Menu Zavřít

České banky a pojišťovny jsou odolné proti nepříznivému ekonomickému vývoji, ukázal test ČNB

13. 12. 2019
Autor: ČTK

Dohledové zátěžové testy České národní banky letos opět prokázaly odolnost tuzemských bank a pojišťoven. Testování zahrnující téměř všechny banky a pojišťovny prokázalo, že oba sektory jsou odolné proti případnému nepříznivému ekonomickému vývoji. Informovala o tom dnes ČNB. Testy ČNB provedla na základě dat ke konci roku 2018.

Kapitálová vybavenost bankovního sektoru by se v případě negativního scénáře, který předpokládal silný pokles ekonomické aktivity v Česku i zahraničí, snížila na 14,8 procenta. Zůstala by ale výrazně nad osmiprocentním regulatorním minimem. Testovány byly největší domácí bankovní skupiny, tvořící 76 procent aktiv bankovního sektoru v České republice. Testování podléhaly téměř všechny banky podléhající dohledu ČNB, které tak reprezentují zhruba 91 procent aktiv celého bankovního sektoru.

Hlavním zdrojem odolnosti bankovních skupin byl jejich výchozí kapitálový poměr, který ke konci roku 2018 byl 18,4 procenta. Odolnosti napomohla také ziskovost aktiv a kapitálu testovaných bankovních skupin, která ke konci roku 2018 dosahovala 1,2 procenta, respektive 16,2 procenta. Nejvýznamnější dopad ze sledovaných rizik mělo tradičně úvěrové riziko.

Pro dohledový zátěžový test bank ČNB již podruhé využila metodiku Evropského orgánu pro bankovnictví, kterou přizpůsobila podmínkám bankovního sektoru v Česku. Vedle již v minulosti testovaného úvěrového rizika se tak testování nově týkalo také tržního a operačního rizika, úrokových a neúrokových výnosů, nákladů a kapitálu.


Přečtěte si komentář: Zmražené holubice v ČNB

Pavel Páral


Pojišťovací sektor byl ke konci roku 2018 dostatečně kapitálově vybavený a byl schopný absorbovat relativně významné změny rizikových faktorů. Celkový takzvaný solventnostní poměr za testované pojišťovny činil i v případě aplikace šoků pro tržní i pojistná rizika 157 procent, a nacházel se tak relativně vysoko nad úrovní regulatorního minima, které je 100 procent. Nejvýznamnější dopad ze sledovaných rizik mělo na pojišťovny riziko spojené s investicemi do akcií a riziko poklesu cen státních dluhopisů.

Dohledových zátěžových testů pojišťoven se v letošním roce zúčastnilo 18 tuzemských pojišťoven, jejichž tržní podíl podle hrubého předepsaného pojistného činil 98 procent trhu. V zátěžovém testu ČNB vyhodnocovalo dopad šoků u jednotlivých rizik na solventnostní poměr každé pojišťovny(tj. poměr jejího použitelného kapitálu a solventnostního kapitálového požadavku). Zátěžový test byl zaměřen na testování dopadu investičních rizik, rizika přírodních katastrof a u neživotního pojištění i rizika poklesu pojistného. Nově pak ČNB také do testů zahrnula riziko okamžitého storna deset procent životního portfolia pojišťovny.

Přečtěte si také:

ČSOB se stala jediným vlastníkem ČMSS

Šéf Generali Investments Beneš: Dnešní třicátníci znají jen nemovitosti a kryptoměny

Generálním ředitelem České pojišťovny bude Roman Juráš. Vystřídá Marka Jankoviče

FIN25

Stabilní, ziskový a odolný. Rusnok pochválil český pojistný trh

  • Našli jste v článku chybu?