Česká technologická společnost Datlowe zlepšující prevenci nemocničních infekcí expanduje do Rakouska. Po slovenské FN Trnava se tak jedná o druhý zahraniční špitál, ve kterém službu založenou na datové analytice využívají.
„Pilotní rakouský projekt sklidil u našich klientů úspěch. Důvěra v zahraničí nás motivuje k dalšímu inovování a rozšiřování našich produktů. Ukazuje se, že nemocnice datové analytice přikládají důraz, neboť se stává užitečným nástrojem každodenní potřeby,“ prozradil redakci Euro.cz jako první Jakub Kozák, šéf a zakladatel Datlowe.
Efektivnější prevence i práce zdravotníků
Technologie HAIDi funguje na principu algoritmů umělé inteligence a strojového učení. Pomocí této kombinace je schopná analyzovat veškeré informační databáze zdravotnického zařízení, získané informace shrnout a vyhodnotit potenciální rizika. Kromě prevence tak zefektivňuje i samotnou práci nemocničního personálu.
„Nemocnice vnímáme jako prostředí, pro něž je efektivní analýza dat a jejich interpretace zcela zásadní. Zpracovávat a vyhodnocovat data manuálně je ale velmi neefektivní a náročné. Na využití jejich potenciálu však neměl zdravotnický personál dostatečné časové kapacity. HAIDi poskytuje takřka v reálném čase přehled potenciálních nemocničních infekcí, které jsou následně lékařským personálem vyhodnocovány,“ uvedl Kozák v červnu.
V současné době na zmíněnou technologii spoléhají v 18 nemocnicích a každý měsíc přibývají zhruba dvě další. Aktuálním cílem Datlowe je pokračovat s implementací HAIDi do zahraničí, přičemž momentálně se soustředí na země v Evropě. Nově byla uvedena do provozu v Krankenhaus der Barmherzigen Schwestern Ried (BHS Ried), jež je součástí sítě soukromých nemocnic Vinzenz Gruppe. Ta s podobnými healthtech startupy spolupracuje na dlouhodobé bázi.
„Vinzenz Gruppe následuje jasnou strategii, která je zaměřena na inovaci a digitalizaci. Víme, jaké příležitosti a benefity může práce se startupy přinést, a jsme rádi za vhled do našich každodenních procesů a IT infrastruktury,“ podotkla Katja Österreicherová, vedoucí oddělení Innovationmanagement zmíněné rakouské nemocniční skupiny.
Potřebná digitalizace
Za cenný nástroj považuje HAIDi i samotný personál rakouské nemocnice. Podle toho posouvá technologie kvalitu zdravotní péče o další krok dopředu. „Dává nám v reálném čase jasný přehled o výskytu nemocničních infekcí, a my se tak můžeme lépe soustředit na svou práci,“ upřesnil lékař Milo Halabi.
Fakt, že je zdravotnictví potřeba digitalizovat, ostatně ukázala i pandemie koronaviru, jež běžnou denní agendu nemocničního personálu zcela upozadila. Namísto rutinních činností, jako je například provádění komplexních hygienických auditů, analýza patogenů spojených s používanými přístroji či vytváření postupů kontroly infekcí, tak lékaři věnovali většinu času právě osobám nakaženým koronavirem.
Nadšení rakouských zdravotníků BHS Ried z české technologie vidí Kozák jako skvělou zprávu a zároveň i velkou příležitost: „Věříme, že nám spolupráce otvírá dveře k jeho rozšíření do dalších evropských zemí.“