Krádež auta je třeba pojišťovně co nejdříve ohlásit
Jak vybírat povinné ručení a havarijní pojištění
• Důležitým parametrem pro sjednání povinného ručení je limit pojistného plnění. Pojišťovny většinou nabízí limit základní a k tomu varianty s limity vyššími, přičemž rozdíly v pojistném nejsou nijak vysoké. Pokud jezdíte často na delší vzdálenosti či jezdíte v zahraničí, rozhodně se vyplatí sjednat si pojištění s vyššími limity. Česká pojišťovna za vás uhradí věcné škody až do výše 100 milionů a škody na zdraví každého zraněného také až do výše 100 milionů.
• Asistenční služby - důležitý je jejich rozsah, kvalita a územní platnost. Některé pojišťovny, jako Česká pojišťovna, je mají v základní nabídce, u jiných si za ně musíte připlatit.
• Pojišťovny nabízejí k povinnému ručení další pojištění za sníženou cenu či zdarma – havarijní pojištění, úrazové pojištění spolujezdců, sedadel, připojištění skel, apod. Důležité je proto porovnat jednotlivé nabídky a vybrat si tu, která vám skutečně „padne“.
• Důležitá je i finanční stabilita a renomé pojišťovny. Solidní pojišťovna je schopna pojistnou událost rychle zlikvidovat a vyrovnat se s poškozeným. Pro nahlášení pojistné události u České pojišťovny stačí zatelefonovat nebo vyplnit formulář na internetových stránkách, nemusíte osobně navštěvovat některou z poboček ČP.
Co dělat, když:
• prodáváte auto: podejte žádost o zápis změn údajů v registru silničních vozidel na odboru dopravně-správních agend příslušného úřadu a informujte pojišťovnu o změně vlastníka. K zániku povinného ručení dochází ke dni oznámení této skutečnosti. Bez zbytečného odkladu musíte pojišťovně odevzdat doklad o pojištění a zelenou kartu. Pojišťovna vám vydá potvrzení o době trvání pojištění odpovědnosti a jeho škodném průběhu, které se vám bude jistě hodit při uzavírání nové smlouvy při koupi nového vozidla. Pokud pojištění zanikne před uplynutím doby, na kterou jste pojistné zaplatili, máte nárok na vrácení zbývající části pojistného.
• kupujete auto: Povinné ručení musíte uzavřít ještě před přihlášením koupeného auta do registru silničních vozidel, protože auto nesmíte užívat bez povinného ručení. Ostatně bez uzavřeného povinného ručení není ani možné auto do registru přihlásit. Údaje, které při uzavírání smlouvy o povinném ručení k novému autu zatím nevíte, jako např. registrační značku (dříve SPZ), oznámíte pojišťovně dodatečně. Při uzavírání nového pojištění nezapomeňte předložit doklady o průběhu předchozího povinného ručení.
• vám auto ukradli: pokud vám bylo odcizeno auto a nevíte přesné datum odcizení, zaniká pojištění dnem, kdy policie přijala oznámení o odcizení vozidla. Každopádně je krádež zapotřebí pojišťovně co nejdříve ohlásit, protože odcizeným autem může být samozřejmě způsobena škoda.
• havarujete v zahraničí: v každém případě zavolejte policii a napište si jména a adresy všech účastníků a svědků nehody. Policejní protokol podepište, jen když mu rozumíte a souhlasíte s ním, jinak do něho uveďte své vlastní vyjádření v češtině. Jste-li poškozený, napište si údaje o viníkovi a vyplňte záznam o dopravní nehodě. Jste-li viník, bezprostředně ještě v zahraničí kontaktujte národní „kancelář povinného ručení“. Po návratu domů událost nahlaste své pojišťovně.
Co když:
• auto nepoužíváte, a proto neplatíte povinné ručení: do sedmi dnů od vypršení pojistné smlouvy auto odhlaste. Auto buď můžete vyřadit z trvalé evidence nebo dát do úschovy poznávací značku a technický průkaz. Pro znovuzprovoznění auta musíte mít doklad o zaplaceném povinném ručení.
• nemáte uzavřené povinné ručení a způsobíte nehodu: vámi způsobené škody uhradí Česká kancelář pojistitelů z garančního fondu. Ale poté je bude vymáhat na vás. Nepředložíte-li příslušníku policie doklady o uzavřeném povinném ručení, bude to posuzováno jako přestupek, za který lze uložit pokutu. Ta může ve správním řízení dosáhnout až 20 tisíc korun a navíc vám může být uložen zákaz řízení motorových vozidel až na dobu jednoho roku.
Jak si nenechat ukrást nebo vykrást auto
• Dodržujte základní (a nejjednodušší) organizační opatření: parkujte v garáži, na hlídaném parkovišti nebo přehledném místě.
• Auto vždy pečlivě zamykejte a zavírejte okna. Nenechávejte v autě žádné věci, a už vůbec ne cenné, stejně jako klíčky od auta nebo doklady.
• Při instalaci autorádia dejte přednost přenosnému typu.
• Pokročilejším stupněm ochrany jsou mechanické zábranné prostředky (zámky na řadicí páku, uzamykatelné tyče na volant, zámky převodovek,…). Při jejich pořizování dbejte na to, aby výrobek měl příslušné certifikáty, a vsaďte na autorizovaná montážní střediska nebo značkové servisy.
• Odolnost Vašeho auta zvýší i autoalarmy a imobilizéry. Opět dbejte na certifikace, atesty a odbornou montáž zařízení.
• Nechte si zabudovat vyhledávací systémy. Ty umožňují okamžitě získat informace, kde se ukradené vozidlo nachází, jaký je směr jeho pohybu a vytváří podmínky pro rychlé zadržení pachatele a zajištění auta.
• Při nákupu ojetého vozidla si nechte prověřit jeho základní identifikátory.
• Žádné auto nelze zabezpečit stoprocentně a proto pamatujte i na vhodně uzavřené havarijní pojištění.