v průběhu války stáhly. Podle kritiků Česko tím, že zanechává v místě velvyslankyni, legitimizuje režim prezidenta Bašára Asada, kterému jsou přisuzovány válečné zločiny.


Udržet je nad vodou. Pro bezpečnost Evropy je důležitá stabilní Afrika

 Ikonická helikoptéra. Stroje Black Hawk vděčí za svou slávu i nešťastné operaci v Somálsku, kterou zachycuje dílo Černý jestřáb sestřelen


V Damašku se šéf české diplomacie krátce setkal se svým syrským protějškem Valídem Mualimem. Podle Černínského paláce Hamáček ocenil humanitární gesto syrské strany. Ministr také důrazně odsoudil použití chemických zbraní v Sýrii s tím, že musí být vyvozena odpovědnost pachatelů těchto útoků.

Podle syrských médií spolu oba ministři jednali o bilaterálních vztazích a rovněž o posledních vývoji v Sýrii a celém regionu. Předmětem jednání bylo i úsilí Damašku o politické řešení krize v zemi a pokračování boje s terorismem. Ministr Mualim informoval „o nejnovějším vývoji situace v Sýrii ve světle vítězství, kterých armáda dosáhla v boji proti terorismu a jeho podporovatelům“, napsala státní tisková agentura SANA. Damašek označuje za teroristy všechny, kdo bojují proti režimu prezidenta Bašára Asada. Politické řešení krize musí být podle šéfa syrské diplomacie založeno na zachování svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti Sýrie bez jakýchkoli zahraničních zásahů.

MM25_AI

O cestě Hamáčka byla informována také šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Hamáček při jednání s Mualimem zdůraznil společné postoje Evropské unie k řešení války v Sýrii. EU požaduje nevojenské řešení konfliktu, potrestání válečných zločinů a postupnou stabilizaci Sýrie posilování demokratických principů.

Přečtěte si také:

Esej: Krvavé a zapomenuté

Krev, slzy a střelný prach. V Africe probíhá 18 konfliktů a cizí vojenské základny jsou v nejméně 23 zemích

Válečná prosperita v zemi bohů. Mogadišo se živí strachem

Pentagon netuší, kolik zabil civilistů ve válce s Islámským státem


  • Našli jste v článku chybu?