Katastrofické předpovědi se nenaplnily a odhad výkonu české ekonomiky za druhé čtvrtletí může podnikatele naplnit optimismem.
Autor: Martin Siebert
Místo nejčernějších předpovědí, podle nichž měl meziroční pokles hrubého domácího produktu dosáhnout až 5,5 procenta, to nakonec bylo těsně pod pět procent. A hlavně oproti prvnímu čtvrtletí ekonomika poskočila vzhůru o 0,3 procenta.
Obdobně si vedly i další země starého kontinentu – Německo, Francie, Řecko a Portugalsko. To jen potvrzuje naši provázanost s evropskou a zejména německou ekonomikou. Pokud by se situace vyvíjela obdobně i dále, nemusel by být ani celoroční výsledek tak tragický, jak se rýsovalo z posledních předpovědí ministerstva financí či České národní banky.
Je recese u konce?
Jenže je otázkou, zda se situace bude opravdu stále posouvat k lepšímu. Pro takový vývoj hovoří zejména obrat v USA, kde začaly růst ceny nemovitostí a řada ekonomů hovoří o tom, že recese je u konce. Obrat k růstu světové ekonomiky musí totiž začít právě v největší ekonomice světa.
Na druhou stranu nelze přehlédnout, že za současnými příznaky zotavení mohou stát vládní stimulační opatření, jejichž efekt je pouze dočasný. Příkladem může být šrotovné, které po zavedení v Německu zvedlo výrobu automobilů v mladoboleslavské Škodě. Jenže po vyčerpání vyčleněných peněz a ukončení tohoto velmi kontroverzního programu se prodeje automobilů zase sesunou dolů. Dokonce i pod svůj skutečný potenciál, protože kvůli šrotovnému nakupovali především lidé, kteří by si nové auto pořídili třeba o půl roku či rok později a nyní ho už mají, a tak se v autosalonu už neobjeví.
Další měsíce ukážou
V Česku, ale i v dalších zemích lze navíc očekávat, že zejména koncem letošního roku se projeví skutečnost, že fiskální stimulace ekonomiky vysály státní kasy až do dna. Tudíž poklesne objem státních zakázek, zejména při budování silnic, dálnic a železnic.
Také nárůst komerčních úrokových sazeb vyvolaný vysokou nabídkou státních dluhopisů se projeví nejspíše až v dalších měsících. Takže s optimismem raději šetřeme a počkejme, jak se ekonomika bude vyvíjet v dalších měsících.