Menu Zavřít

Česká zbrojovka koupí legendárního konkurenta z USA. Za Colt zaplatí pět miliard

12. 2. 2021
Autor: U.S. Air Force
  • Skupina Česká zbrojovka kupuje amerického výrobce zbraní Colt

  • Za 100% podíl Zbrojovka zaplatí 4,7 miliardy korun a přes milion svých kmenových akcií

  • Nově vzniklé uskupení dosáhne ročních tržeb ve výši necelých 11 miliard korun

  • Colt i Česká zbrojovka jsou ve svých zemích tradičními armádními dodavateli


Česká zbrojovka Group (CZG) oznámila podpis finální smlouvy o akvizici 100% podílu ve společnosti Colt Holding Company LLC. Zaplatí za něj 220 milionů dolarů (v přepočtu přibližně 4,7 mld. Kč) v hotovosti a 1 098 620 kmenových akcií CZG, oznámily obě společnosti.

Tuzemská zbrojařská skupina bude akvizici financovat ze svých hotovostních rezerv a plánované emise dluhopisů, uvedla CZG v tiskové zprávě. Od převzetí Coltu si slibuje rozšíření celosvětové zákaznické sítě i výrobních kapacit v USA a Kanadě, kde má americká strana transakce své továrny. Colt byl pro Zbrojovku zajímavý zejména jako tradiční dodavatel zbraní pro ozbrojené síly Spojených států. „Akvizice společnosti Colt, ikonické značky a etalonu na trhu ozbrojených složek i na civilním trhu v celosvětovém měřítku, přesně zapadá do naší strategie stát se lídrem v odvětví výroby střelných zbraní a klíčovým partnerem pro ozbrojené složky,“ říká předseda představenstva CZG Lubomír Kovařík. „Jsme hrdí na to, že můžeme do našeho portfolia zařadit Colt, který stojí bok po boku americké armády již více než 175 let.“

V oficiálním komuniké se k transakci vyjádřil i Kovaříkův protějšek z Coltu Dennis Veilleux: „Vyhlídky na toto strategické spojení nás velmi těší. V posledních pěti letech jsme dosáhli v provozních a finančních výsledcích Coltu historického obratu a tento důležitý společný krok s CZG nám umožní využít významné příležitosti k růstu.“ Naráží tím na skutečnost, že v polovině minulé dekády prošla firma konkursem a od té doby znovu bojuje o ztracené pozice na trhu.

Nově vzniklá skupina dosáhne ročních tržeb přesahujících 500 milionů USD (necelých 11 mld. Kč). Mezi největší hráče na trhu ručních palných zbraní se ale ani tak nezařadí. Výrazně vyšších tržeb dosahuje italská Beretta (17,6 mld. Kč) nebo americký Remington (18,6 mld.) či Smith & Wesson (19,4 mld.).

Nejmodernější stíhačka má ovládání hlasem a dotykem. Piloti si na něj stěžují stejně jako řidiči aut
Přečtěte si také:

Nejmodernější stíhačka má ovládání hlasem a dotykem. Piloti si na něj stěžují stejně jako řidiči aut

Colt patří k nejstarším výrobcům ručních palných zbraní, založen byl už v roce 1855. Počeštěné jméno zakladatele Samuela Colta se v Československu stalo prakticky synonymem pro bubínkový revolver. O koltech či kolťácích nízko u pasu bylo zejména ve druhé polovině 20. století často slýchat ve westernech, románech i populární hudbě. Společnost nicméně vyrábí také dlouhé zbraně. Až do roku 2011 byla jediným výrobcem útočné pušky M4, která tvoří základ výzbroje amerických ozbrojených složek. V továrnách Coltu vzniká rovněž poloautomatická puška AR-15 pro civilní použití, v médiích i u široké veřejnosti běžně nesprávně označovaná za útočnou a často považovaná za symbol příliš benevolentních pravidel pro držení zbraní v USA.

Patrně nejznámějším produktem České zbrojovky je pistole ČZ 75 a její varianty. Portfolio uherskobrodského výrobce je však – podobě jako u Coltu – mnohem širší. Figuruje v něm mimo jiné útočná puška Bren 805, tedy obdoba Coltovy M4. Touto zbraní je vybavena Armáda ČR a s první generací vojáci příliš spokojeni nebyli. Zejména na misích v Afghánistánu vykazovala značnou poruchovost a výhrady byly i k různým detailům obsluhy a funkčnosti. Ministerstvo obrany se proto rozhodlo armádu kompletně přezbrojit na druhou generaci s označením Bren 2, která má technické nedostatky původního modelu řešit. Kontrakt z loňského dubna na 16 tisíc pušek Bren 2 a 21 tisíc pistolí CZ P-10 byl ale kritizován za údajně nadsazenou cenu (necelé tři miliardy Kč) i za to, že ministerstvo ho České zbrojovce zadalo bez výběrového řízení. Zatímco Američané podle Aktuálně.cz nakupují M4 v přepočtu zhruba za 30 tisíc korun, jeden Bren 2 měl podle zjištění Aktuálně českou armádu vyjít na bezmála osmdesát tisíc.

Vedle České zbrojovky patří do skupiny CZG i několik dalších značek a společností. Výrobní kapacity má skupina kromě tuzemska také ve Spojených státech, které jsou jejím nejvýznamnějším trhem. Dohromady zaměstnává přibližně 1650 lidí. Skupinu ovládá René Holeček, podle magazínu Forbes 25. nejbohatší Čech s majetkem 8,5 miliardy korun.

FIN25

Transakce mezi CZG a Coltem podléhá schválení regulačních orgánů. Vypořádání se očekává v první polovině letošního roku, uvedly obě strany ve společném prohlášení.

  • Našli jste v článku chybu?