B a n k o v n í s l u ž b y
Pěkně studenou sprchu uchystala svým klientům Česká spořitelna, která od 1. února již zdražila a přesně na apríla ještě prudce zdraží řadu svých služeb. Ne ve všech případech je ale nutné hned odejít do jiné banky.
Nový sazebník se statisticky vzato citelně dotkne téměř každé rodiny, protože jenom sporožirových účtů vede Česká spořitelna kolem 2,6 milionu. Například od 1. února podražil výdej nové platební karty EC/MC Variant s dvouletou platností o 70 na 320 korun, a debetní karty Maestro dokonce o šest stovek na 750 Kč. Od 1. dubna bude stát každý výběr z bankomatu dvě koruny, zatímco dnes si spořitelna za něj neúčtuje nic; cena za jednu účetní položku na sporožirovém nebo běžném účtu vyskočí o 14,3 procenta, z 3,50 na rovné čtyři koruny.
Hlavně klidně
Doposud poměrně levná Česká spořitelna se novým sazebníkem pro bankovní obchody přesouvá o třídu výš a v některých případech dokonce na špici, přinejmenším cenově. Zřetelně je to vidět u takzvaného phonebankingu. Za telefonické podávání zpráv o stavu běžného účtu (phonebanking) se v ČS nyní platí ročně 500 korun, od dubna to ale bude dvakrát tolik. Zavedení této služby prostřednictvím mobilu (GSM banking) bude stát 1500 Kč, oproti dnešní tisícovce. Některé banky oceňují tyto služby podobně, ale kupříkladu Živnobanka vám napočítá za phonebanking ročně zhruba jen 600 korun. Zda Česká spořitelna po zdražení zlepší také kvalitu svých služeb, na to si budeme muset počkat.
První reakce na zdražení služeb České spořitelny byly u mnoha lidí dost hysterické, zejména když se ví, že tato banka je řízena chronicky velmi špatně. Dvě trvale zavřené přepážky z pěti nejsou v pobočkách ČS ničím zvláštním, loni tato banka prodělala jenom v důsledku nedbalého řízení svých obchodníků při operacích na ruském kapitálovém trhu hned několik miliard korun. Hysterie nebo panika však nejsou na místě.
V prvé řadě si je třeba uvědomit, že detailní sazebník České spořitelny, tak jak je k nahlédnutí v každé pobočce, obsahuje desítky položek a představuje několik stránek klasického strojopisného textu. Podobně je tomu i u ostatních bank. Běžný klient však obvykle využívá jenom několik málo služeb. Mnohá srovnání, například cen platebních karet vydávaných jednotlivými peněžními ústavy, která se běžně objevují v tisku, jsou navíc často velmi zjednodušená a neodrážejí například skutečnost, že ke kartě někdy patří i poměrně hodnotné pojištění pro případ úrazu nebo jiné podobné výhody. Každý by měl proto zvážit, jak moc se ho oznámené zdražení v České spořitelně osobně skutečně dotkne, zda jsou na trhu opravdu nějaké levnější a spolehlivé alternativy a zda mu stojí za to vyřizovat mnohdy složitou agendu spojenou se změnou banky, a tudíž i čísla účtu.
Nepřítel živnostník
U některých produktů České spořitelny se nicméně zdá být závěr jasný jako facka - pryč někam jinam.Vezměme si například drobného živnostníka, který má v této bance běžný účet, ale nežije příliš bohatým účetním životem, respektive dostává a odesílá měsíčně jenom několik málo částek a jeho obrat je takříkajíc nevelký. Z nového ceníku ČS se dočte, že od 1. dubna zaplatí za každou operaci na účtu o padesátník více než teď, což by mohlo dělat asi tak dvacet korun měsíčně. Za výběr hotovosti z účtu dokladem zaplatí se vším všudy 4,50 Kč. To by ještě šlo. Závažnější informací pro něj zřejmě ale bude, že za vedení účtu zaplatí měsíčně 180, místo dosavadních 60 korun.
Náš živnostník se tedy porozhlédne po svém blízkém okolí a zjistí, že o kousek dál má pobočku Investiční a Poštovní banka. Ta je podle aktuálního sazebníku schopna vést podnikatelský účet i jenom za 35 korun, pokud klientovi stačí výpis jednou měsíčně poštou. Další pátrání (již okřídlené rčení „po tom nepátrej z filmových Knoflíkářů v tomto případě rozhodně neplatí) možná povede k ještě překvapivějším výsledkům.
Horko na sporožiru
Vraťme se ale ke sporožirovým účtům, které jsou nejrozšířenějším produktem České spořitelny. O kartě Variant jsme se již zmínili, a tak ještě dodejme, že nová platební karta Trend podražila od 1. února o dvacku na 170 korun. Například Poštovní spořitelna IPB vám ale vydá čipovou postkartu zdarma.
Nově zpoplatněný výběr hotovosti kartou ČS z bankomatu v ceně dvou korun nelze obejít, protože od 1. dubna se budou platit za hotovostní výběr u přepážky v pobočce čtyři koruny, k nimž je třeba připočíst ještě jednou tolik za provedení účetní operace. Výběr stokoruny tak přijde u bankomatu na dvě koruny (dvě procenta), ale na přepážce celkem na osm korun (osm procent). Čím větší vybíraná částka bude, tím menší procentní ztrátu klient utrpí.
Pozoruhodnou cenovou politiku uplatňuje Česká spořitelna u výpisů ze sporožirových účtů. Výpis poštou domů dnes stojí osm korun, ale při jeho vyzvednutí u přepážky klient zaplatí patnáct korun. Tento paradox zůstane zachován i po prvním dubnu, pouze poplatky vzrostou na devět, respektive na 18 korun.
Poměrně dobrou taktikou, kterou může uplatnit kdekdo, se zdá být metoda vedení dvou žirových účtů a karet k nim u dvou bank, například sporožira u České spořitelny a postžira u Poštovní spo-řitelny IPB. Vhodným rozprostřením příjmů, výběrů a plateb mezi těmito dvěma produkty lze pak často provádět požadované operace na tom účtu, který je pro daný účel levnější.