Menu Zavřít

Česká pošta nedostala licenci. Poštovní služby bude zajišťovat i nadále

8. 11. 2017
Autor: Archiv Euro

Český telekomunikační úřad zamítl ve výběrovém řízení žádost České pošty o udělení nové poštovní licence na dalších pět let po roce 2018. Důvodem je, že podnik nedoložil nákladovou orientaci svých cen. Česká pošta byla jediným účastníkem výběrového řízení. Poště jako současnému držiteli licence ale chce nařídit, aby základní poštovní služby zajišťovala i nadále. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) je postup ČTÚ absurdní.

„Česká pošta o licenci nepřijde, i když nesplnila podmínky výběrového řízení. ČTÚ jí udělí licenci na dalších pět let napřímo. Pro veřejnost ani další partnery pošty se od nového roku nic nezmění,“ uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina. Stejné zůstanou ceny, počet poboček i rozsah služeb.

Podnik proti vyřazení z tendru argumentuje tím, že by na základě požadavků ČTÚ na nákladově orientované ceny musel výrazně zdražit, protože úřad do nákladů zahrnul i položky související se základními službami, které dosud částečně hradil na základě své objednávky stát. Jde například o udržení pobočkové sítě či doručování zásilek do druhého dne. Zákazníci by podle pravidel ČTÚ například za obyčejný dopis zaplatili 25 korun místo současných 16 korun.

„Požadavky ČTÚ by vedly k dramatickému zvýšení cen služeb. Záleží mi na stabilitě České pošty i s ohledem na to, že se jedná o jednoho z největších zaměstnavatelů v zemi,“ reagoval ministr vnitra Chovanec. Zároveň řekl, že požádá předsedu vlády, aby diskusi k současnému dění okolo České pošty zařadil na program příštího jednání vlády.


Vedlejší projekt České pošty s podivně nízkými cenami:

Pošta chce konkurovat bezpečnostním agenturám

 Česká pošta - ilustrační foto


ČTÚ dnes zahájil s poštou správní řízení, ve kterém jí chce zajišťování základních služeb nařídit. „Důvodem pro tento postup je skutečnost, že Česká pošta nesplnila podmínky účasti ve výběrovém řízení, když nedoložila nákladovou orientaci cen základních služeb podle podmínek účasti ve výběrovém řízení. V takovém případě zákon umožňuje Radě ČTÚ rozhodnout o uložení předmětných povinností napřímo,“ dodal Drtina.

Pošta podle mluvčího Matyáše Vitíka splnila všechny podmínky výběrového řízení. „ČTÚ v rámci výběrového řízení bezdůvodně odmítl výpočet České pošty ohledně nákladově orientovaných cen. Základní poštovní služby si objednává stát a jejich úhradu řeší tzv. poštovní zákon. Přístup ČTÚ by vedl k tomu, že stát si objedná rozsah poboček i parametry doručování, ale vše pak zaplatí občané. Ceny České pošty splňují podmínku nákladové orientace, protože pokrývají všechny obvyklé tržní náklady. Pro razantní zdražení neexistuje žádný reálný důvod,“ dodal Vitík.

Pošta v současnosti čerpá od státu příspěvek na poskytování základních služeb vyplývajících z licence. Jeho výše letos může dosáhnout maximálně půl miliardy korun a v dalších letech by měla klesat. Loni bylo maximum 600 milionů korun.

Licence zajišťuje celoplošnou dostupnost základních poštovních služeb ve stanovené kvalitě za dostupnou cenu. Patří mezi ně dodání poštovních zásilek do dvou kilogramů a balíků do deseti kg, doručování peněžních poukázek, posílání doporučených a cenných zásilek nebo služby pro nevidomé. Vláda navíc nařídila, že držitel poštovní licence musí provozovat nejméně 3200 poboček.

MM25_AI

Česká pošta zaměstnává kolem 30 tisíc lidí, má roční tržby okolo 20 miliard korun a loni vykázala zisk 190 milionů korun.

O České poště dále čtěte:

Podplácelo se na poště? Obžalobě čelí dva lidé a firma

Česká pošta dostane od státu 800 milionů, půjdou i na platy

Stát dá 800 milionů České poště, smaže její ztráty z minulých let


  • Našli jste v článku chybu?