O gigantickou zakázku v odhadované hodnotě až 300 miliard korun ve finále soutěžilo kromě americké firmy Westinghouse také konsorcium MIR.1200, skládající se z firem Škoda JS, Atomstrojexport (skupina Rosatom) a Gidropress. Loni v dubnu však soutěž polostátní energetický koncern ČEZ zrušil. Řada firem ovládaných ruskými majiteli teď hledá kupce a některé společnosti mají velké finanční potíže.
Kupci pro jádro
Nového investora hledá podle tří na sobě nezávislých zdrojů plzeňský strojírenský kolos Škoda JS, který vlastní ruská strojírenská skupina OMZ. Tu ovládá ruská státní skupina Gazprom, největší těžař zemního plynu na světě. „Při prodeji má radit investiční banka Rothschild, která už pro OMZ pracovala v minulosti,“ uvedl dobře informovaný zdroj. Rothschildové radili OMZ například při prodeji metalurgicko-strojírenského podniku Pilsen Steel.
Ruská OMZ zprávy o změně majitele odmítá. „Informace o prodeji společnosti Škoda JS neodpovídá skutečnosti,“ tlumočí stanovisko OMZ Jan Stolár, „Škoda JS je strategickou investicí OMZ.“
Bez odstupného
OMZ měla nicméně strategické plány rovněž s brněnskou společností Cheteng Engineering, kterou koupila v roce 2007. Před měsícem na ni ale byl vyhlášen konkurz. Časopis Moravské hospodářství citoval pracovnici Chetengu, podle níž dokonce přišlo z Moskvy nařízení nevyplácet propuštěným zaměstnancům žádné odstupné, které představují tři měsíční platy.
„Prakticky nás vyhodili na ulici, někteří z nás se ze dne na den ocitli zcela bez peněz,“ prohlásila. Podle informací týdeníku Euro však firma nenaplnila ruská očekávání. „Likvidace společnosti probíhá v souladu se zákony a předpisy České republiky. Zaměstnanci mají možnost uplatnit své požadavky vůči společnosti v rámci insolvenčního řízení,“ doplňuje zástupce OMZ Stolár.
Více čtěte v pondělním vydání týdeníku Euro
Čtěte také:
Škoda JS bude modernizovat maďarskou elektrárnu Paks
Škoda JS uplácela ukrajinského politika, tvrdí švýcarská justice