Menu Zavřít

Česká republika přistoupila k Mezinárodnímu trestnímu soudu

10. 7. 2009
Autor: Euro.cz

Český prezident Václav Klaus ve středu 8. července podepsal dohodu o přistoupení České republiky k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Česká republika tak nakonec po více než 10 letech a rozsáhlé kritice od parlamentního shromáždění Rady Evropy přistoupila k ICC.

Václav Klaus

Autor: Martin Siebert

Základy ICC byly položeny Římským statutem Mezinárodního trestního soudu, který byl přijat v Itálii v roce 1998. Samotný Mezinárodní trestní soud vznikl v roce 2002 jako stálý dvůr, který má stíhat osoby zodpovědné za genocidu nebo zločiny proti lidskosti. ICC je první nezávislou a stálou justiční institucí, která může soudit fyzické osoby obviněné z těchto trestných činů. Její sídlo je v nizozemském Haagu.

Česká republika zůstávala doposud jedinou zemí Evropské unie, která neratifikovala Římský statut, i když jeho zřízení podporovala na mezinárodní úrovni od jeho sjednání v roce 1998. Vláda se navíc také připojila k mnoha společným stanoviskům EU, která opakovaně vyjadřovala aktivní a jednoznačnou podporu zřízení soudu. Mimo EU přistoupily v Evropě k Mezinárodnímu trestnímu soudu i všechny země bývalé Jugoslávie a Albánie.

Prezidentův podpis bylo to jediné, co České republice chybělo ke konečné ratifikaci dokumentu o přistoupení k ICC. Český Senát ho schválil loni v červenci a Poslanecká sněmovna, po překonání pochybností o jeho souladu s českým ústavním pořádkem, loni v říjnu.

Po včerejšku tak k Mezinárodnímu trestnímu soudu přistoupily všechny státy EU. Ne všechny světové mocnosti ale mají na soud stejný názor. Tři z pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN – USA, Rusko a Čína – stále k soudu nepřistoupily. Odmítavý postoj zaujímá také Izrael.

Pro mnohé je všestranná podpora Mezinárodnímu trestnímu soudu velmi důležitá, především z pohledu jeho celosvětové reputace, efektivity a akceschopnosti.

bitcoin_skoleni

Klause vyzvala k podpisu dokumentu hlavně Strana zelených, která uvedla, že prezident svým otálením s podpisem Římského statutu poškozuje prestiž země nejen v době českého předsednictví v EU. Tehdejší předseda Strany zelených Martin Bursík, řekl, že podpis Klause byla jen pouhá formalita a nechápal proč s ním otálí. „Václav Klaus nemá důvod bránit ratifikaci, s níž vyjádřila souhlas vláda i obě komory českého parlamentu,“ řekl tehdy Bursík ČTK.

Více na EurActiv.cz.

  • Našli jste v článku chybu?